SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!

Az Ön betege vagyok, Hashimotoval kezel a doktor úr. 9 hónapja született a kisfiam, aki anyatejes baba, bár már csak napi 1 * (ezt is 1 hónapon belül elhagyjuk) . Sajnos a terhesség alatt felszedett 20-25 kg tól a mai napig nem bírtam megszabadulni rendszeres mozgás mellett sem, illetőleg a TSH eredményem október hónapban jócskán emelkedett, 27, 9 lett. Jelenleg 100-as Letroxot, D vitamint és szelént is szedek. A nyakam kissé meg van dagadva, illetőleg a súlyom elég zavaró. A tanácsát szeretném kérni a problémáim kezelésére,, remélem ahogy pár éve a doktor úr ismét tünetmentessé tud tenni. Esetleg a gyógyszer adagon változtatni szükséges? Köszönöm válaszát.
Üdvözlettel, Henriett
Tisztelt Henriett!

Nagy valószínüséeggel posztpartum tireoiditisz (PPT) zajlott le. Ez az egyik leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.
Sajnos a Letrox dózisának emelése nem feltétlen jelent megoldást, tisztázni kellene a pajzsmirigy hormonjainak is a szintjét.
Miért?
A T4, más néven thyroxine, egy pro-hormon, amelyből a T3 és az rT3 (reverz t3) is keletkezik. A T3 hormon (más néven trijódthyronine) minden egyes sejtre hatással van a szervezetben. Optimális T3 szint mellett jó egészségnek és állóképességnek örvendhetünk.Az elképzelés az volt, hogy a T4 a test számára szükséges mennyiségű T3-má alakul. De ez csak teoretikus szinten volt jó elképzelés, a gyakorlatban egyáltalán nem működőképes az elmélet.Mivel a szervezet a T4 szedése mellett sem jut a szükséges T3 mennyiséghez, ezért maradnak meg továbbra is az alulműködéses tünetek.
További vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-26 16:02:04
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja