SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!
Tavaly novemberben sajnálatos módon volt egy vetélésem hét hetesen. Azóta szeretnénk ismét kisbabát, de sehogy sem szeretne összejönni. Ezért elkezdtem kivizsgáltatni magamat. Csináltattam egy teljes vérképet, ahol a TSH értékem 3,57 volt. Kifizettem és megcsináltattam hozzá az FT4, FT3 értéket is. FT4 11,87 lett (ref. értékek: 11,5-22,7), FT3 5,15 lett (ref. értékek: 3,5-6,5). Családunkban sajnos van inzulinrezisztencia illetve cukorbetegség is, pajzsmirigy alulműködés is. De anyukámnak és a testvéremnek a 2,5-es értéket tartják még normál értéknek TSH esetén, a 3,57-es érték már magasnak számít elvileg. Az endokrinológus ahol voltam azt mondta a 3,57 normális érték. Meg is vizsgálta a pajzsmirigyemet. A bal oldalit 10%-kal nagyobbnak találta. Kért még egy Anti-Tpo értéket és egy terheléses vércukor vizsgálatot. Azt mondta ha az Anti-tpo értékem pozitív, akkor fog csak felírni gyógyszert, amúgy felejtsem el, hogy baja van a pajzsmirigyemnek. Voltam vérvételen, csináltattam Anti-tpo-t, terheléses vércukor és terheléses inzulint is, ill. Glikált HBA1C -t. Ebből még csak a terheléses vércukrot és a Glikált HBA1C-t tudták kiértékelni. Az éhgyomri cukrom:5,7 mmol/l (4,5-5,9), az egy órás cukrom 6,4 mmol/l, és a kétórás cukrom.4,6 mmol/l. Glikált HBA1C 5,4%.
Úgy vettem észre, hogy hízékony vagyok. Öt év alatt híztam 10 kilót, és véleményem szerint nem eszem többet, mint eddig. 177 cm vagyok, 86 kg. 37 éves.
A menstruációs ciklusom változó, hol 23 nap, hol 32 nap. Az utóbbi három hónapban 23 napra jön meg, ami azért sűrű. A nőgyógyászt november elején fel fogom keresni.
A kérdésem az lenne, hogy mit tudnék a teherbeesés érdekében még megtenni vizsgálati szinten? Illetve mit gondol a doktor úr a pajzsmirigy értékeimről? Valóban jó az a 3,57 vagy ne hagyjam annyiban, keressek egy másik endokrinológust?
Köszönöm válaszát!
Szilvia
Kedves Szilvia!

Alig telik el nap, hogy nem kapnék tisztelt Olvasóimtól ilyen kérdéseket. Az összefüggés egyértelmű, ezért igyekszem minél közérthetőbben ezt elmagyarázni. Vizsgálat nélkül konkrét kezelésre vonatkozó javaslatot nem tehetek!
De kezdjük az elejétől:
I. Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
III. A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!(utalok a fenti képre).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-26 13:22:59
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja