SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködést 9 éve, a Hashimoto kórt 3 éve fedezték fel nálam, 125 Letroxot szedek jelenleg. Hosszú küzdelem után lombik eljárás következményeként várandósságot állapítottak meg, most tartok a 6. héten. 1 hete laborvizsgálaton a következők eredmények adódtak: TSH 11,71 mIU/l, FT3 3,13 pmol/l, FT4 14,97 pmol/l, Anti-TPO: > 1300 IU/ml, Anti-Tg: 167 IU/ml (lombik eljátást megelőzően, augusztus elején ezek az értékek: TSH 0,23 mIU/l, FT3 5,02 pmol/l, FT4 18,27 pmol/l, Anti-TPO: > 1300 IU/ml, Anti-Tg: 185 IU/ml). Az endokrinológusom szerint nem kell jelenleg változtatnom a gyógyszerezésen, 2 hónap múlva javasolt újabb labort és jódot is szedhetek szerinte. Az Ön cikkeiben azonban egészen másról olvastam. Kérem szíves segítségét és javaslatát a változtatással kapcsolatban.
Nagyon szépen köszönöm, üdvözlettel és tisztelettel: Alíz
Tisztelt Alíz!

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Végezetül előzetes vizsgálat nélkül sem etikai, sem szakmai okok miatt endokrinológusát nem kívánom felülbírálni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-27 12:03:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja