SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Március 12-én az alábbi kérdésekkel bombáztam Önt, azóta sajnos nem érkezett válasz, ha esetleg ideje engedi, nagyon megköszönném, ha megosztaná velem véleményét. Rettentően szeretnék eljutni leleteimmel az Ön magánrendelésére még szülés előtt (várhatóan május eleje), de sajnos az Ön által megadott telefonszámon a kolléganői csak június elejére tudnak leghamarabb időpontot adni. Esetleg tudna ebben segíteni? Az ország bármely városába, bármely időpontban maga után mennék, annyira szimpatikus minden egyes megnyilvánulása, a témában való felkészültsége. Nagyon köszönöm előre is!!!!

Két fiú gyermekes, 30. hétben lévő ikerterhes anyuka vagyok. 1 hete teljesen véletlenül (diétával kezelt terhességi diabétesz miatti vérvizsgálat alkalmával) derült ki, hogy magas a TSH értékem (8,82 mIU/L). Kezdésnek napi 25 mikrogramm L-Thyroxin Henning tabletta szedését javasolta az orvos, illetve márc. 21-re kaptam időpontot pajzsmirigy ultrahangra. Az alábbi kérdésekkel szeretnék Önhöz fordulni:
- A nőgyógyász azt javasolta, hogy a fent említett hormon tabletta mellé szedjek jód tartalmú terhesvitamint. Ugyanakkor több fórumon azt olvastam, hogy "pajzsmirigy funkciózavar esetén célszerű olyan terhességi multivitamin szedése, ami jódot nem tartalmaz." Mit tegyek? Szedjem a hormon tablettát jód nélkül az ultrahangos vizsgálatig, vagy valóban váltsak az Elevitről jód tartalmú vitaminra?
- Rettentően aggaszt a babák egészségi állapota. Minden (legalábbis azt hittük) lehetséges vizsgálatot elvégeztünk a terhesség során (genetikai ultrahangok, kombinált teszt, stb), nagyon bánt, hogy arról nem volt tudomásunk, hogy a megfelelő TSH érték is alapvető az egészséges utódokhoz. Így sajnos fogalmam sincs, hogy mióta áll fenn nálam a fenti pajzsmirigy funkciózavar. Olvastam, hogy a terhesség első 12 hetében a magzat az édesanya pajzsmirigy működésének van kiszolgáltatva, s amennyiben az anya FT3 és FT4 szintje alacsony, úgy az szellemi károsodást okoz a magzatban. Tudhatom-e valahonnan utólag, hogy az első trimeszterben milyen FT3-4 értékeim lehettek? A szülésnél szűrik-e automatikusan a babákat FT3-4-re? Amennyiben kedvezőtlen értékekekt mutatnának, lehet-e kezelni Őket? Létezik-e olyan gyógymód, ami hosszútávon javít állapotukon (IQ szint)? Egyáltalán a fentiek ismeretében van-e bármi esélyem arra, hogy a meglévő két teljesen egészséges gyermekem után ezúttal is egészséges gyermekeim szülessenek?
Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: egy NAGYON aggódó kismama
Tisztelt NAGYON aggódó kismama!

A biztonság okából kérdéseire pontról-pontra válaszolok:
1. Időpontot a kolléganőim korábbra is tudnak adni! A baj az, hogy az elmúlt hét szombatján a bejelentkezett betegek többsége nem jött el!!!! Ezzel engem nem ért kár, csak azokat, akik valóban vizsgálatra akarnak jönni.
2. A jód bevitele csak és csak is akkor javasolt, ha az autoimmun pajzsmirigygyulladás kizárható. Valószínüleg már korábban kezdődött pajzsmirigy autoimmun gyulladása. . Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
3. A pajzsmirigy hormonjainak ún. normál értéke trimesztes specifikusak, tehát három havonta másak az elérni kívánt értékek
4. 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
A többit személyesen meg fogjuk tudni beszélni.
Jó egészséget kívánok Mindannyiójuknak, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-23 13:30:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja