SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt tanár úr!2015.10.05-énTSH/05.FT4.17.3 Letrox125mg.ot szedek.2016.03.23.án házi orvos kért TSHvizsgálatot az eredmény,, TSH/0,36.FT416,4 lett.Azt szeretném kérdezni hogy kell változtatni,a gyógyszeren vagy továbbra is szedjem a, 125mg Letroxot? Pajzsmirigy elégtelenségem van,és Basedow-kórban szenvedek amit Debrecenben a szemészeti klinikán kezelnek,és most érzem hogy szárazabb a szemeim.A válaszát elöre is, köszönöm tisztelettel Ildikó.
Tisztelt Ildikó!

A Basedow kór autoimmun betegség, ezért a TSH alapján nem lehet önmagában a gyógykezelésről döntenie.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység , idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigy-hormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért!
A betegséghez társuló szembetegség nem ritkán szörnyű és nehezen kezelhető kórkép, amelyről sokat írtam és előadást tartottam a szemészek és endokrinológusok számára. Talán biztató lesz az Ön számára, ha elolvassa a blogomban leírt egyik történetet (profdrbalazscsaba.blog.csaladinet.hu/). Erről a kérdésrő1 órás referátumon tartottam az Európai Endokrin Társaság felkérésére).
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettős látás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel, szemszáradássaal járó szimptómák váltják fel.Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes. Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
1. Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
2. A kezelésnek több formája van (ezekre itt nem tudokmkitérni), de a legbeváltabb az ún. pulzatív kezelés
3. A műtéttől ne feltétlen várhat gyógyulást és az Ön által leírt mellett más veszélye is lehet. Végső esetben szoktuk javasolni.
Összegezve: a kezelés egyéni megítélést és kezelést igényel. Mindenek előtt fel kell mérni, hogy a folyamat aktív-e immunológiai értelemben.
A TOVÁBBI KEZELÉS ADDIG SZÜKSÉGES, AMÍG A GYULLADÁS NEM MEGY ÁT HEGESEDÉSBE!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-30 17:00:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja