SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy alulműködéssel tavasz óta kezelnek. Euthyroxot szedek változó adagokkal. Sajnos a TSH-mat még mindig nem tudták beállítani, elég nagy kilengések vannak az értékeim között. Babát szeretnénk a férjemmel és tavaly már volt egy vetélésem. Amióta a tiroxint szedem többféle egyéb problémám is van, többek között a menzeszem időtartama 2 napra csökkent és alig vérzek. Felkerestem nőgyógyászt, aki megállapította, hogy funkcionális cisztám van. Továbbá laborvizsgálatot kért, de csak ösztradiolt nézetett. Abban maradtunk, amennyiben nem lesz jó az érték, további hormonvizsgálatot fog kérni. Tegnapelőtt visszamentem hozzá, az ösztradiol 63 pg/ml volt a 15. napon, szerinte ez elég alacsony és erre a korábban ígért laborvizsgálat helyett clomifen tartalmú gyógyszert írt fel 2 hónapra, napi 2x1-es dózissal. Azzal váltunk el, hogy 2 hónap múlva találkozunk, tehát sem követéses UH-ra, sem laborra nem hívott vissza.. Ezen eléggé ledöbbentem és most tanácstalan vagyok, hogy be merjem -e venni a gyógyszert, mikor a TSH-m még nem tudom, hogy áll (másfél hónapja 6.1 volt és emeltek az adagon).Külföldön élek és sajnos nem tudok a közelemben most más orvost felkeresni. Bár nagyon szeretnék újra terhes lenni, a józan eszem valahogy tiltakozik. Egyébként a pajzsmiriggyel kapcsolatos értékek közül, az fT3 és az fT4 mindig a normál tartományon belül vannak. Ha esetleg 4-5ös TSH-val lennék terhes, az mekkora kockázattal járna?
Köszönöm mielőbbi szíves válaszát.

Tisztelettel: P.-né Márta
Tisztelt P.-né Márta!

Nagyon sajnálom, amit Önnel történt.
Több dolog vár tisztázásra:
1. Mi lehet az emelkedett TSH oka? Az érték emelkedett vagy valóban csökkent-e a pajzsmirigyének a működése? Ugyanis a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
2. Valóban tisztizni kellene a vérzés okát és azt, hogy ösztrogén dominancia tünetegyüttes fenáll-e?
3. A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik!
Jóü egészséget, további vizsgálatokat kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-10 07:36:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja