SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Voltam endokrinológus orvosnál, aki ötpontos kortizol nyáltesztet javasolt elvégeztetni, de nem mondta el, pontosan hogyan kell ezt csinálni (milyen napszakokban, hány órakor, hány nap különbséggel stb. kell megtölteni a fiolákat ), ezért szeretnék efelől Öntől érdeklődni.
Emellett azt is szeretném megkérdezni, hogy ha másfél éve 15 volt a tsh-m, azután 5,6, most pedig 2,4 akkor tényleg nincs-e szükség az ft3 és 4 vizsgálatára, ahogyan nekem mondták. Úgy értem, ha normális most a tsh-szintem (annak ellenére, hogy nem kaptam sosem erre gyógyszert), akkor nincs teendő a pajzsmirigyemet illetően? Korábban egy 1,2 cm -es hideg göböt is találtak a pajzsmirigyemben röntgennel,illetve izotópos vizsgálattal. Ez nem lett "megszúrva" eddig. A mérete egy éven belül nem változott. Én egyébként állandó polyneuropáthiával küzdöm, krónikus Lyme-beteg vagyok, aki egy ideje nem áll kezelés alatt. Érdekelne, hogy Ön mit javasol, mert eltérő orvosi véleményeket kaptam azzal kapcsolatban, hogy szükséges-e megszúrni. Nem szeretném, ha a szúrás esetleg belobbantana valamilyen meglévő gyulladást, vagy elindítana bármilyen negatív folyamatot, és abban sem vagyok biztos, hogy van értelme, mert több olyan esetről hallottam, hogy valakinek hamis megnyugvást adott a szúrás eredménye, pedig mégis rosszindulatú daganata volt. Ez mennyire gyakori? Mennyire megbízható ez a módszer? Ön javasolná ezt a vizsgálatot nekem?

Előre nagyon szépen köszönöm válaszát: Judit
Tisztelt Judit!

I.Tehát arra is kíváncsi, hogy a TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigy betegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
Ez a kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a kérdés körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. A levelek egész sorát mellékelhetném, de hely hiánya miatt csak két tanulságos esetet írok le:

1. Egy 30 éves hölgy keresett fel, mert 5 év óta kezelik folyamatosan pajzsmirigy túlműködés miatt, de a TSH értéke csak nem akart rendeződni. Azóta 25 kg-t hízott és cukorbetegsége is kialakult. Menzeszzavara is volt, de arra azt a javaslatot kapta, hogy szedjen fogamzásgátlót. A beteg tudta (internetről), hogy a túlműködés esetén valóban alacsony a TSH, de azt nem, hogy ez nem mindig van így. Kiderült, hogy nem túlműködés, hanem agyalapi eredetű csökkent pajzsmirigyműködés áll fenn és ezért nem Metothyrint, hanem pajzsmirigy hormon-készítményt kell (kellett volna) szednie. Ennek hatására testsúlya normalizálódott, cukorbetegsége megszűnt (csak diétára szorult).
2. Kórházunkban dolgozó ápolónő keresett fel. Fő panaszát fejfájása, szívdobogása képezte. Pajzsmirigye nagyobb volt és a TSH értéke 160 IU/l, tehát igen magas, ezért pajzsmirigyhormon kezelést kezdtek el 2 évvel korábban. Állapota nem javult, sőt látása egyre romlott, ezért szemüveget kapott. Évek óta menzeszzavara is volt. Megvizsgálása után kiderült, hogy nemcsak a pajzsmirigy nagyobb, hanem a pupillái (szembogarai) nem egyformák. Vérnyomása emelkedett volt. Kiderült, hogy a fő baj az agyalapi mirigyben volt, ugyanis abban TSH-t termelő daganatot tudtunk kimutatni. Ez okozta a fejfájást, látászavart és a pajzsmirigy stimulálása révén a túlműködést. Kezelés hatására gyógyult.
Mi tehát a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
II: A cortisol valóban meghatározható a nyálból, de a mintavétel módszerek az egyes laboratóriumokban eltérők lehetnek!!!.
III. A pajzsmirigy göb biopsziája ( ha jól értem kérdését) nem okoz bajt (elsőként csináltam az országban!). Fontos, hogy fertőtlenítőként ne Betadint- használjanak! A biopszia mellett un. tumormarkerek is meghatározhatók a vérből. A jövő hónapban éppen Budapesten lesz az Európai Pajzsmirigy Társáság 42. kongresszusa, ahol éppen ilyen szekcióban leszek felkérésre elnök.
A vizsgálat indikációja, miként a kezelés csak előzetes megbeszélés és fizikális, ill. egyéb tesztek elvégzés után javasolható.
Nem a leleteket, hanem a beteget kell gyógyítani.
Jó egszséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-18 12:25:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja