SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr,
28 éves vagyok, párommal gyermeket tervezünk a fél évvel ezelőtti esküvőnk óta, de 1hónapja a kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van. A TSH 28, a T4 5; az UH szerint a pm durva szerkezetű, csökkent echogenitású és van benne göb, góc. Letroxot kell szednem (50mg) 3hónapig, aztán újra vérvétel. Azt mondják, egész életemben gyógyszert kell szednem. A kérdésem az, hogy biztos, hogy ennyi vizsgálat elég? Úgy értem, még az orvosok is azt mondják, h nem látszom pajzsmirigy betegnek, nem vagyok túlsúlyos, nem vagyok depressziós, nem hullik a hajam, stb. Nem is érzem magam betegnek. Nem lehet, h az alulműködés is csak tünet? És esetleg el is múlhat? A másik kérdésem pedig, hogy mivel azt mondták, így nem eshetek teherbe, Ön szerint ennek a hormonnak a beállítása mennyi időt vesz igénybe?
Válaszát várva és előre is megköszönve:n-sze
Tisztelt n-sze!

Ez valóban sok gondot okoz. Van remény! Jóllehet a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 13:07:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja