SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, 2 napja voltam nőgyógyásznál és ott mondták nekem hogy policisztás petefészek szindrómám van. A Doktor Úr elmondta nekem hogy szigorú diéta minden ami cukros hagyjam el , és persze a sportolás. bár sajnos nem tudom hogy mennyire mélységes ez a gond. Segítséget szeretnék kérni, hogy mivel is nézek szemben, gyermeket szeretnénk vállalni a párommal és hogy ez nem zárja e ki hogy babánk lehessen? mi az amit ajánlana nekem, hogy ebből minél hamarabb kilábalhassunk. mi lenne a teendőm hogy babánk lehessen.
Nagyon szépen köszönöm előre is , és várom válaszát!!
Tisztelt Kérdező!

Konkrét javaslatot csak előzetes vizsgálat után adhatok. A lényeg az, hogy lehet segíteni.
A lényeg: a PCOS, az összetett ellenség
A policisztás ovárium szindróma, mint azt a neve is mutatja, sok kis cisztára utal a petefészekben, ám fontos tudni, hogy nem ez kizárólagos tünete. A háttérben az androgén hormonok túlsúlya áll, mely a betegséggel járó különböző panaszokért felelős. A férfi hormonok a női szervezetben is megtalálhatóak, ám lényegesen kisebb arányban. Ha a női szervezetben kezdenek „tombolni”, az többek között a megszokottnál erőteljesebb szőrnövekedéshez, férfias típusú hajhulláshoz, pattanásos bőrhöz vezethet. A hormonális egyensúly felborulása okozza ilyenkor azt is, hogy szinte lehetetlenné válik a fogyás. A petefészekben található hormontartalmú ciszták megzavarják a menstruációs ciklust, elmaradhat a peteérés, mely idővel felelős lehet a meddőségért is. „A tünetek nem feltétlenül jelennek meg mind. A tévhittel ellentétben sok beteg nem túlsúlyos, ám valóban előfordulhat, hogy a PCOS miatt megy nehezen a fogyás. Egy nemzetközileg elfogadott kritériumrendszer alapján diagnosztizáljuk a betegséget, mely ma a nők nagyjából tíz százalékát érinti. Az úgynevezett hiperandrogén tünetek a legáltalánosabbak: a bőr zsírossá, aknéssé válik, szőrnövekedés figyelhető meg az arcon, a melleken és a hason, megnövekszik a derék-csípő arány és hullhat a haj. – A PCOS-szindróma megjelenése lehet örökletes, emellett befolyásolhatják a szervezetet érő környezeti hatások. Nem vezet megoldáshoz, ha az egyes tünetek kezelésével próbálkozunk, a betegséget, mint minden hormonzavart holisztikusan, az egész testet figyelembe véve kell orvosolni, a tünetek ugyanis szorosan összefüggnek. A pattanások felületi kezelése, a hajhullás elleni szerek bevetése vagy a ciszták eltávolítása még nem szünteti meg az alapvető okot, így a legfontosabb cél mindezek mellett a hormonegyensúly visszaállítása– véli a szakember. Arra figyelmeztet, hogy önmagában a fogamzásgátló tabletta felírása, a mesterséges hormon-stimuláció a gyermekvállalás sikeressége érdekében vagy a laparoszkópos beavatkozás nem a gyógyulás kulcsa. Szintén érdemes hátat fordítanod, ha az orvos azzal próbál nyugtatni, hogy nem is vagy túlsúlyos. – A diagnosztika gondolatmenete talán kissé szokatlan: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nél ritkább, hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására alapozzuk”– tájékoztat a professzor. Vagyis a részletes kikérdezésen és vizsgálati eredményeken túl széleskörű laboratóriumi vizsgálatra van szükség, mely informálja a szakembert a hormonszintekről.

Inzulinrezisztencia: magas cukor, magas inzulinszint

Az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni. Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt így próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.
Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz, menstruációs zavarhoz és meddőséghez is vezethet. A magas inzulinszint mellett a magas vércukorszint is állandósulhat, így nagyon fontos a megfelelő étrend betartása és az orvosi kontroll. Kiderült, hogy az inzulinrezisztencia autoimmun betegség és keresni kell más betegség jelenlétét is. Az öröklődés mellett óriási szerepe van a betegség kialakulásában az életmódnak: nagyobb kockázat, amennyiben sok finomított szénhidrátot és telített zsírsavat eszel. A gyógyulásban is kulcsfontosságú a teljes őrlésű gabonafélék, a rostdús ételek, a hüvelyesek, a telítetlen zsírsavak és a magas magnéziumtartalmú ételek (pl. hal, spenót, babfélék) fogyasztása.
Ezt követheti az egyénre szabott gyógyszeres kezelés.
További vizsgálatot javaslok, ahol a további teendőket is megbeszélhetsjük.
Budai Endokrin Központ 1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em. Tel:+36-704319728 info@endokrinkozpont.hu.

tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-04-26 12:00:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja