SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

47 éves nő vagyok. Évekig RA-val kezeltek ízületi fájdalmak miatt, Methotrexát bázisterápiát kaptam. Kb. 1 éve ezt a diagnózist megkérdőjelezték, mert az öt év alatt egyetlen laboratóriumi adat sem támasztotta alá. Azóta semmilyen gyógyszert nem szedek, laboreredményeim továbbra is jók, de a tüneteim megmaradtak: ízületi és izomlázszerű fájdalmak, fáradékonyság, aluszékonyság, lehangoltság. Vérnyomásom folyton alacsony (100/70 körüli). Hajam hullik és mindig viszketek valahol, utóbbi időben elég sokat híztam is, a mensesem elég rendszertelen. Bőrgyógyásznál és nőgyógyásznál jártam, nem találtak semmit. Pszichológusnál, sőt pszichiáternél is jártam, hogy az esetleges depressziót, vagy pszichoszomatikus eredetet is kiszűrjük. Antidepresszánst kaptam (Citapram), ami a tüneteimen mit sem változtatott.
Pajzsmirigyre vonatkozó laboratóriumi eredmények a következők: TPO 2007-ben 100.4 U/ml, 2009-ben 152,9 U/ml a 0-35 ös normál tartomány-hoz képest. A TSH, fT4 és fT3 érték mindkétszer jó volt. Még kétszer mértek hormonszintet: 2009 végén TSHss:0,68, fT3: 2,93, fT4: 12,05 és 2011 februárban TSH:2,053 mikroIU/ml, fT4: 11,12 pmol/l, fT3:4,31, koleszterin:5,6 mmol/L
Mivel a TSH mindig normális, pajzsmirigy probléma fel sem vetődik az orvosokban, endokrinológusnál sohasem jártam. Ön szerint is kizárt, hogy ezen a terület van valami probléma?
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Kérdése összetett, hiszen szavait jól értve az izületi gyulladás fennállását sem bizonyítottaák.
Egyébként az izületi és más autoimmun betegek és pajzsmirigybetegsége összefüggésben vannak. Az alkalmazott .antidepresszáns (Citapram) hat az endokrin rendszerre és az immunológiai folyamatokra is. A TSH „normális” volta nem zárja ki a pajzsmirigybetegség esetleges fennállását, mikét az RA diagnózisa sem egyetlen laboratóriumi leleten múlik.

Részletes pszicho-neuro-endokrin-immunológiai kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:21:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja