SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Doktor Úr! A segítségét szeretném kérni! Hideg göböm van, voltam szövet vételen és nem tudják belöle eldönteni hogy rossz indulatú-e.Ez hogy lehet? Mikroleírás:A pajzsmirigyből származó aspiratumok sejtdús, informatív mintáket eredményeztek.A mintában folliculus sejtek csoprtjait láttuk,ezek oxyphil sejtes cytoplasmával rendelkeztek. Szembetűnő méretbeli változatosság nem volt látható,papillaris neoplasiára gyanút keltő redőket nem észleltünk, a morfológiai kép folliculais neoplasia mellet szól, melynél dignitás vonatkozásban a cytológia állást foglalni nem tud, ugyanakkor nyilvánvaló malignitásra utaló jel nem látható.A TSH 2,01 uIU/ml volt.Mivel hogy növekszik a műtétet javasolják és majd akkor eldöntik hogy rossz indulatú-e.Én csak azt nem nem értem hogy most a mintavételből hogy nem tudják hisz mütétkor is onnan veszik a mintát.Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került. Gondolom nem várja azt, hogy a szakmai részletek ismerete nélkül (nem láttam sem Önt, sem a vizsgálati anyagot, azt sem , hogy tumor marker meghatározás történt-e) véleméyt mondjak. Ez sem szakmai, sem etikai szempontból nem volna elfogadható.
A döntés ilyen helyeztben valóban nem egyszerű. Hozzá kell tennem, hogy a cytológiai értékelésnél a részletes szövettani vizsgálat, főleg ha az molekuláris genetikai értékeléssel is társul, akkor lényegesen megbízhatóbb!!!
Ami a göbök természetét illeti, talán érdemes tudni a következőket:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.


Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-27 07:53:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr,

Kérdésem Eucreassal kapcsolatos. Jelenleg napi 2*850 Eucreast szedek, illetve 1 tbl (50) L-Thyroxint. Mivel terhességem 6. hetében vagyok, tudtommal a gyógyszerek változtatására lesz szükség. Amennyire tudom, a 8. héten el kell majd kezdenem leépíteni az eucreast, és a 12. hétre teljesen el kell hagynom. Az L-Thyroxin adagot viszont várhatóan emelni fogják a 7.-8. héttől. Kérdésem, hogy a gyógyszerek fent vázolt változatása okozhat-e vetélést, illetve hogyan csökkenthetem a minimálisra az eucreas elhagyása miatti esetleges vetélés kockázatát. Természetesen mindenben követni fogom a kezelőorvosom tanácsát, és előírásait, így főképp egy kis megnyugatásra illetve megerősítésre várnék az Ön részéről is, mert szeretném, ha az eucreas elhagyása nem okozna gondot.
Válaszát előre is megköszönve,
egy aggódó kismama
Tisztelt Aggódó kismama!

A helyzet valóban ez, de attól is függ, hogy mi okozza, ill. okozta a csökkent pajzsmirigyműködését.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-26 07:46:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Köszönöm mult heti kerdesemre adott gyors valaszat. Azonban meg egy fontos kerdessel kapcsolatban szeretnem kerni a velemenyet, hogy egy TRH teszt elvegzese befolyasolhatja-e negativan az Ön altal megkezdett kezelest (0,25 mikrogramm Letrox, 2*1 Seleno Pr.) a hashimoto betegsegre. A tesztet csak abban az esetben engedem elvegeztetni a becsi orvossal, amennyiben az Ön velemenye szerint nem ronthat a jelenlegi allapotomon.

Köszönettel:
S. Timea
Tisztelt S. Timea!

Nem világos, hogy mi a célja ennek a tesztnek. Ezt korábban még végeztü, de ma már nem.
A TRH teszt során a serum TSH koncentrációt 500 µg iv. syntheticus TRH beadása előtt is után mérjük. Physiologiás esetben a TSH gyorsan emelkedni kezd (5-25 FE/ml-re), maximumát 30 percen belül éri el, és 120 perc múlva tér vissza a kiindulási értékre. Primaer hypothyreosisban az emelkedés sokkal kifejezettebb. A TRH teszt jól használható arra is, hogy elkülönítsük a hypothalamus eredetűt a hypophysaer hypothyreosistól. Hypophysiselégtelenség következtében létrejött hypothyreosisban a TSH válasz hiányzik, vagy elégtelen. Hypothalamus elváltozás esetén, amikor a betegnek kicsi a TRH, de normális a hypophysis tartaléka, a TRH-ra adott TSH válasz physiologiás, de előfordul, hogy a secretio később indul vagy prolongált, vagyis a válasz elhúzódóbb. Hyperthyreosis esetén TSH elválasztás még TRH-ra sem következik be, aminek az az oka, hogy a szabad T3 és T4 gátló hatást gyakorol a thyreotrop sejtekre.

Az újabb TSH mérési technikák használata mellett azonban a pajzsmirigy dysfunctiójának kórismézéséhez ritkán van szükségünk a TRH tesztre, mivel a serum basalis TSH szintje arányos a TRH-ra adott TSH válasszal.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-25 12:13:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Nagyon köszönöm a segítő és megértő szavait, és a tanácsot. Elkezdtem eszegetni, ami nagy öröm számomra, de sajnos a nyak- és fejfájás meg az egyéb tünetei a candidának ezzel erősödtek, bár szedem mellette tovább a grapefruitmag készítményt is. A Béres cseppet megnéztem, viszont fémallergia és az egyik vivőanyag allergia miatt nem javasolta a készítő... : (

Kb. egy éve a doktor úr azt mondta, ne egyek semmilyen tejterméket, amit én tartottam is, sőt már előtte egy éven át nem ettem. Most viszont sokszor megkívánom, enzimmel megpróbálhatom Ön szerint vagy inkább kerüljem továbbra is?

A másik kérdésem, hogy alig egy hónapja ütött ki a herpesz a számon, most ismét, és bár elmentem szabadságra, 10 órákat aludtam, vagy még többet, továbbra is nagyon fáradt vagyok... Mások is észrevették, hogy magamhoz képest is nagyon nyúzott vagyok. Lehet, hogy emelni kellene a Letrox adagján, emiatt van? Az arcomon és a nyakamon is sok gyulladt csomó jön ki mi minden ok nélkül, menses idején pedig még fokozottabban. Szörnyen zavar,d e nem tudom, mitől van ez. A fejemen is sok dudor szerű fájó csomó jön ki néha. Vagy ezek a tünetek a fáradtsággal együtt a candidával függhetnek inkább össze?
Érzem, hogy valahogy kellene az immunrendszeremet erősíteni, de a Letrox 75 ug és a szelén, grapefruitmag és acidophilus-bifidus úgy tapasztalom, most kevés. A Béres csepp a fenti okokból nem ad most megoldást, az Isoprinosine-t meg a doktor úr a múltkor még tartogatta nehezebb időkre, a pentoxyfillintől meg sajnos fél szemtől is hánytam.

Mi az, ami még érdemben javíthat az állapotomon? A doktor úr említette, hogy candida ellen van már oltás. Én nem találtam így rá, csak hogy kísérleti stádiumban volt. Esetleg ez segítene most Ön szerint? (Már ha ez állhat ezek mögött a tünetek mögött.)

Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm:
Edina

Tisztelt Edina!

Ebben a helyzetben az Isoprinosine 7 napos kúrát javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-25 07:47:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!
Én már nagyon régóta pajzsmirigy beteg vagyok. Először túlműködés sokáig, aztán műtöttek is, izotóp kezelést is kaptam, amitől átment alulműködésbe. Azóta más betegséget is kaptam, de nem vagyok jól.
Érdeklődnék, hogy személyesen fogad-e a professzor úr, mert nem találok megfelelő orvost aki ilyen globálisan
kezeli ezt a betegséget.
Előre is köszönöm: Hóbor Márta
Tisztelt Hóbor Márta!

Valóban sokféle betegsége volt és kezeléseket is kapott. Nem derült ki, hogy milyen más betegséget kaphatott, de a betegségek gyakran örökletes tényezők miatt halmozottan jelentkezhetnek.
Ha tudok, igyekszem segíteni.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-24 11:28:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Professzor Úr!
Néhány hónapja derült ki erős nyaki fájdalmam hátterében Hashimoto Thyreoiditisem, jelenleg 25ug Letroxot szedek. Kb egy hónapja a fájdalom megszűnt, de egyéb panaszaim (fáradékonyság, memóriazavarok, súlyfelesleg, időnként pszichés zavarok) nem változtak, és most a hajam is hullani kezdett. Kiegyensúlyozott házasságban élek, van 3 gyermekem, és kerek az életem, ezért mindig mindenki hypochondernek, pszichés esetnek tart. Ön tisztelem azért (is ) mert nagyon etikus az orvoskollégákkal szemben válaszaiban, de sajnos az ön által hangsúlyozott holisztikus szemlélet igen távol áll a jelenlegi betegellátásban. A TSH értékem jelenleg jó, és arra a kérdésemre hogy akkor mi is okozza a panaszaimat nem kapok egyértelmű választ. Ha lehetséges szívesen felkeresném szakrendelését!
Köszönettel: Éva

Kedves Éva!
Több fontos kérdést is felvetett és igyekszem tömören válaszolni:
• A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!). Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy milyen típusú pajzsmirigygyulladása van.
• A hajhullás is gyakran kíséri ezt a betegséget. Erről korábban már ismételten írtam.
• A TSH és a gyulladás kapcsolatát éppen ezen a honlapon megjelenő cikksorozatomban törekszem kifejteni.

Öt tévhit a pajzsmirigy betegségeiről - 1. rész

Öt tévhit a pajzsmirigy betegségeiről - 2. rész

• A holisztikus szemleletet több alkalommal leírtam és előadás formájában is elmondtam. A legközelebb éppen szerdán fogok erről az immunológus szakorvosjelölteknek előadást tartani. Milyen sikerrel? Ezt nem tudom, mindenesetre arról sokat lehetne értekezni, hogy az orvosok szakértelme, jártassága, empátiája vagy csak a végzetségről szóló papír a döntő az elismerében , előmenetelben?

Elérhetőségem 06-30-6319309 e-mail: Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-24 07:58:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

malignitás nem bizonyítható

Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét kérem. A barátom már fél éve jár orvostól orvosig, és minden eredmény és orvosi vélemény más, nem tudjuk igazából mi tévők legyünk
.ultrahang:2012.05.22 a bal lebeny alsó polúsában egy 17*12*10 mm echodús, echoszegény gyűrűvel határolt göb látható .A nyál mirigyek szerkezete szabályos.A göb mely az előző vizsgálathoz képest 2011.09.20 min.nagyobb lett.asp.cyt.mintavételezése javasolt /de csak azért mert kérte, ugyanis megijedt, az ultrahangos azt mondta nem kéne, mert midnen normális szerinte/
Lelet 2012.06.02 Malignitás nem bizonyítható
Vélemény:A cytomorphologiai kép kifejezett follicularis proliferatiot igazola pungált területen.A pajzsmirigy endokrinolológiai részletes kivizsgálása mindenképp javasolt és jelen göb 3 hónap utáni ismételt mintavételezése is sejt gazdagsága alapján különösen , ha functionalisan hidegenek bizonyul javasolható.
Ezután endokrinológus megkeresés, aki megnézte ismét ultrahanggal.
Ultrahang:2012.07.18 Bal lebeny alsó harmadában egy 12*11*17 mm-es echonormál körülírt terület látható, de onkologiai jelentőségű göb nem figyelhető meg. A nyaki lágyrészekben kóros echoeltérés nem látható. Hormonvizsgálatok eredménye: TSH:2,96, FT4:13,1, anti TPO:381
Vélemény: az ultrahangkép megfelel a krónikus pajzsmirigy gyulladásban megszokottnak, ezt igazolja a magasabb anti-TPO szint is.A hormoneredmények normális működést igazoltak.
Kérdezte az orvost vissza kell-e mennie ezekután újabb cytologiára, de azt mondta nem kell. De mivel aggódott mégis visszament.
2012.08.01 cytologia diagnózis: malignitás biztonsággal nem kizárható
Vélemény: a cytomorphologiailag egyérteműen benignus, a rendkívűli hámgazdagság és az igen kifejezett follicularis proliferatio alapján azonban szoros kontroll és klinikai indok esetén szöveti tisztázás is indikálni látszik.A kép a korábban keletkezettel mindenben összeegyeztethető.
Ezekután volt két eltérő vélemény: az ultrahang eredmény alapján midnen rendben, viszont a cytologiánál eltért eredmény volt.
Felkeresett egy újabb orvost: vélemény: az elkészült vizsgálatok alapján biztosan megállapítható a Hasimoto thyroiditis.A korábban készült vizsgálatok egymásnak kissé ellentmondó értékelését egy harmadik FNAB vizsgálattal kell feloldani.
Lelet:2012.09.03 A sejtdús kenetek egyikén lymhoid sejtek láthatóak eosinophil nedvbe ágyazottan, valalmint részben onkocyter átalakulást mutató folliculus hámsejtek, ill. egy-egy histiocyter elem.A másik keneten, mely igen sejtdús, részben dissotialt, részben szabálytalan sejtcsoportokat alkotó folliculus hámsejtek tűnnek fel, melyek néhol megnyagyobbodott magokkal rendelkeznek.
Vélemény: Sejtdús strumagöb, mely thyreoditis mellett keletkezhetett. E göb méretkontrolja, nagyobb fokú növekedés esetén ismételt mintavétel javasolt.
Aztán az endokrinlologus azt mondta , hogy elsősorban az érintett terület eltávolítást vagy 3 havonkénti UH ellenőrzést javasol. Ezekután nem tudja mitévő legyen, mert minden vélemény eltérő.Az egyik endokrinologus, aki egyben a második ultrahangot is készítette, egyértelműen azt mondja aggodalomra semmi ok, még úgy is hogy utólag neki is elküldte a második cytologiai eredményt A másik endokrinolgus pedig a terület eltávolítását javolja. Mi tévő legyen?
Válaszát,segítségét előre is köszönöm:K.Lajos
A
 

Tisztelt K.Lajos!

Nagyon sajnálom, hogy végig kellett járnia ezt a kálváriát. A helyzete ráadásul nem egyedi. A betegek gyakran hosszú utat tesznek meg, amíg diagnózishoz és megfelelő kezeléshez jutnak. Gyakran a többségi vélemény dönt. Nagyon. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Ami a konkrét kérdését illeti:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:




 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-24 07:44:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Ur!

Az ön kezelese alatt allok Hashimoto betegseggel. Jelenleg 0,25 mikrogramm Letroxot szedek, valamint napi 2*1 Seleno Precise tablettat. Babatervezes, valamint az emelkedett TSH ertekem (3,98) miatt a becsi nögyogyaszom TRH teszt elvegzeset kerte az endokrinologustol.

Többi ertekem:
Östradiol: 45 pg/ml
Testosteron: 180 ng/ml
FSH: 7,5 mU/ml
LH: 6,2 mU/ml
Prolactin: 18,5 ng/ml
Anti Müller Hormon: 1,0 ng/ml (ez az ertek 3 hettel a vizsgalat elött a budapesti laborban 0,3 volt!!)
TPO: 14 IU/ml

Bizonytalan vagyok, mert nalam mar konkretan kimutattak a hashimoto thyreoditist, egyaltalan szükseg van-e erre a vizsgalatra?
A kerdesem az lenne, hogy ez a teszt befolyasolhatja-e negativan az ön altal elkezdett kezelest? Amennyiben igen, ugy nem vegeztetem el.
Valaszat elöre is köszönöm!
Tisztelettel: S. Timea

Tisztelt S.Timea!

Nem tudom, hogy miért kívánnak TRH tesztet, ezt a kezelő orvosától kellene megkérdezni. Az viszont biztató, hogy a megfelelő szelén kezelés mellett növekedett az AMH értéke!!!!

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-21 11:55:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Segítségét szeretném kérni.
Az előbb irtam Önnek, azonban nem tudom mi történt, eltűnt.
Június mindkét emlőm váladékozni kezdett. Ekkor történt prolaktin szintre vérvétel mely 29, 70 lett (ref.tart. felső határa itt a laborban 29.9), DHEAS:9.87 (9.3 felső határ labor szerint). Rá 3 napra ism. vérvétel történt, ahol TSH:1.26, E2:108.2, FSH:4.54, PRL:27.71, Prgeszteron 1,48 uG/L, DHEAS:9.28, LH 20.05, Androsztend (2,8 Ug/L felső határ 2.68 labor szerint). Ez a ciklus 11. napján történt, ciklusaim május óta 22-28 nap között ingadoznak, előtte mindig 26 napos volt. Ekkor még nem kaptam gyógyszert a PRL-re. 1 hét múlva ism. vérvétel ahol már PRL:22.13 Progeszteron 3.63 (itt a laborban ref. tart. 4,7-27 uG/L) E2:106, ez a ciklus 19. napján történt. Ekkor endokrinológiára kerültem mivel az emlőváladékozás nem szűnt meg. Itt az alábbi vizsgálatok történtek:
fT4: 18.4 fT3:4.8 ACTH23.5, Kortizol 811 (labor szerint 690-en a felső határ) IGF-1 225.4 (felső határ ref.tart. szerint 227). Kaptam Bromocriptint amit két hétig szedtem mert rosszul voltam tőle, kaptam helyette Norprolaccot, aminek a mellékhatásai szintén kínoznak. Két hét múlva történt kontroll vérvétel, ahol sTSH:0.34, E2: 91.46 (felső határ 75), FSH:4.86, LH:4.38 PRL:2.19, T:1.13, Androsztend 2,8, DHEAS:9.25. A gyógyszert szedtem tovább. Ez a labor a ciklus 4. napján készült. Ekkora készen volt a sella MR amire szintén küdltek, a leírás szerint adenoma nem látható, kisebb hipofízis, részlegesen empty sella került leírásra. Nem gondolnák hogy ez okot adhat a tejcsorgásra az endokrinológián. Kb. 6-7 hét múlva szintén labor kontroll volt a ciklus 20. napján, ahol PRL:11.77, és ekkor nézték, hogy PRL-MPRL:8.32, monomer PRL túlsúlyban. Köv. ciklus 3. napján szintén nézték, ekkor TSH:1.67, FSH: 5.08, E2: 55.92, LH:9.22, PRL:9.38. Mivel a norprolac is okoz nálam rosszullétet, itt abbahagytam a gyógyszerszedést, bár még mko. emlő váladékozott. Premens tablettát szedek 2x1-et. 3 hét alatt az emlőváladékozás azóta elmúlt, gondolom lehet még a norprolac hatása következtében, nem tudom. Viszont iszonyatosan feszítenek az emlőim, fájdalmasak, igy ismét történt ciklus 20. napja volt pont, vérvétel, ahol E2:227.8 (felső határ 211), PRL ekkor már:48, 66, monomerprl: 40.44, Progeszteron 8.81 DHEAS:10,05.

Minden vizsgálat közben háziorvosom javaslatára történt IR vizsgálat.

Vércukor
0: 3,9 mmol/l
30:5.5
60:4.4
90:3.7
120: 3.2

Inzulin:
0:10 mU/l
30:85.9
60: 74.1
90:46.9
120:12.7
Ezen terheléses értékekkel még nem voltam vissza orvosnál. Hüvelyi UH-n változó képet szoktak látni, vagy üres petefészek, vagy nagyobb ciszta mely felszívódik, vagy mko. több kisebb folliculus (erre normálist szoktak mondani, nem tudom nem értek hozzá).
Babát is szeretnénk az elkövetkezendő időben, mivel lassan csak Ő hiányzik:)

Tudna nekem segítséget nyújtani mégis mitől lehet magas a prolaktin szintem, és a többi hormon ingadozás mitől lehet? Ez előtt régebben néha volt nézve repr.endokrin. vizsgálat, csak rutin szerűen és nagyon ritkán, és soha nem voltak gondok a hormonokkal.
Nagyon szeretnék rendbe jönni, és babásodni.

Köszönöm válaszát.
Üdv:B.
Tisztelt B!
:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok: Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Típusosan megjelenő panaszok együttesét üres sella syndromaként jelöljük (legtöbbször középkorú, elhízott nő, aki fejfájásra panaszkodik).
Kezelése a tünetektől és a kiváltó okoktól függ.

Üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-21 11:51:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!
57 éves nő vagyok. 33 éves koromban limfogranulomatózissal kezeltek az Onkológián, besugárzást is kaptam, a nyakam - pajzsmirigyem is érte. Azóta ez a betegség remisszióban van.
2008-ban egy rutinvizsgálat során kimutatták, hogy a TSH 22,2. Valamint, hogy a thyreoperoxigáz elleni antitest magas (kissebb, mint 1300 U/ml, Bécsben készült vérvizsgálat). Hasimoto betegségem van.
Vad gyógyszerellenességemet megértő szavakkal megtörve bécsi kezelőorvosom - Dr. Gabriele Kandler - elkezdte a hormonpótló kezelésemet. Ezt itthon Dr Németh Attila folytatja, jó kezekben vagyok.
Kérdésem:
Szeretnék minél többet olvasni, megismerni betegségemről. Minden olyan összefüggést szeretnék megismerni, ami segít, hogy tenni tudjak gyógyulásom érdekében. Kérem ebben a tanácsát, mit olvashatnék, amit egy tanult, ám nem orvos végzettségű személy is megérthet.
Tisztelettel:

Ágnes
Tisztelt Ágnes!

Hivatkozhatom ezen a honlapon megjelent ezzel a témával kapcsolatos írásaimra (az egyik jelenleg is olvasható). Több hazai és külföldi lapban írtam erről a témáról, ill. több könyfejezetet is írtam (Endokrinológia tankönyv, Immunológia tanköny, cikkeim www. Pubmed.com balazs c alatt)
www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18142/ot_tevhit_a_pajzsmirigy_betegsegeirol_-_1_resz
Jó egészséget kívánok. tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-21 07:49:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

29 éves nő vagyok és a kérdésem a következő lenne: normális-e a TSH érték változása és mi okozza? Tavaly lombikbeültetés előtt a mért TSH eredményem 3,5 volt, ezért elkezdtem szedni az Euthyroxot (először napi 50 mg, utána napi 25 mg-ot). Sikertelen beültetés után abbahagytam az Euthyrox szedését (több mint fél évig szedtem a gyógyszert) és most természetesen próbálkozunk a babával. A múlt hónapban a TSH érték 2,1, két héttel később pedig 2,8 volt. A T4 és a többi hormonérték is jó lett. Szeretném megkérdezni, hogy normális-e ez az ingadozás? Terhesség esetén nem fog megemelkedni a TSH érték? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Iva.
Tisztelt Iva!

A TSH érték változásával kacsolatos cikkemet az elmúlt héten olvashatta ezen a honlapon.
www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18142/ot_tevhit_a_pajzsmirigy_betegsegeirol_-_1_resz
Röviden:a TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.

Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára. A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek . Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-21 07:44:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nagy örömmel olvaltam a cikkét az ösztrogén dominanciával kapcsolatban. Én is rátaláltam néhány honlapra, ami ezzel foglalkozik, az ott felsorolt tünetek közül többet magamon is tapasztaltam. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a véleménye a nyálból történő vizsgálatokról? A vizsgálat nem olcsó, ezért próbálom körbejárni a témát.
Várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Valóban vannak olyan tesztek (pl cortisol), amelyek meghatározása nyálból is történhet.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-20 11:51:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Azért írok Önnek, mert tavasz óta egyre rosszabbul érzem magam. Alig tudom ellátni a munkámat, állandóan elkések a munkahelyemről, fáradt vagyok, ha korán lefekszem, akkor sem tudom magam kialudni. Azt hittem a nyári átállással jobban viseli majd pajzsmirigyem és a szervezetem a dolgokat, de sajnos akkor sem javult, most viszont még romlott a helyzet.
A candida-diétát ötödik hónapja tartom, mióta szedem mellette a grapefruitmag készítményt, normálisabb a helyzet, de a legerősebb készítmény mellett is nyaki és állkapocsizom görcsök kínoznak, hosszabb szünet után sajnos ismét csikorgatom emiatt éjjelente a fogam. A megengedő diéta gyümölcsitől is erősödnek a tünetek, a grapefruitmag mellett is. A fülem emellett már jó ideje bedugul reggelente, és hőemelkedésem van hol reggel, hol este. Időnként nekimegyek tárgyaknak, elejtek dolgokat, szóval elég „szétszórtnak” vagy „szétesettnek” tűnök. A mensesem is hol 26 napra, hol 24-re jön meg, ami eddig a candidával fügött össze. Augusztus közepén voltam a doktor úrnál, akkor a grapefruitkészítmény és a 6 hónap diéta volt a javaslata egyelőre, de gyakorlatilag az 5. hónap végén járok, és nem látom, hogy ez nagyon javulna…

Doktor úr! Én ebbe nagyon belefáradtam, nem látom, mi értelme ennek a diétának, azt leszámítva, hogy kénytelen vagyok tartani, hogy ne legyek még rosszabbul. De úgy látom, ez nem oldja meg a problémát, viszont én lefogytam 50 kilóra, és ki tudja, még mennyit fogok? Borzasztóan elegem van, nem tudom ellátni a munkám, a feladataim, több mint egy éve tologatok dogokat, mert képtelennek érzem magam, hogy megcsináljam. Teljesen kilátástalannak érzem ezt a helyzetet. Már azon gondolkoztam, hogy a munkahelyemen változtatok, mert nem bírom a nyolc órát normálisan végigdolgozni…
Mit javasol a doktor úr? Decemberben megyek Önhöz, addig van valami, ami javít az állapotomon, vagy ez most már így marad?

Válaszát előre is köszönöm: Edina
Kedves Edina!

Megértem gomdját és problémáját, tüneteit. A diéta nem arra való, hogy kínozza, főként nem fogyassza!.
Azt tanácsolom, hogy olyan ételeket fogyasszon, amelyeket kíván. A Béres csepp ebben is segíthet és az ősz közeledtével különben is aktuális.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-19 12:40:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Írtam már Önnek korábban, de lehet nem kapta meg levelemet. Szeretném megkérdezni, hogy ezen értékek alapján, mekkora a valószínűsége annak, hogy inzulinrezisztenciám van?

Inzulin:8,00uU/ml, inzulin meghat.60':75,13uU/ml, inzulin meghat 120': 35,25uU6ml
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Valószínüleg a rezisztencia fennáll, de vércukor és egyéb értékekekt nem láttam.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-19 12:36:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Már többször beszéltem asszisztensével, aki nagyon készséges és azt ígérte segít, majd időpontot találni Önhöz, de ez nem egyszerű feladat sajnos. Addig is szeretném feltenni itt az egyik kérdésem, ha lehet. A problémáimról röviden annyit, hogy régóta fennálló gyomorpanaszaim miatt vérvételre kellett mennem, ennek során derült fény az emelkedett TSH szintemre 7,1 volt. Ezután pajzsmirigy ultrahang következett, és antiTPO ami 600. A hormonszintek még normálisak voltak, a diagnózis autoimmun pajzsmirigygyulladás, 50 mg Letrox. Az endokrinológus csak ennyit mondott. Ezzel én nem elégedtem meg, kicsit beleástam magam a témába, utána olvastam külföldi oldalakon is ennek a betegségnek, mivel eddig soha nem hallottam róla, a családban több generációra visszavezetve sem tudunk, hogy valakinek ilyen lett volna, vagy egyáltalán pajzsmirigy probléma előfordult volna. Végeztettem Mycoplasma és Yersinia vizsgálatokat, ahol az eredmény egy korábban lezajlott fertőzést mutatott ki. Chlamydia pneumeuniae eredményem pedig erősen pozitív lett, akut, éppen zajló fertőzésre utal, ezt írták a leletre. Azt olvastam, hogy ezek a baktériumok is megtámadhatják a pajzsmirigyet. Az lenne a kérdésem, hogy mit csináljak, lehet-e, illetve kell-e ezt kezelni? Egyelőre a Letroxot sem szedtem be, nem tudom mivel ártok vagy használok. (Időközben kialakult gyomorgyulladásomra Noacidot, majd Lansoptolt szedek 1,5 hónapja). Napi 200 mg szelént szedek, a közérzetem jó. Elég tanácstalan vagyok, Önnek mi a véleménye?
Köszönettel,
Balázs
Tisztelt Balázs!

Kérdései fontosak és alaposak. A válaszadás meghaladná ennek az oldalnak a kereteit.
Miután azt írja, hogy ebbe kicsit beleolvasta magát, azért próbálok ebben a kérdésben részletesebb választ adni.:
Definició: az idült thyreoiditisek azon csoportja, amelyben az autoimmun (humorális és celluláris) destruktív folyamat a thyreoidea acinussejtjeit károsítja és hypothyreosis kialakulását eredményezheti. A betegség a szervspecifikus autoimmun endocrinopathiák típusos formája, amelyben az autoantitestek jelenlétét elsőként bizonyították (8).
Epidemiológia
Az autoimmun thyreoiditsek (AT-k) gyakran subklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. A nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában (1). A szülések 3-17 %-ában tudták a szülést követő hónapokban thyreoiditist (postpartum thyreoiditis=PPT-t) kimutatni (48). Hazánkban az AT prevalenciája 1,46 /0000 (8). A betegség népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka. A manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5% nőkben, 2,5-2,8% férfiakban. Az Egyesült Államokban közel 10 millióra teszik a hypothyreosis betegek számát. A betegség időbeni felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek. Ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterol szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is (74).
Immunpathomechanizmus
Az AT-nek három fő típusát lehet elkülöníteni. (8, 74)
a.) Hashimoto thyreoiditis (struma lymphomatosa) jellemzői: nagy, konzisztens vagy tömött szimmetrikusan megnagyobbodott pajzsmirigy. A szövettani képet a lymphocytás és plazmasejtes infiltráció jellemzi, helyenként germinális centrumok, továbbá u.n Askenázy sejtek is láthatók.
b.) Atrophiás thyreoiditis: alig megnagyobbodott vagy az átlagosnál is kisebb konzisztens tapintatú pajzsmirigy jellemzi. A lymphocytás infiltráció eltérő mértékű és helyenként fokális. Fibrosis gyakran figyelhető meg.
c.) Néma (silent) thyreoiditis: a pajzsmirigy alig megnagyobbodott, klinikai tüneteket nem okoz. A szövettani képet a mérsékelt lymphocytás infiltráció és minimális fibrosis jellemzi. Ez a forma spontán remisszióra hajlamos. Ennek egyik gyakori formája a PPT (2).
Az AT-ben különböző cytotoxikus folyamatok eredményezik a thyreocyták pusztulát és az esetek egy részében hypothyreosis kialakulását. Az autoantitestek közül a Tg elleni antitestekről tudjuk, hogy fajspecifikusak és komplementet nem kötnek, de az antitest-dependens citotoxicitás (ADCC) révén károsítják a pajzsmirigysejtek membránját (74). A destruktív típusú Tg elleni antitestek IgG1 és IgG4 alosztályba tartoznak. A TPO elleni antitestek komplementet kötnek és direkt toxikusak. Az AT-es betegek thyreocytáinak bazális membránján immunkomplexeket mutattak ki. A membrán károsító komplexeknek (MACs= membrane attack complexes) fontos szerepük van a gyulladásos folyamatban. A TPO elleni antitestek egy része képes a TPO enzim gátlására és a hormonszintézis csökkentésére (46). Az AT-k képét szinezi az, hogy ugyanazon egyénekben a betegség különböző stádiumában eltérő típusú és mennyiségű autoantitestek detektálhatóak (8, 22, 49, 60, 62, 66, 68, 74l). Érdekes megfigyelés, hogy a Hashimoto thyreoiditises betegek egy részében a thyreocyták növekedését stimuláló autoantitesteket (TGI=Thyroid Growth Immunoglobulin) mutattak ki. A hypothyreosis kiváltásában nemcsak a citotoxikus folyamatok lényegesek. Az AT-es betegek savójában ugyanis gátló típusú TSH-R elleni antitestek is mérhetőek (29l). Újabb megfigyelések pedig felvetették annak lehetőségét, hogy a hősokk proteinek (Hsp60) elleni antitestek is fontosak lehetnek a citotoxikus folyamatban.. A sejtek károsodásában a fokozott apoptosisnak is szerepet tulajdonítanak, ugyanis a thyreoiditises betegekben a programozott sejthalál mértéke nagyobb, mind BG kórban. A cytotoxikus T sejteknek, a cytokineknek és a szabad oxigén gyököknek sejtekre gyakorolt membránkárosító hatását az autoimmun folyamatban bizonyították. A TNFα, az IFNγ és az IL-1-ről kimutatták, hogy az AT-es betegek pajzsmirigyében lényegesen emelkedett mennyiségben van jelen (13, 19, 24, 25, 44, 49, 55, 56).
Genetikai tényezők
Az AT-ben a genetikai tényezők fontosságát húzták alá az irodalmi adatok, amelyek a betegség familiáris halmozódását bizonyították (4, 10). A HLA antigének vizsgálata megerősítette, hogy az AT-k genetikailag is eltérő csoportokat alkotnak. A Hashimoto thyreoiditisben a HLA DR3, a PPT-ben, ill. atrophiás thyreoiditisben a HLA DR5 frekvenciájának emelkedését találták (74). A DNA analizissel (RFLP) a DQw7 frekvenciájának emelkedését mutatták ki Hashimoto thyreoiditisben (4). A HLA-hoz nem kötött gének közül az immunglobulin nehéz lánc Gm3 allotípus lényegesen gyakrabban fordult elő AT-ben szenvedőkben (8, 37). A további megfigyelések azt támasztották alá, hogy a genetikai hajlam abban az esetben fontos, ha jelen vannak az exogén kiváltó faktorok is.
Exogén tényezők
A környezeti tényezők közül a jód és egyes fertőzések szerepére vonatkozóan vannak kisérleti adatok, ill. emberekben tett megfigyelések. A WHO jódhiány elleni programja is bizonyította, hogy a jódozással nemcsak a veleszületett jódhiányos állapot szünt meg, de növekedett az AT-ben megbetegedők száma is. A jód thyreoiditist kiváltó hatása részben az autoantigének (Tg) antigenitásának megváltoztatásával, másrészt az autoantigének fokozott expressziójával és antigén átadásával áll összefüggésben (40). Mind a vírusos, mind a bakteriális fertőzésekről feltételezték, hogy képesek a betegséget kiváltani. Az eddigi irodalmi adatok, azonban egyik kórokozónak sem bizonyították specifikus kóroki szerepét. Mai ismereteink szerint azonban bizonyos infektív ágensek provokálhatják a sejtek fokozott cytokin termelését, másrészt superantigénként is szerepelhetnek (64).
Klinikum, thyreoiditisek formái és stádiumai
Stádiumok és tünetek
Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el (1, 8, 35, 60):
a.) Hyperthyreoid stádium: A betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre.
b.) Hypofunkciós stádium: A betegség kezdetétől 8. héttől 4-6 hónapig.
c.) Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. Ha a regeneráció teljes, akkor teljes remisszió vagy u.n. kompenzált hypothyreosis alakulhat ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül va). Ha a regeneráció nem teljes, akkor manifeszt hypothyreosis (primer forma) jön létre.
d.) A definitív hypothyreosis stádiuma ("idiopathiás myxoedema"): változatos klinikai formá-ban jelentkezik. Az általános tünetek közül: a fáradékonyság, hidegintolerancia, a csökkent étvágy ellenére hízás, mély rekedt hang a legfeltúnőbb. A bőrtünetek közül a száraz, hideg, megvastagodott, durva tapitatú bőr, a szőrzet (szemöldök, axillaris-és fanszőrzet) hiánya vagy csökkenése emelhető ki. A periorbitalis oedema, anaemiás conjunctiva és subicterikus sclerák gyakran társulnak hypothyreosishoz. A psychés tünetek közül a feledékenység, depresszió, a mentális aktivitás csökkenése, gyakori aluszékonyság, perifériás neuropathia ("carpal tunnel syndroma"), csökkent reflexek (megnyúlt Achilles reflexidő) a legfontosabbak. A beteg gyakran cardialis tünetek: angina, sinusbradycardia, vezetési zavarok (a-v blokk) miatt keresi fel orvosát. A gastointestinalis panaszok (obstipatio, meteorismus) gyakran már a betegség kezdetén is jelentkezhetnek. Nőknél nem ritka a lactorrhoea vagy menseszavar. A pajzsmirigy az esetek egy részében egyenletesen meg-nagyobbodott, nem, ill. csak minimálisan érzékeny, konzisztens tapintatú (Hashimoto thyreoiditisben). Az atrophiás formában azonban a struma nem pathognomikus, sőt néha az átlagosnál is kisebb a pajzsmirigy (atrophiás forma). Az AT-k közül gyakorisága és klinikai jelentősége miatt a PPT fontosabb jellemzőit kell kiemelni. A PPT az utóbbi időben vált ismertté, mint önálló klinikai entitás. Gyakoriságát tág határok között (a szülések 1,1-16,7%-ban) adják meg (2). A thyreoiditis tünetei a szülést követő 3.-6. hónapban jelentkeznek és a színes klinikai kép miatt a diagnózis az esetek egy részében nem könnyű. Ennek oka az, hogy a kezdeti destruktív thyreoiditises periódusban hyperthyreoid, később pedig rendszerint átmeneti hypothyreoid tünetek jelentkeznek. A klinikai kép psychés zavarok ("gyermekét elhanyagoló anya"), cardiovascularis betegségek („carditis“) formájában is jelentkezhetnek. Rendszerint a pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása figyelhető meg. A betegség az esetek többségében spontán remissziót mutat és definitiv hypothyreosis kialakulása az esetek 20-30%-ban figyelhető meg.
Laboratóriumi vizsgálatok két csoportba sorolhatók:
Nem immunológiai vizsgálatok:
Jódtárolás csökkent, gyakran 131J scintigraphia nem készíthető. Amennyiben a radiójód felvétele elegendő a scintigram készítéséhez, akkor jellegzetes molyrágásszerü kirágottság figyelhető meg. A TSH szint emelkedett, az FT4 és FT3 szint normális, vagy csökkent a betegség hypothyreoid stádiumában. Hangsulyozni kell azonban, hogy a thyreoiditis nem feltétlen jár hypothyreosissal, sőt az esetek egy részében hyperthyreoisisra utaló hormonértékeket kapunk. A vérsejtsüllyedés általában fokozott, az akut fázis proteinek szintje emelkedett. Az ultrahang vizsgálat fokozott echogenitást ír le (emelkedett echogenitási index). A vékonytü biopsia a kifejezett lymphocytás infiltráció mellett a thyreocyták enyhe atipiáját mutatja. Néha onkocyter átalakulás (Askenazy féle sejtek) is megfigyelhetők a kenetben.
Immunológiai vizsgálatok:
A TG elleni antitestek a betegek 75-95%-ban pozitívak, a TPO elleni antitestek közel a betegek 100%-ban pozitívak. Az antitestek 1/3-ban TPO-t gátló antitestek detektálhatóak. A szérumban IgG szaporulat mutatható ki., a perifériás vérképben relatív és abszolut lymphocytosis van. A specifikus (Tg-nal bevont vörösvérsejtek elleni specifikus) ADCC pozitivitás 90% felett van. A BG kórral ellentétben nem a solublis CD8, hanem a a solublilis CD4 szintje emelkedett (8).
Kórlefolyás, kezelés komplikációk
A betegség lefolyásában remissziók és újabb fellángolások mutathatók ki. A gyulladásos folyamat alatt mind a fokozott működés, mind a csökkent működés jelei egyaránt kimutathatóak. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert az AT nem azonos a hypothyreosissal. Jóllehet az igaz, hogy a gyulladásos folyamat végső stádiumában a pajzsmirigy szövete elpusztul és kezdetben csak szubklinikus, majd manifeszt hypothyreosis jön létre.
A kezelés célja a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, ill. fékezése, továbbá az aktuális klinikai tünetek befolyásolása. Az AT aktív stádiumában szteroid kezelés szóbajön (Prednisolon 10-20 mg naponta). A hyperthyreoid stádiumban a T4 kezelést feltétlenül tanácsos elkerülni. Ebben a perióduban a T4-T3 perifériás konverzióját is gátló béta-receptor blokkolók kedvező hatásúak.Vannak szerzők, akik aktiv és nehezen befolyásolható hyperthyreosissal is járó AT-ben a thyreostatikus kezelést (Metothyrin, ill. Propycil) is tanácsolják rövid ideig (4-8 hét) kis dózisban (10-20mg, ill. 100-200 mg). A kedvező hatás elsősorban ezen gyógyszerek gyökfokó hatására vezethető vissza. Más a helyzet a szub-klinikus, ill. manifeszt hypothyreoid stádiumban. Ezekben az esetekben a szubstituciós kezelés elkerülhetetlen. A T4 dózisa gyermekeknek 10-15 ug/kg, felnőttekben 1.5 ug/kg naponta. A kezdő dózis általában 50 ug naponta, amely fokozatosan emelhető. Kivételt az idős, ill. ischemiás szivbetegségben szenvedők jelentenek, akik számára a kezdő adag 25 ug/nap és az emelés során az óvatosság tanácsos, mivel ritmuszavar léphet fel. Amennyiben a klinikai tünetek nem javulnak a T4 adása után, gondolni kell csökkent mellékvese funkcióra, az Addison krizis veszélyére. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelést azzal az experimentális adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, amely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére (24, 25). A T4 szubsztituciós kezelés lényegében u.n."izohormonális" kezelésnek felel meg, amely lényeges az immun-tolerancia kialakításában (8, 65).
Az AT-es betegek gondozása szükséges. A gondozás célja: a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, az esetleges szövődmények időben történő felismerése és elhárítása. A betegség familiáris előfordulásának kiderítése segít a betegség felismerésében és arra kell sarkallja a kezelő orvosát, hogy a család többi tagjait is megvizsgálja. A környezeti ártalmak: fokozott jódbevitel (napjainkban főként gyógyszerek formájában) gyakori okai lehetnek az AT fellángolásának. Gondolni kell AT-re infekciók, ill.interferon kezelések után is (hepatitis C fertőzésben szenvedők esetébe). A gondozói munkában a klinikai kép mellett lényegesek a laboratóriumi vizsgálatok. A vizsgálatok standarját a TG, TPO elleni antitestek titerének meghatározása kell hogy képezze. A szuperszenzitív TSH jól jelzi a szubklinikus hypothyreosis és hyperthyreosis fennállását egyaránt. A TSH meghatározása azonban 3 hónapnál gyakrabban nem célszerű. Nem várható az sem, hogy a TSH szint a T4 adása után gyorsan fog csökkenni, mivel a TSH féléletideje 10 nap. Fontos, hogy a beteg a hormonkészítményt (T4-t) éhgyomorra vegye be mivel számos fehérje (tej) zavarja a felszívódást. Az ultrahangos vizsgálat és a biopszia megismétlése azokban az esetekben szükséges, amennyiben a diagnózis nem egyértelmű, vagy a beteg nem kielégítő mértékben javul, esetleg felvetődik malignus betegség társulásának lehetősége.

1. Amino, N. et al. : In vitro conversation of blocking type anti-TSH receptor antibody to the stimulating type by anti-human IgG antibodies. Clin. Endocrinol. 27, 615, 1987.
2. Amino N. et al. : Autoimmune thyroid disease and pregnancy. J. Endocrinol. Invest. 19, 59, 1996.
3. Ando, T. et al.: A monoclonal thyroid stimulating antibody. J. Clin. Invest. 110, 1667, 2002.
4. Badenhoop, K. et al.: Susceptibility of thyroid autoimmune disease: molecular analysis of HLA-D region genes identifies new markers for goitrous Hashimoto thyroiditis. J. Clin. Endocrinol. Metab. 127, 1590, 1990.
5. Badenhoop, K. et al. : Genetic markers in diagnosis and prediction of relapse in Graves disease. Exp. Clin. Endocrinol. Diabetes 104, 98, 1996.
6. Bahn, R. S. et al. : A genomic point mutation in the extracellular domain of the thyrotropin receptor in patients with Graves ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol. Metab. 78, 256, 1994.
7. Bahn, R. S. et al. : Thyrotropin receptor expression in cultured Graves orbital preadipocyte fibroblasts is stimulated by thyrotropin. Thyroid 8, 193, 1998.
8. Balázs Cs.: Az endokrin rendszer betegségei. Klinikai Immunológia, szerk. Petrányi Gy. és mtsai. Medicina, Budapest, 512, 2000.
9. Balázs, Cs. et al. : The immunosuppressive effect of Methimazole on cell-mediated immunity is mediated by its capacity to inhibit peroxidase and to scavange free oxygen radicals. Clin. Endocrinol. Oxf. 25, 7, 1986.
10. Balázs, Cs., Farid N. R. : Immunogenetics of thyroiditis and thyroid carcinoma. In: Immunogenetics of Endocrine Disorders. Ed: Farid N. R. Alan R.Liss Inc., New York, 1988, 267.
11. Balázs, Cs. et al. : Graves ophthalmopathy, eye muscle antibodies and HLA antigens. Expl. Clin. Immunogenetics 6, 190, 1989.
12. Balázs, Cs. et al .: Association between Graves ophthalmopathy and smoking. Lancet 336, 754, 1990.
13. Balázs, Cs., Farid, N.R.: Soluble interleukin-2 receptor in sera of patients with Graves disease. J.Autoimmunity 4, 681, 1991.
14. Balázs, Cs. et al. : Inhibition of metabolic activity of polymorphonuclear granulocytes by thyroid stimulating antibodies. J. Endocrinol. Invest. 15, 465, 1992.
15. Balázs, Cs. et al. : Serum soluble CD8 concentrations is an indicator of disease activity in patients with Graves disease. Thyroid 4, 27, 1994.
16. Balázs, Cs., Molnár, I. : In vitro suppression of anti-TSH receptor antibody by autologous anti-idiotypic antibody in patients with Graves disease. Acta Microbiol. Immunol. Hung. 42, 163, 1995.
17. Balázs, Cs. et al. : Inhibitory effect of pentoxifylline on HLA-DR expression and glycos-aminoglycan synthesis on retrobulbar fibroblasts induced interferon gamma. Acta Microbiol. Immunol. Hung. 44, 173, 1997.
18. Balázs, Cs. et al. : Beneficial effect of Pentoxifylline on thyroid associated ophthalmo-pathy. J. Clin.Endocrinol.Metab. 82, 1999, 1997.
19. Bartalena, L. et al. : Editorial: cytokine antagonists: New ideas for the management of Graves ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol.Metab. 81, 446, 1996.
20. Benvenga, S. et al. : Thyroid iodide transporter: local sequence homologies with thyroid autoantigens. J. Endocrinol. Invest. 20, 508, 1997.
21. Betterle, C. et al. : Adrenal cortex and steroid 21-hydroxylase autoantibodies in adult patients with organic specific autoimmune diseases: marker of low progression to clinical Addison’s disease. J. Clin. Endocrinol. Metab. 82, 932, 1997
22. Betterle, C., Zanchetta, R. : Update on autoimmune polyendocrine syndromes (APS). Acta Bio Medica 74, 9, 2003.
23. Blizzard, R. M. et al. : The incidence of parathyroid and other antibodies in the sera of patients with idiopathic hypothyroidism. Clin. Exp.Immunol. 1, 119, 1966.
24. Bodolay, E. et al..: Expression of HLA-DR antigens by thyroid cells: the effect of Graves IgG. Immunology Letters 15, 77, 1987.
25. Bodolay, E. et al.: Methimazole blocks Graves IgG but not interferon-gamma HLA-DR expression by thyroid cells. Immunology Letters 18, 167, 1988.
26. Bohr, A., et al.: A heritable point mutation in the extracellular domain of the TSH receptor involved in the interaction with Graves immunoglobulins. Biochem. Biophys. Acta 216, 504, 1993.
27. Cawood,T. et al.: Recent developments in thyroid eye disease. Brit. Med. J. 329, 385, 2004.
28. Chazenbalk, G. D. et al.: Thyroid-stimulating autoantibodies in Graves’ disease preferen-tially recognize the free A subunit, not the thyrotropin holoreceptor. J. Clin. Invest 110, 209, 2002.
29. Cho, B.Y. et al. : Clinical role of thyrotropin receptor blocking autoantibodies in autoimmune thyroiditis. Exp. Clin. Endocrinol. 102, 163, 1994.
30. Czarnocka, B. et al.: Purification of the human thyroid peroxidase and its identification as the microsomal antigen involved in thyroid disease. FEBS Letts. 190, 147, 1985.
31. Dai, G. et al.: Cloning and characterization of thyroid iodide transporter. Nature 379, 458, 1996.
32. Davis, T. F. : The TSH receptor reveals itself. J. Clin. Invest. 110, 161, 2002.
33. Dong, Q. et al.: : Towards an antigenic map of thyroglobulin: identification of ten epitops bearing sequence within the primary structure of thyroglobulin. J. Endocrinol. 122, 169, 1989. 34. Eckstein, A. et al.: Impact of smoking on response to treatment of thyroid associated ophthalmopathy. Brit. J. Ophthalm. 87, 773, 2003.
35. Eisenbarth, G. S. and Gottlieb, P. A: Medical progress: autoimmune polyendocrine syndromes. N. Engl. J. Med. 350, 2068, 2004.
36. Falorni, A. et al. : Autoantibody profile and epitope mapping in latent autoimmune diabetes in adults. Ann. N.Y. Acad. Sci. 958, 99, 2002.
37. Falorni, A. et al. : Italian Addison network study: update of diagnostic criteria the etiological classification of primary adrenal insufficiency. J. Clin. Endocrinol. Metab. 89, 1598, 2004.
38. Farid, N .R. et al.: The Major Histocompatibility Complex and autoimmune thyroid disease. The Mount Sinai J. Med. 53, 6, 1986.
39. Frecker, M. et al.: Genetic factors in Graves ophthalmopathy. Clin. Endocrinol. Oxf. 25, 479, 1986.
40. Gardas, A.: The influence of iodine on the immunological properties of thyroglobulin and its immunological complexes. Autoimmunity 9, 331, 1991.
41. Gentile, F. et al.: Thyroglobulin as an autoantigen: what can we learn about immuno-pathogenecity from the correlation of antigen properties with protein structure? Immunology 112, 13-25, 2004.
42. Gopalakrishnan, M. et al.: Cloning of the human sodium iodide symporter and characterization in a differentiated human thyroid cell line, KAT-50. Thyroid 8, 63, 1998.
43. Heyma, P., et al. : Thyrotropin binding sites on Yersinia enterocolitica recognized by immunoglobulins from humans with Graves disease. Clin. Exp. Immunol. 64, 249, 1986.
44. Islam, M. N.et al.: Biological activity of anti-thyrotropin anti-idiotypic antibody Eur. J. Immunol. 13, 57, 1983.
45. Jankovic, S. M. et al.: Risk factors for Graves disease. Eur. J. Epidemiology 13, 15, 1997.
46. Kaczur, V. et al. :Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin. Chem. 43, 1392, 1997.
47. Kaczur V. és mtsai: A TSH-receptor gén 52. tripletjének (253.nukleotid) polimorfizmusa Basedow-Graves kóros betegekben és egészséges egyénekben. Orvosi Hetilap 138, 1625, 1997.
48. Lazarus, J. H.: Postpartum thyroiditis. Thyroid International 5, 3, 1996.
49. Leövey A. : A klinikai endokrinológia és anyagcserebetegségek kézikönyve. Medicina, Budapest, 2001.
50. Levy, O. et al. : Molecular characterization of the thyroid Na/I symporter (NIS): J. Clin. Invest. 20, 689, 1997.
51. Ludgate, M. et al.: The molecular genetics of three thyroid autoantigens: thyroglobulin, thyroid peroxidase and thyrotropin receptor. Autoimmunity 7, 201, 1990.
52. Metcalfe, R. A., Weetman, A. P.: Stimulation of extraocular muscle fibroblasts by cytokines and hypoxia: possible role in thyroid-associated ophthalmopahty. Clin. Endocrinol. 40, 67, 1994.
53. Metcalfe, R. A. et al.: Analysis of antibody-dependent cell-mediated cytotoxicity in autoimmune thyroid disease. Autoimmunity 25, 65, 1997.
54. Mishrahi, M. et al. : Cloning, sequencing and expression of human TSH receptor. Biochem. Biophys.Res.Commun. 166, 394, 1990.
55. Molnár, I., Balázs, Cs.:High circulating IL-6 levels in Graves ophthalmopathy. Autoimmunity 25, 91, 1997.
56. Natt, N. et al. : Cytokines in the evaluation of Graves ophthalmopathy. Autoimmunity 26, 129, 1997.
57. NICE Gideline: Type 1 diabetes: diagnosis and management of type 1 diabetes in children and young people. National Institute for Clinical Excellence 1, 2004.
58. Neufeld, M, Blizzard, R.M.: Polyglandular autoimmune disease. In: Symposium on Autoimmune Aspects of Endocrine Disorders. Pinchera, A., Doniach,D., Fenzzi, G.F., Baschieri, L.,(Eds) Academic Press, New York, 357-365, 1980.
59. Perros, P. et al.: Demonstration of TSH binding site in orbital connective tissue: possible role in the pathogenesis of thyroid associated ophthalmopathy. J. Endocrinol. Invest. 17, 163, 1994.
60. Petrányi Gy. : HLA és betegségek genetikai kapcsolata. Az immungenetika alapjai. szerk. Petrányi Gy. Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1986, 323.
61. Prummel, M. F. et al. : Randomised double-blind trial of orbital radiotherapy versus sham irradiation in patients with mild Graves’ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol. Metab. 89, 15, 2004.
62. Safran, M. et al. : Environmental factors affecting autoimmune thyroid disease. Endocrinol. Metab. Clin. N. Amer. 16, 327, 1987.
63. Sanjeevi, C. B. et al: Genetics of latent autoimmune diabetes in adults. Ann. N.Y. Acad. Sci. 956, 107, 2002.
64. Sissons, J. G. P.: Superantigens and infectious disease. Lancet 341, 1627, 1993.
65. Schloot, N., Eisenbarth, G.S.: Isohormonal therapy of endocrine autoimmunity. Immu-nology Today 16, 289, 1995.
66. Song, Y.H. et al:: The nature of autoantigens targeted in autoimmune endocrin diseases. Immunology Today 17, 232, 1996.
67. Stenszky V. et al.: The genetics of Graves disease: HLA and disease susceptibility. J. Clin. Endocrinol. Metab. 61, 735, 1985.
68. Stobel, S. : Oral tolerance, systemic immunoregulation and autoimmunity. Ann. N.Y. Academy of Sciences 958, 47, 2002.
69. Stuart, P.M. : Yersinia enterocolitica produces superantigenic activity. J. Immunol. 148, 225, 1992.
70. Tahara, K. et al. : Epitopes for thyroid stimulating and blocking autoantibodies on the extracellular domain of the human thyrotropin receptor. Thyroid 7, 867, 1997.
71. Tallstedt, L. et al. : Graves ophthalmopathy and tobacco smoking. Acta Endocrinol. 129, 147, 1993.
72. Tan, G. H. et al. : Interleukin-1 (IL-1) receptor antagonists and soluble IL-1 receptor inhibit IL-1-induced glycosaminoglycan production in cultured human orbital fibroblasts from patients with Graves ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol. Metab. 81, 449, 1996.
73. Watanebe, Y. et al. : Subtypes of anti-TSH receptor antibodies classified by various assays using CHO cells expressing wild-type or chimeric human TSH receptor. Thyroid 7, 13, 1997.
74. Weetman, A. P.: Autoimmune thyroiditis: predisposition and pathogenesis. Clin. Endo-crinol. 36, 307, 1992.
75. Weetman, A.P.: Autoimmunity to steroid-producing cells and familial polyendocrine autoimmunity. Clin. Endocrinol.Metab. 9, 157, 1995.
76. Wiersinga, W. M. et al. : Temporal relationship between onset of Graves ophthalmopathy and onset of thyroidal Graves disease. J. Endocrinol. Invest. 11, 615, 1988.
77. Wraith, D. C. et al. : Vaccination and autoimmune disease: what is the evidence. Lancet, 362, 1659, 2003.




Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-19 07:40:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor Úr!
Császár Nóra vagyok Hévízről, már 3-4 éve járok Önhöz a húgommal együtt pajzsmirigyproblémával. Áprilisban voltam Önnél utoljára és leállította a Paroxat szedését, mivel 6 hetes terhes voltam. Június elején sajnos a terhességet meg kellett szakítani, és nagyjából 1 hónapja visszatértek a régi tüneteim: remegés, idegesség, állandó gyengeség érzés, szívdobogásérzet, rosszullét, ájulásérzés, pánikszerű tünetek és furcsán fog hangozni, de a fejemet olyan "tompának" érzem, viszont nem fogytam, mint ahogy szoktam, hanem állandóan éhes vagyok . Arra gondoltam, hogy az utóbbi pár hónapban sajnos rengeteg stresszhelyzetnek voltam kitéve, és "bízom" benne, hogy csak emiatt tértek vissza a tüneteim. Ma újra elkezdtem szedni a Paroxat-ot (napi 1) és a szelént is. Ön szerint ezek a tünetek lehetnek ismét a pajzsmirigyem miatt, és segíthet ha szedem a Paroxatot és a szelént?
Válaszát előre is köszönöm!

Császár Nóra
Tisztelt Császár Nóra!

Nem kizárt, hogy a tüneteket a betegség kiújulása okozta, mivel a dzülés vagy a terhesség megszakítása után ez gyakran be szokott következni.
A paroxat és a szelén szedésével egyetértek. Amennyiben panaszai nem csökkennének, akkor mielőbbi vizsgálatra jelentkezzék.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-19 07:29:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Érdeklődni szeretnék. 31éves nő vagyok, elérkezett az idő, hogy gyereket vállaljak.
Valamilyen apropóból 2012.07.hónapban a háziorvosom csináltatott egy teljes vérképet.
A TSH eredményem 3hét múlva 07.31.-én érkezett meg, a következő értékekkel:

TSH 0,0018mIU/L - 0,3500 - 4,9400
Szabad T4 30,28pmol/L + 9,01 - 19,50
Szabad T3 7,31 pmol/L + 2,60 - 5,70

Az értékektől függetlenül tüneteim nincsenek.
Ezt követően 09.17.-re kaptam időpontot, ekkor jártam endokrinológiai szakrendelésen, ahol is az orvos azt mondta, felejtsem el a babát, mert METOTHYRIN 10MG Tablettát kell szednem, 4hétig napi 2x1-et. Utána Napi 1x1-et, és két hónap múlva csináltassak egy kontroll vérképet, aminek majd 3hét múlva jön meg ismét a TSH eredménye, ezért 3hónap múlva találkozunk, és akkor megmondja, hogyan tovább! Mindenesetre a gyógyszer károsan hathat a babára, ezért huzamosabb ideig biztosan várnom kell.
- Nem tudom mit tegyek, hisz eddig is próbálkoztunk a párommal, és nem teljesen kizárt, hogy már most várandós vagyok, arról nem is beszélve, hogy nem szeretnék hónapokat vagy éveket várni.

Azért fordulok Önhöz, mert tanácstalan vagyok. - Szerettem volna más endokrinológus véleményét is meghallgatni, de csak január végére tudtak a másik nálunk \\\"illetékes\\\" szakrendelőben időpontot adni.
Nem merem elkezdeni se a gyógyszert, mert mi van, ha úton van a baba...Mik ilyenkor a kockázatok a kicsire nézve?
Nincs esetleg más lehetőség, ami mellett lehet babavárás is? - (31 vagyok, nem leszek már fiatalabb, ráadásul úgy fest a munkám is egyre bizonytalanabb, ezért duplán nem kellene várnunk, ha egyetlen esély is van arra, hogy jöjjön a kis poronty...) - Persze természetesen csak abban az esetben, ha az Ő egészségét ezzel nem veszélyeztetem!!!
Ha esetleg továbbra sem szedek semmit, és tovább próbálkozunk, annak lehet bármi káros hatása a magzatra?
Vagy ha elkezdem szedni a felírt gyógyszert, annak kárát láthatja, ha már a pocakomban van egy pár napos vagy hetes baba?
Elnézést, ha kicsit zavaros vagyok... - eléggé összezavart ez a bizonytalanság...
Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!!
Magdi
 

Tisztelt Magdi!

Kérdése nem zavaros, hanem jogod aggodalommal teli. Az esetleges terehsségre vonatkozó kérdése jogos, mivel a terhesség első 3 hónapjában egy élettani túlműködés van.
Tisztázni kellen, hogy:
1. Terhes-e?
2. Mi okozta ezeket az eredményeket?

A babát ne felejtse el, ne adja fel!

A további részleteket megtalálja az elmúlt héten ezen a honlapon olvasható cikkemben:
Öt tévhit a pajzsmirigy betegségeiről - 1. rész

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-19 07:24:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor úr!
Mária vagyok 54 éves .augusztus 13-án eszméletvesztéssel kórházba kerültem ahol kivizsgálást végeztek.1 hét után hazakerültem .a felírt gyógyszereket szedem ./covarex AS/astrix/pantoprazol sandoz/ L-thyroxin 50ugr /TSH vizsgálat folyamatban .ennek az eredményét a mai napon kaptam meg /TSH supersensitív 89,99 -0.300-4.700 mIU/1 de sajnos a rosszulléteim nem szűntek meg. Kedves Professzor Úr nagyon megvagyok ijedve a tsh eredményem miatt, legyen olyan kedves megírni hogy mekkora a megengedett érték. válaszát előre is köszönöm .
Tisztelettel :Horváthné Mária

Tisztelt Horváthné Mária !
Ez az érték valóban magas, ennek okát célszerű volnakivizsgálni.
A részleteit ezen a honlapon olvashatja: Öt tévhit a pajzsmirigy betegségeiről - 1. rész
A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Mi az ún. normál érték?
Az alábbiak az irányadók a TSH értékek esetében. Hangsúlyozni kell, hogy csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részben diagnózist

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-18 12:30:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Most 41 éves vagyok. 2005-ben még 65 kg voltam, 2007-ben pedig már 85 kg, pedig nagyon igyekeztem megőrizni a súlyom, de a kilók csak úgy kúsztak fel rám. Azóta számos fogyókúrát és csodaszer kipróbáltam, egy időben napi 2 km-t futottam, de csak 3-4 kg megy le nagyon nehezen, aztán leáll a folyamat bármit is teszek. A hajam egyre ritkább, vékonyabb és naponta kell mosnom, mert borzasztóan gyorsan zsírosodik. Aluszékony vagyok és ideges. A háziorvosom szerint a normális értékeken belül van a pajzsmirigyem, de az állam is szőrösödik / szerencsére még szőke a szőr, de egyre sűrűbb és hosszabb szálú / , sőt egyéb olyan helyeken is nő szőröm, ahol csak férfiaknak szokott...
Nem szeretnék felesleges kiadásokat magamnak és Önt sem tartanám fel ok nélkül, de kérem írja meg, hogy látja-e értelmét egy kivizsgálásnak, mert akkor szívesen felkeresném a rendelését! Persze az is fontos kérdés részemről, hogy kezelhető-e ez a probléma?
Előre is köszönöm a válaszát!
Beáta
Tisztelt Beáta!

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Lehet segíteni, ne adja fel. Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-17 08:24:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Csaba Doktor Úr!
36 évesen korai petefészek kimerülést diagnosztizáltak nálam a 0,1 alatti AMH és a magas FSH (13,56, 14,1) értékeim alapján.
Korai menopauzás tüneteim egyáltalán nincsenek, menstruációm havi rendszerességű, bár elég szabálytalan.
Jelenleg alternatív módszerek után kutatok, hogy a fenti értékeken javítsak, mivel gyermeket szeretnénk.
Így jutottam el a D vitaminhoz, a barátcserjéhez, valamint a DHEA-hoz. Ez utóbbiról szeretném a doktor úr véleményét kérni.
DHEA-szulfát szintem a ciklus 3-ik napján: 5,47 umol/l (ref. tartomány: 1.65-11.00), tehát a normális tartományon belül van. Ennek ellenére szedhetek DHEA-t?
Az interneten fellelhető információk alapján nagyon sikeresen alkalmazzák a DHEA-t petefészek elégtelenséggel gyermeket vállalni akaró nők esetében.
Megtisztelő segítségét előre is nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Igen fontos kérdést tett fel. E hónap végén éppen erről fogok előadást tartani.
Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi ennek a jelenségnek az oka. Gyakran más autoimmun kórképpel társul. Az is igaz, hogy az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet.
Tisztázni kellene:
• Van-e autoimmun pajzsmirigybetegsége?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Priemr ovarialis elégtelenség (POF)?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Az autoimmun betegségekben a DHEAS kezelés valóban sikeres lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-17 08:19:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja