SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Kérem engedje meg, hogy röviden én is megosszam Önnel történetemet és aggodalmaimat.

Anamnézis: anya Szklerózis Multiplex beteg 20 éve, anyai ágon jellemző pajzsmirigy betegség.
Tüneteim: fáradékonyság, energiahiány, alvási problémák, szívdobogásérzés, hangulatingadozás, kedvetlenség, ingerlékenység, testsúlygyarapodás, szellemi teljesítőképesség csökkenése, felső légúti megbetegedések, fájdalmas menstruáció, szédülés

2015-ben Hashimoto autoimmun pajzsmirigybetegséget diagnisztozáltak nálam.

Azóta 3-6 havonta járok laborvizsgálatra, jellemzően a következő eredményekkel:
TSH 3 mIU/l - 5,5 mIU/l között
FT4 mindig a legalsó határértéken vagy picivel alatta
FT3 normál érték alsó harmadában
AntiTPO mindig 1300 IU/ml felett, mérési tartományon felül
Anti-thyreoglobulin 80 IU/ml - 130 IU/ml között

UH vizsgálaton 2015-ben és 2016-ban voltam: göb nincs, kissé echoszegényebb és inhomogén szerkezetű a pajzsmirigyem.

Néhány nappal ezelőtt ismét laborvizsgálaton vettem részt, ahol kimutatták, hogy a TSH értékem 7.116 uU/mL (normál tart. 0.34 - 4.0 uU/mL), többi értékem változatlan.

Utoljára 2016-ban találkoztam endokrinológussal, aki azt mondta, hogy folyamatosan ellenőrizzem a TSH szintem és ha 5.5 fölé megy, akkor menjek vissza tablettáért. EDDIG NEM SZEDTEM PAJZSMIRIGYHORMONT.

Szeretném, ha a Professzor Úr lenne a kezelő orvosom. Úgy érzem tudok azonosulni a gondolatmenetével és életszemléletével, ami megnyugtató számomra. 2020. március 25-re kaptam Önhöz időpontot. A kérdésem az lenne, hogy a magas TSH érték és a folyamatos, nem szűnő szívdobogásérzés, nehéz mellkas mellett várhatok-e a kiírt időpontig?

Második kérdésem az lenne, hogy személyes találkozásunk előtt milyen vizsgálatokat végeztessek el annak érdekében, hogy a konzultáción minél átfogóbb képet kapjunk rólam?

A hormonértékek mellett szeretném az autóimmun folyamatot visszafordítani (amennyiben ez lehetséges). Gluténmentesen táplálkozom, D-vitamint szedek, szelént időszakosan.

Amennyiben van rá lehetőség és orvosilag is indokolt, szeretném természetes módon kezelni a kialakult állapotot.

Válaszát nagyon köszönöm, Andrea


Tisztelt Andrea!

Nagyon köszönöm, hogy megosztotta és ilyen precízen összefoglalta tüneteit, panaszait.
Mindenek előtt valóban fontos, hogy az autoimmun betegségek családon belül öröklődhetnek és eltérő módon társulhatnak. Ez azt jelenti, hogy a külső ágenseknek is van szerepük az egyes betegségek kialakulásában.Ezeknek a népbetegségnek a kialakulásáért több tényező felelős. Egyesek szerint a
csernobili katasztrófa okozta radioaktív jód, mások szerint a jódhiányos víz, megint mások szerint a hormonhatású
vegyületek (EDC-k), vagy a stressz,de mindegyikben van igazság,
de az biztos, hogy a csernobili baleset után a lakosság egy része az előírásnak megfelelően nagyobb mennyiségű szervetlen jódot kapott, hogy a radioaktív jód ne tudjon beépülni a szervezetükbe. Az utána hullámszerűen kialakult autoimmun gyulladások esetei jól mutatják, hogy a szervetlen jód legalább olyan veszélyes, mint a
radioaktív, ezért jobb kerülni, vagy legalább a vizelet jodid mennyiségét meghatározni, mielőtt alkalmazzuk.Ugyanígy kerülendő a sebkezeléshez használt szervetlen jód vagy Betadin,a jódozott só vagy bizonyos gyógyszerek.A gyógyfürdők sem feltétlenül
veszélytelenek (hajdúszoboszlói gyógyvíz).
A jód mellett a halogéncsoportba
tartozó többi vegyület (fluor, klór, bróm) is mind káros a szervezetre, de a hormonrendszert megzavaró vegyületek
(EDC-k) is egyre több problémát okoznak. A háztartási tisztítószerek,öblítők, kozmetikumok és illatszerek,intimbetétek, pelenkák, műanyag dobozok és csomagolások révén széles
körben érintkezésbe kerülünk velük,bőrön át felszívódva ráadásul sokkal könnyebben fejtik ki nemkívánatos hatásukat.
Tehát az öröklődés 400-60%-ban határozza meg a betegségek kialakulását, tehát meg elehet őket előzni és gyógyítani is!

Nagyon sajnálom, hogy viszonylag késői időpontot kapott, Biztos vagyok benne, hogy lényegesen korábban is fog kapni időpontot, ha ezt a levelet mellékeli....
Fontos: A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre!!!
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Fontos tehát, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. Ezért sem kívánom kommentálni a laboratóriumi leleteit. Ebből következően a kezelésre vonatkozóan tanácsit ne lenne szerencsés adnom vizsgálat nélkül.
A gluténmentes étrend folytatását és a D3-vitamin szedését jónak tartom.
Jó egészséget kívánok, vizsgálatra várom,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-21 16:27:27
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja