SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor Úr!
Ezúton szeretnék tanácsot kérni Öntől. Babát tervezünk lombik segítségével és sajnos az AMH eredményem nem volt megfelelő (0,1 alatti), az orvosom szerint ne keseredjünk el, befolyásolhatta a fogamzásgátló is, amit a vizsgálatkor is szedtem (több éven át).
A 3. napi vérvételem eredményei a következők: TSH:1,166 uU/ml; FSHL:11,1 IU/L; LHL:3,5 IU/L; Prolactin:10,6 ng/ml; Progreszteron:1,07 ng/ml; Ösztradiol: 293 pmol/l; Tesztoszteron: 0,92 ng/ml. Ezen eredmények megfelelőek lehetnek?

Érdemes megcsináltatnom a ciklus második felében is a hormonvizsgálatokat (ezt az orvos nem kérte tőlem és csak januárban megyek vissza)?

Köszönettel várom válaszát!
Üdvözlettel,
Rebi

Tisztelt Rebi!

Valóban érdemes a ciklus 20. napján a vizsgálatot megismételni.Az úgynevezett Müller-féle gátló hormon (AMH) a petefészekben az érett petesejt termelődését, kiszabadulását kontrollálja. Az AMH alacsony szintje, illetve koncentrációjának csökkenése azt jelzi, hogy az érintett közeledik a menopauzához, esélye a gyerekvállalásra csökken.
A Szent András Egyetem kutatói 3200 nőt vontak be vizsgálatukba, akiknek mérték hormonszintjét, és a kapott értékeket összehasonlították biológiai korukkal. "A tanulmány megmutatja, mekkora (AMH) szintet várhatunk egy egészséges nőnél" - magyarázta a The Daily Telegraph brit lapnak Tom Kelsey, a vizsgálatban részt vevő egyik kutató.
A nők termékenysége a harmincas éveik közepétől jelentősen csökken, ám ennek mértéke és időpontja igen eltérő. Az AMH szintjének mérése pontosabb módszert ad egy nő termékenységi állapotának meghatározására és jóslására, mint biológiai életkora. A teszt használatával a nők olyan eszközt kaphatnak, amely segíti őket családalapítási terveik pontosításában.
Egy iráni orvoscsoport tavaly ismertette eredményeit a szakirodalomban az AMH vérszintjének méréséről. Vizsgálatukból - melybe egyébként ők csupán pár száz nőt vontak be - arra jutottak, hogy ha egy 20 éves nő vérében milliliterenként 4,1 nanogrammnál kevesebb az AMH szintje, nagyobb a valószínűsége, hogy korán jelentkezik nála a menopauza, azaz már 45 éves kor előtt. Ezzel szemben azoknak a 20 éves nőknek, akik vérében legalább 4,5 nanogramm AMH mérhető, jó esélyük van arra, hogy csak 50 éves korukon túl következik be náluk a menopauza. Ez az érték 25 évesen már csak 3,8 nanogramm, 30 évesen pedig 2,9 nanogramm, ami azt mutatja, hogy a női termékenység igen gyorsan csökkenhet az életkorral.

Immuno-endokrin vizsgálatok is célszerűek volnának. Kizárta-e valaki, hogy pajzsmirigy gyulladásos betegsége van-e?
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez elmúlt év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat. Azerre vonatkozó adatokat korábbi írásaimban megtalálhatja.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-10 07:45:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja