SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztetl Prof.Úr!
Nagy örömömre szolgál, hogy rátaláltam Önre, mert igen sok csalódás ért az utóbbi időben. Sajnos a magyar orvoslásban volt szerencsém csalódni. Leírom a \"történetemet\", vérvétel eredményeimet, majd szeretném pár dologban kérni a segítségét!
2011. tavaszán derítették ki Gödöllőn a szakorvosi rendelőben egy nyaki UH alapján, hogy bizony valami probléma van a pajzsmirigyemmel, ill. egy jobb oldali nyirok mirigyemmel (ami azóta is meg van nagyobbodva). Kistarcsán, a Flór Ferenc kórházban kerültem Dr.Németh Attila endokrinológushoz, aki kórházon belül kért pajzsmirigy és nyirokmirigy biopsziát, Hasimmoto-ra gyanakodva. Ezen biopszia eredménye: I. Malignitás nem bizonyítható, II. Malignitás biztonsággal nem kizárható. (kislányom jó kifejezése illik ide: senemvan....)
Szerencsémre Német doktor úr nem nyugodott bele az eredménybe és tovább küldött az Országos Onkológiai Intézetbe, ahol újabb biopszián estem át. (2011.06.09) Dr. Kovács Eszter végezte a vizsgálatot melynek eredménye: I. D4400, TBS 2009 pajzsmirigy bizonytalan és ismeretlen viselkedésű daganata. II. R5990 reaktív nyirokcsomó kép, megnagyobbodott nyirokcsomók. A pajzsmirigyben látott kép elsősorban thyreoditisre utalhat, műtét szükséges.
Innen a Kék Golyóból Dr.Fülöp Miklós Kistarcsára jött dolgozni, ahol 2011.07.21-én meg is műtött. Teljesen kioperálta a pajzsmirigyemet és 4db nyirokcsomó is eltávolításra került.
A kórszövettani lelet eredménye:
I. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató bal pajzsmirigy lebeny. A mintában egyetlen daganatmentes nyirokcsomó igazolható.
II. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató göbös pajzsmirigy részletek. A mintában értékelhető nyirokcsomó nem azonosítható.
III. Secundear és primer nyirokfolliculisokat tartalmazó lymphoid szigetekkel átjárt zsírkötőszövetes lemezben typusos mellék pajzsmirigy szövet.
IV. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató jobb pajzsmirigy lebeny állományában jól differenciált papilláris carcinoma, nyirokcsomó áttéttel. A jobb pajzsmirigy lebenyben a resectios szélek erősen megközelítően, ii. azt elérően valamint törmelékes szövetdarabokban, legnagyobb átmérősjében 10mm-es daganatot igazoltunk, mely áttétet adott az azonos oldali nyirokcsomóba. pT1pN1a pMx stádiumba soroljuk.
Ezt követően Dr.Németh Attila Euthyrox 125 tablettát írt fel , napi egyszeres adagban. Azt mondta doktor úr, hogy nem az előírások szerint számolta ki, de szerinte így lesz jó. Ill. azt az instrukciót kaptam, hogy ha zsibbadásszerűt érzek, akkor CitroKalciumot kell szednem.
2011.10.07-én kellett visszamennem a Kék Golyóba izotóp vizsgálatra, mikor is izotóp anyagot ittam meg, amit 3 nappal később 2011.10.10-én vizsgáltak meg, hogy beépült-e valahol. Sehol semmi jelét nem találták a felvételen, konkrétan azt hitték nem is ittam meg az oldatot. Vizsgálat eredménye: egésztest vizsgálatot végeztünk 200MBq 1-131 per os beadását követően 96 órával: számottevő 1311 felvétel nem észlelhető.
2011.10.14-én vénásan kaptam izotóp oldatot, amit 20 perc múlva vizsgáltak, szinte eredménytelenül. Ill. az eredmény: pajzsmirigy szcintigráfiát végeztünk kb 200 MBq 99/m Tc-pertechnetát iv. adását követően 20 perccel, MB-9100 gammakamerán, pinhole kollimátorral: a pajzsmirigy fölött csak minimális 99mTc felvétel látható. Azt mondta Dr. Sinkovics István, hogy ilyet talán még nem is látott, annyira jól végezte a dolgát Fülöp doktor úr. Azt is mondta, hogy bár nem indokolt, de javasolna egy egy hetes izotópkezelést, amit én visszautasítottam! Ugyanis már a műtéti szövettani eredmény után eldöntöttem, hogy egészséges vagyok, további kezelésre nincsen szükségem. A doktor úr elfogadta véleményemet és elengedett.
Ami furcsa, hogy azóta is ott van az az egy nyirokmirigy a nyakam jobb oldalán, ami kitapinthatóan meg van nagyobbodva és hiába mondtam minden alkalommal minden orvosnak, senki nem csinált semmit, még csak meg sem tapogatták.
Amiért megkerestem, az többek között a TSH értékem. Írom időrendi sorrendben:
2011.06.08.
TSH: 3,25
T4: 15,09
T3: 5.08
2011.05.23.
TSH: 2,69
2011.07.27.
TSH: 33,76
T4: 9.15
T3:2,34
Prolaktin: 522
2012.02.14.
TSH : 14,89
T4: 13,59
T3: 3,53

Legutóbbi TSH eredményem nagyon elkeserít. Főként mert a műtét óta is állandó jellemzőm a fáradékonyság, kimerültség és az alvási zavarok. Rendszeresen sportolok, heti 3-4 alkalommal és az étkezésre is nagyon oda figyelek, még sem sikerül fogynom sem cm-ben sem kg-ban. Azt reméltem, hogy a hormonpótlással visszanyerem majd az energiámat, mert olyan szintre sikerül beállítani, de sajnos ez nem sikerült…. Azt olvastam a betegtájékoztatón, hogy fokozatosan kell beállítani a gyógyszer szedését, de ez nem így történt…
Utána olvastam, hogy pajzsmirigy hormon pótlására milyen gyógyszerek adhatók és elgondoltatott, hogy egyáltalán jó gyógyszert szedek? Nem lehet, hogy az L-Thyroxin Henning jobb lenne? Persze nem szeretnék én szakértő lenni orvosi kérdésben, de minekután vérnyomásmérés nélkül van beírva a leletemre 131/74, 86-os pulzus számmal és diabetes mellitus, jogosnak érzem a találgatás, mivel egyik sem valós adat!
2012.03.23-a óta nem szedem a hormon tablettát. Ezt azért „mertem” megtenni, mert minden izotóp vizsgálat előtt egy hónapot nem szabad szedni, ami nem okozhat problémát, így gondolom most sem fog. Dr. Németh Attilához május 23-ra kaptam időpontot, amit tavaly decemberben kértem…. Nem is fűzök semmit a tényhez.
A koleszterinem is magas általában, sajnos! 2012.02.14-ei vérvételem eredményén: 7,2 volt. Azóta több vastagbél tisztító kúrát végig csináltam, melynek eredményeképp 2012.03.21-én már „csak” 5,9, a megengedett legfelső határ 5,2-höz képest. Erre nagyon büszke vagyok, mert természetes úton értem el ezt az eredményt, miközben persze rögtön írtak fel rá tablettát (Inegy).
Amiben a segítségét kérném az a hormon gyógyszer helyes megválasztása és napi adag beállítása. Valamint egyéb javaslatokat, amivel segíthetnék a helyzetemen. 31 éves vagyok, de zömével kevesebbet bírok, mint egy 60 éves és ez nagyon zavaró!
Ami még kérdés bennem, hogy az egész folyamatot okozhatta-e oxitocyn túladagolás? Ugyanis 2008.07.17-én szültem meg a kislányomat 36órás vajúdás után, melyből min 32órán át kaptam vénásan oxitocynt. Ezen felvetésem egyfajta megérzésen alapul, ill. azok után, hogy több helyen olvastam arról, hogy a tsh termelését, az oxitocinért és a prolaktinért is az agyalapi mirigy a felelős.
Nagyon várom a segítségét!
Köszönettel,
Edina

III.
Tisztelt Edina!

Sajnos a helyszűke nem teszi lehetővé, hogy teljes részletességgel válaszoljak. A szülés , ill. az előtte adott hormonok valóban okozhatnak immunológiai eredetű betegséget, így Hashimoto thyreodiditist. . A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban.
A TSH értékének ingadozása sajnos eléggé gyakran előfordul. A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni. Az autoimmun folyamatot volna célszerű befolyásolni és az ún. tumor markert nyomon követni.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:47:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja