SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
3-szor volt vetélésem, ami után immunológiai vizsgálatot csináltattunk. Az NK sejt subpopuláció (CD16-CD56++) abszolút mennyisége volt nagyon magas 24 sejt/mikroliter. Egy Ön által írt cikkben az volt, hogy ennek az ajánlott értéke 12, és hogy ez okozhat vetélést. Írta benne, hogy az NK CD56 csökkenteni kell és a uNK-t növelni. Ez hogyan lehetséges?
Hasimoto betegségem van, de eddig minden endokrinológiai konzultáción csak annyit mondtak, hogy ha szedem a gyógyszert, (L-Thyroxin 125 mikrogramm) akkor ez további gondot babavárás ügyben nem okozhat.
Milyen kezeléssel lehetséges az érték helyretétele? A kezeléssel milyen orvost keressek meg, Önt, mint endokrinológus, vagy a lombikos orvosom tud ebben közreműködni, vagy külön immunológust kell keresni?
Többi NK laborérték normális, Partnerrel szembeni vizsgálatban vannak kissé emelkedések, TsH, T3 T4 értékek is gyógyszerrel most rendben vannak

NK-sejt panel
NK-sejtek (CD16+CD56dim) aránya 7,8 %
NK-sejtek (CD16+CD56dim) absz. mennyisége 172 sejt/µl
NK-sejt subpopuláció (CD16- CD56++) arány 1,1 %
NK-sejt subpopuláció (CD16- CD56++) absz. mennyisége 24,0 sejt/µl magas
NK-sejt funkcionális vizsgálat 120 %

Kevert Limfocita kultúra vizsgálat
Partner elleni reaktivitás (%) 68,7 %
Blokkolási százalék, partner (auto savó %) 91,9 határérték +- 0,0 90,0
Blokkolási százalék, pool (autosavó %) 97,0 % határérték +- 0,0 90,0
MLC index (Beteg sejtjei + Partner sejtjei) 3,36
MLC index (Beteg sejtjei + Pool sejtjei) 4,89
MLC index (Beteg sejtjei + Partner sejtjei + Beteg savója) 3,09 határérték --- ---
MLC index (Beteg sejtjei + Pool sejtjei + Beteg savója) 4,75 határérték --- --

Th1-Th2 citokin dominancia vizsgálat
IL-2:IL-4 : 0,7
IL-2:IL-10: 1,0
IFNg:IL-4 : 2,4
IFNg:IL-10: 3,6
Hematológia
MCHC: 36,20 g/dl magas
MXD% 11% magas
Pajzsmirigy hormonok
T4 22,010 pmol/L
T3 5,750 pmol/L
TSH 0,420 mIU/L
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban összetett probléma és most a karantén idején különösen látom, hogy ez így személye konzultáció nélkül nehezen megválaszolható.
Ami a lényeg:„Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.”
Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Mi az anti-TPO?
A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek ismereteink szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigyműködési zavarokban és a csökkent működés létrejöttében. Egyrészt gátolják a pajzsmirigy peroxidáz enzim működését, másrészt pusztítják a pajzsmirigysejteket. Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto tireoiditiszes betegben, a Basedow-Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%-ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrófiás, tehát zsugorodással járó pajzsmirigygyulladásban jelen vannak. Sajnos ezeknek az antitesteknek csak a szintjét mérik (ráadásul eltérő módszerekkel!), így az értékek (titer) nagysága nem feltétlen vannak összhangban a klinikai képpel és ezért sem könnyű értékelni (támpontot adhat az UH vizsgálat is).
Eddig csak a TSH-t mérték, de kiderült, hogy ez nem elegendő!
Ezt bizonyították a Journal of Reproductive Immunology folyóiratban közölt kutatást végző orvososok is. A szerzők vizsgálatának célja az volt, hogy meghatározzák a női meddőség és a vetélések immunológiai hátterét. Arra voltak kíváncsiak, hogy az élettani pajzsmirigyműködéssel rendelkező nőkben, amikor minden hormon élettani tartományban volt, azaz a TSH, FT4 és FT3 értékük is fiziológiás értéket mutatott, van-e hajlamuk a vetélésére, ha az antitestek értékei emelkedettek, ill. magasak. Eredményeink azt mutatták, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségben szenvedő nők perifériás vérében a veleszületett immunitás Th1(„T helper-1”) aktivitása megváltozik. Az emelkedett NK (természetes ölő sejtek) sejtek aránya magasabb és az autoimmun folyamat a terhesség kimenetelére negatív hatást gyakorolt. Fontos megállapításuk, hogy az autoimmun pajzsmirigygyulladás élettani pajzsmirigy-működés esetén - amikor a pajzsmirigy hormonjainak és a TSH-nak a szintje sem tér el az elvárhatótól - már akkor kialakulnak a kedvezőtlen immunváltozások, mielőtt az endokrin diszfunkció kialakul, és önmagukban a pajzsmirigy autoantitestek jelenléte jelzi a kóros folyamatot. Ezért a reproduktív életkorú, egészséges nők szűrése a pajzsmirigy autoantitestek jelenlétének vizsgálata nem csak az endokrinológiai szempontból lényeges, hanem reproduktív szempontból is előnyös, mivel már önmagukban is felelősek a kialakult kóros folyamatokért, így a meddőségért, ill. a vetélésekét.
További konzultáció után egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba
egyetemi tanár, az MTA doktora
endokrinológus-immunológus szakorvos



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-05-21 17:48:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja