SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr,
kérem szíves segítségét, hogy mi a bajom ? 55 éves nő vagyok, két éve véletlenül derült ki,hogy göbös a pajzsmirigy,azóta csak figyelik a pajzsmirigy méretét, ami folyamatosan növekszik ! Jelenlegi UH:
Az istmus 8 mm
A jobb lebeny 20x19x47, volumen 9,2, vascularisatioja norm. Jobb lebeny also harmadában 17x14x30 mm echoszegény udvarral körülvett,inhomogén, apró meszesedéseket tartalmazó göb látható,melyben cístosusos felritkulások megfigyelhetők. Jobb oldalon lebeny-istmus határon 4 mmes echoszegény göb van.
Bal lebeny 17x19x42 mm,volumen 7,1 cm3, lebeny also harmadában 15x16x29 mm kevert echoszerkezetű göb van,apro meszesedésekkel.Bal oldalon lebeny-isthmus határon 5 mm-es echoszegény göb van. Jobb oldalon submandibularisan egy 6 és 7 mmes kerek echoszegény nyirokcsomó látható, 8-10 mm-es reaktiv jellegű nyirokcsomó is megfigyelhető.
Labor:

TSH 1,488 mIU/l 0,400 - 4,000
Szabad T4 11,45 pmol/l 7,75 - 15,21
Szabad T3 4,98 pmol/l 3,90 - 6,90
Tireoglobulin 59,52 μg/l * 1,10 - 35,00
Anti-tireoglobulin <0,9 U/ml 0,0 - 115,0
Anti-TPO 0,3 U/ml 0,0 - 9,0
C reaktív protein 2,29 mg/L 0,00 - 5,00
Koleszterin 7,80 mmol/L * 2,60 - 5,20
Trigliceridek 2,57 mmol/L * 0,70 - 2,2
éh.cukor 5,6
Ami új és rossz érték a Tireoglubin dupla értéke,kérem ez jelenthet daganatos jelzést? nem merek visszamenni orvosomhoz, biopsziát még nem végzett,két éve csak figyelemmel kisér, gyógyszert nem adott, jód és egyéb szedését tiltja. Csak fogyást ajánlott és stresszmentességet, sajnos egyik sem sikerul.
Tüneteim fizikális gyengeség, állandó fáradtság, alvásproblémák,depresszió, szívem gyakori felpörgése,nehézlégzés, 20 kg felesleg és megnagyobbodott zsírmáj, holott a máj értékek és többi laborérték aránylag jók.
Kérem szíves válaszát pajzsmirigy kilátásokról. Nagyon köszönöm ha válaszával megtisztel.jó egészséget kívánok Önnek is, üdvözlettel T.Á.
Tisztelt T.Á.!

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet!!!!
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Végezetül:a pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Tehát lehet segíteni,
jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-05-23 07:19:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja