SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

6 éve próbálok teherbe esni, majd' minden lehetséges vizsgálaton, kezelésen átestem (petevezető átfújás, inszemináció, lombik), kizárólag inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak 3 éve, ami kb 3-4 hónappal ezelött rendbejött.
Mivel nem sikerült teherbe esni továbbra sem, a következő lombik előtt elkezdtünk egy természetes gyógymódott kipróbálni (Vargha talpreflexológia), amelynek hatására (feltételezem hogy emiatt) egy 45 napos ciklusom volt a szokásos 30 napos helyett. Kb a 30. nap környékén 3-4 napig nagyon erős hányinges, mellfeszülés, gyomorsav képződésem volt, reménykedtünk hogy talán most... de kiderült hogy csak egy megkésett peteérés. Ebben a ciklusban ismét a peteéréskor (Gabriel ovuláiós tesztttel mértük, és aznap amikor kijelezte a teszt) előjöttek a gyomorfeszülés, gyomosav stb. tünetek, és 4 napig nem tudtam tőle aludni, hajnal 4 óráig feszített a hasam.
Az lenne a kérdésem, hogy lehet e hormonoktól a fenit tünet, összefügghet e valóban a peteéréssel, vagy menjek el inkább egy belgyógyászati kivizsgálásra.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel
Katalin
Tisztelt Katalin!

A leírtak alapján azt javaslom, hogy immuno-endokrin vizsgálaton vegyen részt és tisztázni kellene panaszainak hátterét okát.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek.
jÓ egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-13 07:44:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja