SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Alacsony TSH

Tisztelt Professzor Úr!

Páciense voltam, tavaly januárban jártam Önnél utoljára.
Az akkori laboreredményeim TSH: 0,95 mlU/L (0,55-4,78)
szabad T4:15,4 pmol/L (11,5-22,7)
szabad T3: 5,3 pmol/L(3,5-6,5)
AntiTPO: >1300 (<60)
AntiTG: 11,1 (<4,5)
Diagnozis: Infertilitas, Ab habitualis, Autoimmun thyreoiditis kezdődő remisszióban, Substituált hypohreosis, Thrombophylia.
Szedett vitaminjaim azóta is: Normoxil 1tbl/nap, biotin B7 1tbl/nap, Pocaklakó 1tbl/nap, Béres VitaD3forte 3200 1tbl/nap

Utóbbi hónapokban erősen hullik a hajam, pár alkalommal szívdobogásra lettem figyelmes, az alvás minősége is valamivel romlott illetve ok nélküli feszültséget éreztem. Ennek okán nagylabort csináltak, ahol
TSH <0,010 mlU/Lm
szabad T4:2,74ng/dL (0,89-1,76)

Pajzsmirigy ultrahang következőt mutatta ki. A pajzsmirigy jobb lebenye 16 x 12 x 47 mm, diffúzan inhomogén szerkezetű, benne apró echoszegényterületek láthatók.A bal lebeny mérete 14 x 12 x 50 mm, szerkezete a jobb lebenyével megegyező, foltosan inhomogén.Az isthmus a kp. harmadban 2 mm vastagságú, a lebenyekével megegyező szerkezetű. A pajzsmirigyállományában körülírt göb nem mutatható ki. A pajzsmirigy vascularisatioja fokozott. A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.A nagy nyálmirigyek UH képe szabályos. Vélemény: Diffúzan inhomogén pajzsmirigyállomány.
Diagnózis:E0790 - Pajzsmirigy betegség, k.m.

Endokrinológián napi 1tbl Metothyrint javasoltak, majd 1 hónap múlva kontroll, Trak, FT3, FT4 és TSH eredmény birtokában.

Kérdésem az volna, hogy Ön szerint milyen folyamat zajlik a szervezetben illetve a nagyfokú hajhullással ez összefügghet? Idén ősszel szeretnénk egy újabb IVF programban részt venni, Az Ön meglátása szerint erre van esélyem, hogy rendeződik addigra a pajzsmirigy működése?

Nagyon jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Horvàthnè Kis Anita
Tisztelt Horvàthnè Kis Anita!
Nagyon sajnálom, hogy egyelőre ne talákozhatunk. A leírottak alapján a pajzsmirigy autoimmun gyulladásának kiújulása áll fenn. Ennek következménye a túlmúködés is.
A következőket javaslom:
1.A baba váró étrend:
Étrend

Mindkét jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói.
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
 Alkilfenolok és származékaik
 Ftalátok
 Biszfenol-A és hasonló fenolok
 PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
 Lángfogók, PBDE-k
 Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
 Peszticidek, rovarírtók
 Gyógyszerek
 Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különösen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az élelemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok).
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Fólát: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a hormonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Esszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenységi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékban elegendő, de néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Karnitin szintén esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
Növényi anyagok
Több gyógynövényről tételeztek fel kedvező hatást. Ezek közül egyről, az Agnus Castus-ról (barátcserjeről) sikerült bizonyítani, hogy javítja egyértelműen a megtermékenyülés esélyét. Ez a növényi anyag egyértelműen javítja a hormonális egyensúly helyreállítását és a termékenységet. A készítmény különösen hatásos, ha a sárgatest fázis megrövidült, a prolactin szint emelkedett, növeli a progesteron- ösztrogén arányt, csökkenti a fokozott vérzést. Fontos azonban tudni, hogy a kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie. Ez tehát nem egy olyan „csodaszer”, amelynek hatása mindeki számára egyformán, azonos dózisban és azonos módon alkalmazható a siker reményében.

Étkezés a nemzetközi szervezet (The Foundation of Health) ajánlásai alapján
Tápanyagok Nőknek Férjeknek
Fólsav 400ug 400 ug
Cink 30mg 30mg
Szelén 100-200 ug 100-200 ug
Halolaj 1000mg 1000mg
Vitamin B6 50mg 50mg
Vitamin B12 50 ug 50 ug
Vitamin E 300-400 IU 300-400 IU
Vitamin C 1000 mg 1000 mg
Vitamin A 2300 IU -


Vitamin D Napi ajánlott bevitel nemzetközi egységben terhes nőknek és fenőtteknek

Korcsoport Egy napra javasolt dózis Biztonságosan bevihető mennyiség egy napra eső felső határa

Csecsemők 400–1000 NE 1000 NE

Gyermekek (1–6 év) 600–1000 NE 2000 NE

Gyermekek (6 év felett) 600–1000 NE 2000 NE

Serdülők 800–1000 NE 4000 NE

Felnőttek 1500–2000 NE 4000 NE

Elhízott felnőttek 3000–4000 NE 4000 NE
Terhes nők 1500–2000 NE 4000 NE

2. Mivel gyermeket szertne a Metothyrin helyett a Propycil kezelést javaslom a Metothyrin helyett (májfunkció kontroll mellett!)
3. Fontos, hogy a szervetlen jódot tartalmazó készítményeket (ígí bizonyos terhesvitaminokat kerülje!
4.Normoxil 1tbl/nap, Biotin B7 1tbl/nap, Pocaklakó 1tbl/nap, Béres VitaD3forte 3200 1tbl/nap
5. A hajhullásra a Regaine "minoxidil" hatóanyagú helyi hatású oldat, amely az első FDA által elismert hajhullás kezelésére, hajhullás ellen, kopaszodás ellen alkalmazható készítmény volt. A Regaine bedörzsölő szer, amelyet közvetlenül a fejbőrön kell alkalmazni, elérhető 5% oldat (férfiaknak) 2 % oldalt (nőknek) és Rogaine Foam- hab formájában, amely szintén 5% Minoxidilt tartalmaz. Magyarországon csak a 2%- os oldat elérhető, mint Regain, a gyógyszertárakban, de egyes helyeken már árulnak habot is.
Hatásának pontos mechanizmusa nem ismert, úgy tűnik, hogy az anagén fázis hosszát növeli. Ez javítja a haj minőségét, vastagítja és hosszabbítja azt. Propéciával együtt alkalmazva kevés javító kölcsönhatása lehet, de a Propecia sokkal hatékonyabb gyógyszer. 5 hónap és 2 év között lehet főleg hatékony, hosszú távon a hajvesztés folytatódik, de lassabb mértékben.
Regaine alkalmazása
Naponta 2x kell a fejbőrbe dörzsölni, ott hat, ahol alkalmazzák. Az 5% os oldat kétszer hatékonyabb mint a 25-os, de propylene glycolt tartalmaz amely fejbőr irritációt okozhat némelyeknél. Ezért jobb a hab alkalmazása, amelynél ez a probléma nem lép fel és nincs a ragadó hatás sem. Hatása csak folyamatos használat mellett érvényesülhet. A szer alkalmazásának befejezése után a hajnövesztő hatás elmarad és visszaáll az eredeti állapot. Hölgyek részére a 2 %-os oldat javasolt. Számukra mellékhatásként arcszőrzet jelentkezhet, ezért a használatát óvatosan kell végezni.
5. Az IVF során az Aspitin Protect (napi 1 tbl) alkalmazása indokolttá válhat az ismételt vetélés miatt.
Mindezek alapján bízok a telkes sikerben,
jóegészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-21 13:31:38
Olvasói értékelés: 5/5

Pajzsmirigy alulmûködés, hashimoto

Kedves Doktor Úr!
Egy ismerősöm ajánlotta Önt. Jelenleg pajzsmirigy alulműködésem van, hashimoto, 1 éve állapították meg. Magas vérnyomásom lett, melyre gyógyszereket is kaptam. Szelént szedek. Csináltattam a cukor mérést is. Szerencsére az rendben van. Mellékelem az orvos által írt véleményt. Anamnaesis:
sport mellett súlya inkább nőtt. Kevés 1-2 napos vérzései voltak. Dietetikusnál járt.
Status:
pajzsmirigy norm tap, göb, kóros nyirokcsomó nyakon nem tap.
laborleletek: (2025 01 23) TSH: 3.3 mU/l FSH: 32, LH: 11, E2: 84 , PRL: 9,6 test: 0.43
OGTT: VC: 5,4 120 perc: VC: 7.9 HgbA1c: 5.2
Diagnózisok:
E0650 - Egyéb idült pajzsmirigygyulladás
Vélemény:
Hashimoto thyreoditis igazolható, laborleletei perimenopausát vetnek fel.
testmozgás, diéta folytatása.
levothyroxin (Euthyrox 75 ug) reggel éhgyomorra 1 tbl szedése javasolt étkezés előtt fél órával. ( TSH célérték
feletti)
Ez volt a szeptemberi értékem: Anti TG-antitest : 358,2 IU/mL * < 4,1 Dr. Vígh
Thyreoglobulin : 4,4 mIU/mL 1,6 - 59,9 Zsadányi
Anti-TPO antitest : 114,29 IU/mL * < 5,61 Dr. Vígh
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Hetente 3*1 órát sportolok és próbálok az étkezésre is figyelni. Sajnos a súlyom nem mozdul, és 20 kg felesleg van rajtam. Esetleg tudna valamit ajánlani? Köszönöm a segítséget.
Tisztelt Kérdező!

A leletei alapján valóban felvetődik a pajzsmirigy autoimmun gyulladás és csökkent működés.
Az eddigi adatai alapján a szelén mellé mioinozitol (Normoxil!) 1 tbl/nap, ill. Syntroxine 75ug/nap továbbá
WTN Változókorbarát krém használati javaslat:
• Javasolt mennyiség: 1 pumpányi.
• Vékony bőrfelületen oszlassuk el és alaposan masszírozzuk be. pl. alkar, hajlatok, dekoltázs, alhas stb.
• A krém használata nincsen napszakhoz kötve, de érdemes reggel használni, főképp ha napközben vannak a hőhullámok.
A Hashimoto (autoimmun) thyreoiditis diétás kiegészítő kezelése
Napjainkban az autoimmun típusú, így a Hashimoto pajzsmirigygyulladásban (HT) szenvedők aránya világszerte növekszik. A helyes és a lehetőség szerinti korai diagnózis és az oki kezelés mellett egyre nagyobb szerepet kapnak a különböző diéták. Az alábbiakban nemzetközi tanulmányok javaslatait kívánom ismertetni a kedves Olvasóval.
Ajánlott élelmiszerek
Zöldségek
A zöldségfélék fogyasztását naponta többször ajánlják, ami az egészségeseknek is javasolt. Ennek magyarázata az, hogy a zöldségfélék un. fitoszterolokat tartalmaznak, amelyek kedvező immunmoduláns hatásúak és gátolják az autoimmun folyamatokat, az auto- antitestek, döntően az anti-TPO (pajzsmirigy-peroxidáz enzim) elleni antitestek képződését és káros hatásait ‏
Kalciumban gazdag ételek
A pajzsmirigyhormonok fő szerepe az anyagcsere szabályozása, de részt vesznek a csontszövet rekonstrukciójában is. A hypothyreosis (HT) egyik következménye a csontszövet rekonstrukciójának csökkenése, amely a csont mineralizációjának gátlásából adódik. Ezért a hypothyreosisban szenvedő betegek étrendjének gazdagnak kell lennie étrendi kalciumban, például, sajtban, kishalakban. A gond az, hogy a HT-ben szenvedő betegek közel 75% -ban laktóz-intolerancia is volt. További kutatások azt jelzik, a HT-betegek étrendjéből történő laktóz elhagyása önmagában is csökkentette a TSH szintet a tiroxin (L-T4) kezelés nélkül. Ezért javasolható, hogy amennyiben a tiroxint szedők esetében a TSH koncentrációja nagy ingadozását mutat, akkor célszerű esetleges laktóz-intoleranciára is gondolni.
Gyümölcsök
A gyümölcsfogyasztást legalább naponta egyszer ajánljuk. A gyümölcsök és zöldségek bőségesen tartalmazzák a polifenolokat és a mikroelemeket, ezek gyulladáscsökkentő, immunmoduláló és antioxidáns hatásukról ismertek a szervezetben.
Teljes kiőrlésű gabonák
Az elmúlt években a gluténmentes étrendre nagy figyelmet fordítottak . A szakirodalom azt mutatja, hogy a lisztérzékenység gyakran társul az autoimmun pajzsmirigy-betegséggel. Roy és munkatársai egy összevont elemzésben, amelyben 6024 autoimmun pajzsmirigybeteg (AITD-s) beteg vett részt, a biopsziával megerősített cöliakia jelentősen megnövekedett előfordulását állapították meg. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy minden HT-ben szenvedő beteget át kell vizsgálni a cöliakia esetleges jelenléte szempontjából. Sategna és munkatársai megfigyelték, hogy a gluténmentes étrend visszafordíthatja a szubklinikus hypothyreosist. Más szerzők arról is beszámoltak, hogy a gluténmentes étrendnek védő hatása van a pajzsmirigy betegségei ellen, és azt ajánlották, hogy a gluténmentes étrendet korán, még az autoimmun rendellenességek kialakulása előtt kezdjék meg a betegség kialakulásának megakadályozása vagy minimalizálása érdekében.
Cinkben gazdag állati fehérjék
Cinkben gazdag állati élelmiszerek (pl. húsok és tojások) fogyasztása hetente többször ajánlott. Felmérések vannak arról, hogy a cinkhiány a szubklinikus hypothyreosis egyik oka. Ezek a közlemények azt sugallják, hogy a cinkhiány az FT4 és FT3 szintjének csökkenéséhez és a hypothyreosis tüneteinek kialakulásához vezet. Emberekben a cinkpótlás a pajzsmirigy működését normalizálta, a hypothyreosist tüneteit és a betegek életminőségét javította.
Szelénben gazdag ételek
Az utóbbi 15 év kutatásai alapján egyértelmű, hogy a szelénben gazdag állati és növényi élelmiszerek fogyasztása csökkentheti az antitestek (anti-TPO) mennyiségét ill. károsító hatását és gátolja a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását. Európa több országában végzett vizsgálatok arra utalnak, hogy az élelmiszerek szelén koncentrációja lényegesen alacsonyabb a kívánatosnál és ez egyértelműen a gyulladás kialakulására hajlamosító tényező. Lengyelországban azt tapasztalták, hogy a pozitív familiáris háttérrel rendelkező fiúk vérének átlagos szelénkoncentrációja 111,1 μg / L (optimális szint: 289,9 μg / L)]. Az is kiderült, hogy szignifikánsan alacsonyabb szérum szelénszintet találtak az autoimmun pajzsmirigy betegekben (60–99 μg / L). Korábbiakban közöltük, hogy a szelén bevitel a placébóval összehasonlítva egyértelműen előnyös az autoimmun folyamat gátlásában (2ábra).
2. ábra Szelén kezelés hatása Hashimoto thyreoiditises betegek TPO elleni antitestjeinek szintjére (n=132)(Balázs Cs. et al. 2009)
Mely élelmiszereknek van megfelelő szelén tartalma?
• Állati eredetű ételek: A halak és a tenger gyümölcsei szelénben gazdag állati táplálékok, ezért fogyasztásuk hetente többször is ajánlott. Ez összhangban áll a lakosság általános étkezési irányelveivel.
• Diófélék és magvak:
Különféle dióféléket és magokat ajánlott hetente többször fogyasztani. Ezek az ételek jó szelén- és cinkforrások (mindkettő fontos a pajzsmirigy anyagcseréjében), és gazdagok étkezési rostokban is (Fontos tudni, hogy túlzott fogyasztásuk jelentős kalória bevitelt jelent!). A brazil dió a leggazdagabb szelén táplálékforrás, bár fő szelénforrásként nem ajánlható, mert általában nem gyakran fogyasztott étel.
Nyers keresztesvirágú zöldségek
Korlátozni kell ezen zöldségek, például kelkáposzta, fehér káposzta, vörös káposzta, brokkoli, kelbimbó és karfiol nyers fogyasztását ( max. hetente egyszer vagy ritkábban ). A keresztesvirágú zöldségek, valamint a szójababot tartalmazó ételek goitrogéneket (strúmát kiváltó hatásúakat) A goitrogének hevítéssel és főzéssel inaktiválódnak - a hőkezelés a goitrogének körülbelül 30% -ának inaktiválódásához vezet. Ezért fontos a páciensek oktatása ezen zöldségek elkészítéséről!
Édességek, cukor és méz
Az édesség, a cukor és a méz fogyasztásának korlátozása, ideértve a nagy cukortartalmú lekvárt és a cukrozott gyümölcsöket (hetente egyszer vagy ritkábban), mivel ezek az ételek monoszacharidok forrásai. Ez a javaslat összhangban van az általános ajánlásokkal az elhízás, a cukorbetegség és más betegségek, köztük a rák megelőzésére. Hangsúlyozni kell, hogy a cukorbetegség kialakulásának kockázata nagyobb a HT-betegeknél, mint a pajzsmirigy-betegségben nem szenvedőknél.
Édesített italok és energiaitalok
Az édesített italok fogyasztásának korlátozása (hetente egyszer vagy ritkábban) az édesítőszerek típusától (cukor, glükóz – fruktóz szirup vagy mesterséges édesítőszerek stb.) függetlenül ajánlott. Az édesített italok befolyásolhatják a vér hormonszintjét azáltal, hogy növelik a T4 és a mellékpajzsmirigy hormonjait, valamint csökkentik a T3 szintet és káros hatással lehetnek a bél flórájára (mikrobiomjára). Állatkísérletek szerint a mesterséges édesítőszerek befolyásolják az immunrendszert, és azt mutatják, hogy a szukralóz csökkenti a pajzsmirigy tengely aktivitását. Az energiaitalok, függetlenül attól, hogy standard vagy alacsony kalóriatartalmú italok-e, általában cukorhelyettesítőket tartalmaznak. A mesterséges édesítőszerek bevitele nem előnyös és ezek szerepet játszhatnak a gyulladásos folyamatok kialakulásában.
„Gyors kaja”
A gyorsételek fogyasztásának korlátozása (hetente egyszer vagy ritkábban) szükséges. Általánosságban a gyorséttermek elkerülése ajánlott, ugyanis, aggasztó tendencia a gyorséttermi fogyasztás növekedése, ami a kardiometabolikus betegségek, elhízás egyik fő okozója lehet. Beszámoltak arról, hogy a gyorséttermi étkezések heti 2 alkalommal jelentősen növelték az inzulinrezisztencia kockázatát és a BMI emelkedését!
Alkoholok.
A mérsékelt alkoholfogyasztásnak (döntően a vörös boroknak) védő szerepe van a gyulladásos betegségek kialakulásában, de a tömény alkoholtartalmú italok károsak.
Fekete kávé
Napi 1-2 kávé fogyasztása nem káros, de a mennyiség növelése súlyos következményekkel járhat. A koffein mellékhatásai nagyon magas bevitel esetén a szorongás, nyugtalanság, idegesség, diszforia, álmatlanság, izgalom, pszichomotoros izgatottság, valamint a gondolat és a beszéd zavaró áramlása. A becslések szerint a mérgező hatások 1,2 g koffein vagy annál nagyobb bevitel esetén jelentkeznek, és a 10–14 g dózis halálosnak tekinthető. A végzetes túladagolás esetén a halál utáni átlagos koffeinszint 180 mg / liter, ami 8,8 g koffein becsült bevitelének felel meg. A hagyományos koffeinforrások, például a kávé és a tea fogyasztása miatt fellépő koffeinmérgezés ritka, mivel nagyon nagy mennyiséget (75–100 standard csésze kávé) rövid idő alatt el kell fogyasztani, hogy az adag végzetes legyen. A koffeinnel járó halálesetek általában a tablettákból vagy kiegészítőkből származó por vagy folyékony formájú koffein (energia italok) nagyon magas adagjainak következményei, főleg a pajzsmirigy túlműködésében szenvedők, sportolók vagy pszichiátriai betegek esetében.
Végezetül, hangsúlyozom, hogy a fenti diétás irányelvek betartása nem mellőzheti az egyénre szabott, oki kezelést
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-15 11:21:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Vetélés - blokkoló faktorok hiánya (IVIG?)

Tisztelt Professzor Úr!

Tavaly írtam még Önnek az akkor 3 vetélésem miatt, sajnos idén márciussal megvolt a 4. vetélés is. Ugyanúgy a 8. hét körül. (mind a 4 terhesség spontán volt, hamar)

2024 10 24. HABAB vizsgálat : B ly 7,7%. Perifériás NK norm. Citokinarányok: 4,2; 0,7; 16,3; 2,7. MLC: partner elleni reaktivitás alacsony,
blokkoló faktorok nem kimutathatók.

MTHFRC677T és PAI 1 homozygota (leiden és protrombin, apc rez. negatív)

3d ultrahang - negatív, nincs kóros elváltozás

Férjnél minden vizsgálat rendben volt
NK rendben van, nem volt probléma vele

Kariotipizálás 46,XX ill. 46,XY
Leiden, Prothrombin, MTHFR A1298C norm. MTHFR C677T hoz. PAI-1 hoz.
2024 05 10. ANA, ENA neg. adsDNS neg. aTPO, aTG neg.
LA jelenléte nem val. aB2GPI poz , aKl neg.
2024 07 30. IgA norm. aTTG neg.
2024 06 18. IFN gamma: IL-4 53. NK ly 5,9%, NK funkció 97%, NK ly 0,13 G/l. CD4/CD8 0,9


4 vetélés:
1. 2022 08 - először csak egy petezsákot láttak, majd 3 mm nagyságú ébrényt.
2. 2023 06 - másodiknál az egyik nőgyógyász látott szívcsőpulzációt, de ott is elhalt az embrió
3. 2024 03 - A harmadiknál már volt szívhang, viszont volt mellette hematómám is. Sajnos pár napra leállt a szívhang és az embrió összement (a korának sem volt megfelelő méretű, túl kicsi volt) Itt IR diéta, Syntroxine pajzsmirigy gyógyszer + terhesség előtt Aspirin protect, 6. héttől Clexane 0,4 volt a terápia. TSH terhességnél 2,5 körül volt.
4. 2025 03 - 7. héten 6mm embrió, szívműködés nem volt, pár napra rá 7 mm, továbbra sincs szívműködés. 1 héttel később embrió csak sejthető, viszont petezsák nőtt. Hematóma szintén a terhesség mellett, akkora mint a petezsák. TSH terhességnél 1,9 volt. Pozitív teszttől ment a Clexane 0,4, valamint a terhesség előtt 6 héttel már szedtem a Plaquenil 200 mg napi 1et az orvos javaslatára.

Mind a négy terhességnél kaptam progeszteront (legutolsónál szájon át 2*200 mg/nap)

A 4. vetélés előtt kicsit magas volt a prolaktin szintem, ezért azt javasolták, hogy szedjek Bromocriptint (negyed tabletta) a terhesség előtt és a terhesség 12. hetéig
2025.03.03 457 mlU/L (ekkor már terhes voltam) előtte 2-3 hónappal 600 körüli érték volt, akkor kezdtem el szedni.
D vitamin szint 89,5 nmol/L
(pozitív teszttől GAL babaváró vitamint is szedtem)

Immunológia Autoantitestek (2025.01.17-i eredmény, terhesség előtt)
Kardiolipin G/A/M (A) 6,6 U/mL
B2-GPI IgG (A) 1,10 U/mL
B2-GPI IgM (A) 1,07 U/mL
aTpO (A) 33 IU/mL

Azt javasolták, hogy próbáljuk meg az IVIG-et (B sejtszámra, ill. blokkoló faktorok hiányára hivatkozva)

Szeretném kérni a véleményét, segítségét Ön hogyan gondolja, merre tovább.

Köszönöm!
Kedves Kérdező!

Rendkívül elkeserített története!!!!! Szinte ugyanilyen esetekkel többször találkoztam, a legfelejthetlenebb a legjobb tanítványom volt. Ha megengedi röviden mellékelem kórtörténetét.
A lényeg: van remény!!!!. Az egyik bajt abban látom, hogy "szokás szerint "a protokoll alapján a Bormocriptint Korábban elhagyattál és nem keresték a magasabb árték okát......
Másfél évtizede történt. Szobában ültem könyvembe belemerülve. A rideg halállal kacérkodó késő ősz fukar módon engedte át szobámba a fényt, odakinn pedig a monoton lehulló esőcseppek még gyászosabbá tették a pillanatot. Az embernek az volt az érzése, mintha a Természet a végrendeletét írná. Hirtelen halk kopogást hallottam. Az első gondolatom az volt, hogy valaki eltévesztette az ajtót. Aztán tompán átvillant agyamon, hogy egyik kollégám kért konzultációt tőlem. Az ajtót kinyitva döbbenten láttam, hogy egyszerre fénnyel telik meg a szoba, ahogyan egy fiatal, magas, kékszemű hölgy tűnt fel előttem. Abban a pillanatban éreztem, hogy valami csodálatos aurája van. Ezt csak később értettem meg és talán sikerül valamit átadnom ebből a csodából. Sokat töprengtem, hogy írjak-e erről a felejthetetlen élményről és mind a mai napig magamba zártam. Úgy érzem, hogy most már nem bírom magamban tartani, ezért név nélkül írom meg. Az ember gondolata szerint ugyanis a harc nélküli, vesszőfutásoktól megkímélt, tövis-mentes élet lenne az igazi. Sokszor úgy gondoljuk, hogy az számítana igazi győzelemnek, ha ezeket ki tudnánk iktatni, ha ezek megszűnnének, ha nem is jelentkeznének és ezeket a meg nem tett „bűnöket” tovább lehetne cipelni, de nem lehet! Érdekes kísérletet végeztek a lepkéknél. Megfigyelték, hogy amikor a hernyó átalakul lepkévé a gubóban és ki akar bújni onnét, akkor milyen irtózatos erőfeszítést végez, hogy valahogy kinyissa élete kicsiny koporsóját. Hosszú ideig kínlódik míg sikerül. A biológusok megpróbálták megkönnyíteni ezt a küzdelmet. Szikével segítettek a tömlöcből fájdalom nélkül kiszabadulni. A kísérlet eredménye az lett, hogy életképtelenek lettek a lepkék, sőt a szárnyukról hiányoztak a gyönyörű színek. Kiderült: a természet titokzatos törvénye szerint kellenek ezek a szenvedések a lepkéknek, hogy szárnyaljanak és szépek legyenek.
Beszélgetésünk csöndben és meghitt légkörben zajlott, ami azért is meglepő, mert a téma már az első pillanattól kezdve érzelmi vihart váltott ki bennem. Lényegre törően mondta el, hogy orvosnak készült, de 18 évesen súlyos agyműtéten és kezeléseken esett át, ezért az egyetem biológia-kémia tanári szakára jelentkezett és ott szerzett diplomát. A műtét az agyalapi mirigy nagy daganata (makroprolaktinomája) volt.„Tudom, hogy meglepő lesz, amit mondok, de úgy érezem, képességeim adottak a tudományos pályára és arra, hogy életemben anyaként is teljes életet élhessek”- mondta Viki (nevezzük így a továbbiakban). Ezt követően elmondta, hogy intézetünkben a közelemben szeretne dolgozni és kéri a segítségemet álmai megvalósításában. Ebben a pillanatban nem tudtam, hogy életem egyik felejthetetlen beszélgetése kezdődött el, amelyet még sok követett. Az elképzelése az első pillanatban álomszerűnek tűnt, de olyan szuggesztív volt, hogy reményekkel eltelve váltunk el.
A nagy kérdés az volt, hogy ilyen betegség után lehet-e gyermeke?
Az olvasónak segítenem kell, hogy a dilemmát megérthesse, hiszen ez nem egyszerűen szakmai kérdés. A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el (1. ábra). Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik .A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Ismételt vetélések
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
Prolactin és terhesség
A prolaktin felfedezése és a képződésének befolyásolása nagy előrelépés volt a meddőség gyógyszeres terápiájában. Kérdés azonban, hogy a bromocriptin jelent-e kockázatot a magzat számára, illetve kockázatos-e a prolactinomával társult terhesség az anya számára? Az agyalapi mirigy térfogata a terhesség során élettani körülmények során is jelentősen növekszik Terhesség vállalása csak több hónapos bromocriptin kezelés után tanácsos. A terhesség megállapítása után a bromocriptin elhagyását javasolták!!!!.
Megismervén Vikit elszántságát és intelligenciáját, szakmai kérdésekben jártasságát egye nyilvánvalóbbá vált számomra, hogy nem tudom lebeszélni a gyermekvállalásról. Részletesen elmondta, hogy eddig már 4. alkalommal került áldott állapotba a Bromoctin mellett, de az - miként a fentiekben írtam - az első három hónap múlva elhagyatták és ezt követően spontán vetés következett be minden alkalommal.
A következő lehetőségek mérlegelése volt lehetséges, amennyiben a Bromocriptin mellett a terhesség kihordása mellett kitart:
• A terhességét kihordja ugyan, de közben az agyalapi daganata kiújul és hirtelen vérzés miatt még a szülés előtt életét veszíti a magzattal együtt
• Kihordja a magzatát, de az állapotának romlása a szülés után következik be
• A magzatot kihordja, de súlyos fejlődési rendellenesség lép fel
• A magzat nem lesz teljes érték, holtan születik és Viki állapota tovább romlik, életét veszíti
• A magzat egészséges lesz, de az anya életét áldozza fel
Tudtam és tudom, hogy jó döntés nincs, de mégis kellett dönteni.

1. ábra Prolaktin molekula felépítése (vázlatosan)



2. ábra Prolaktin (zöld színű) az immunsejtekben




3. ábra Prolaktint termelő daganat az agyalapi mirigyben

A döntés előtt rengeteget töprengtem, olvastam és kutattam, hogy van-e kiút ebből a csapda helyzetből. Felvettem a kapcsolatot külföldi kollégákkal is és az egyik külföldi kutató leírta azokat az eseteket, amikor az áldott állapotú anya – saját felelősségére - nem volt hajlandó abbahagyni a gyógyszeres kezelést és egészséges magzata született és az anya is életben maradt. Egy ilyen döntés azonban nem egyszerűen orvosi, hanem etikai és közös döntés. Sokat beszélgettem Vikivel, aki úgy döntött, hogy munkatársként és kutatóként velem kíván dolgozni. Fantasztikus tiszta gondolkodású, rendkívül precíz, néha a makacsságig kitartó és szeretetre méltó rendkívüli embernek ismertem meg, akiben a legmesszebbmenőkig megbíztam. Nem volt kérdés, hogy miképpen dönt Ő és hatására a családja. Vállalta a rizikót. A gyermek megfogant, szépen fejlődött és a kislány, nevezzük Annának megszületett egészségesen! Sőt Viki állapota is jó volt. Három év múlva visszajött dolgozni és Isten — „szárnyakat” adott neki. A gyermeknevelés, a napi rutin munka mellett a tudományos munkában is egyre szebben haladt előre. A legnagyobb elismerés mellett védte meg egyetemi doktori disszertációját (Ph.D.) a pajzsmirigy autoimmun betegségeinek témaköréből, amelyet az elnök akadémiai fokozatra kívánt felterjeszteni, jelezvén a munka színvonalát. Az általam kiépített nemzetközi kapcsolatok révén több elismert nemzetközi intézetben fogadták és munkáját rendkívül nagyra becsülték. Megnyíltak előtt a világ legjobban felszerelt laboratóriumai és nevére még ez évben a Párizsban rendezett IV. Pajzsmirigy Világkongresszuson is elismeréssel hivatkoztak. Korábbi munkahelyemre azonban „beszökött a privatizáció” jeges szele. Ahogyan ez lenni szokott a kegyetlenek és irigyek előbb a beosztottat támadják, pedig a golyókat a „főnöknek” szánják. Ezt megéreztük és megbeszéltük. Mielőtt elhagytam volna az intézetet és szülővárosomat biztonságban kívántam tudni Viki sorsát, amely szerencsére jól alakult, ezért sajnos a kezét egy rövid időre elengedtem. Később a róla szóló hírek nem voltak jók. Arról beszéltek a kollégák, hogy ismét valami baj van és talán betegsége kiújult.
Megdöbbenésemre 2006 augusztusában – egy rövid telefonbeszélgetés után - kaptam egy hosszú levelet (e-mail), amelyet illene teljes terjedelmében idézni. Ezt azonban két ok miatt nem tehetem. Egyrészt talán túl hosszúnak ítélnék meg, másrészt, s ez a fontosabb olyan egyének nevei kerülnének nyilvánosságra, amelyek etikai és esetleg jogi keretekbe is ütköznének. Ettől a részlettől eltekintve lényegében változatlanul másolom át az utolsó levelét.

Norprolac további kezelés
„ Feladó:
Küldve: 2006. augusztus 29. 19:14
Címzett: drbalazs@irgalmas.hu
Tárgy: 1."megvan újra ködökzsinór" 2.credo-kérés

Drága Professzor Úr!
Nagyon nagy örömet jelentett, hogy tegnap végre fel tudtam hívni magát. Kicsit úgy készültem rá, mint a Karácsonyra. Tudom, hogy tudja ilyen mértékű szenvedésekről milyen nehéz beszámolni nemcsak egy orvosnak, hanem annak az embernek, akinek különös-"egyszemélyes" helye van bennem, az én személyes sorsomban, életemben. Az, hogy ennyi ideig nem jelentkeztem, oka fájdalmas, szenvedésekkel teli időszak volt. Az eddigi legnehezebb. Ha elkezdek majd lassan felkelni és egészségügyi gondom lesz, amit úgy gondolom Önön kívül más nem tud megoldani, ha nem bánja, jelentkezem. Milyen kár, hogy már nem lakik itt. Nagyon fáj a személyes beszélgetéseink hiánya. A legnehezebb két hónapban egyedül voltam- Anna jórészt koncertezett, tanulmányi versenyre járt, majd táborokba ment (most először). Akkor már itthon voltam és világos volt a feladat, vagy nem adom fel teljesen az eddigi hivatásomat-hadd hívjam így-mert én annak tekintettem, vagy kockáztassam most már nemcsak az egészségemet, hanem a létezésemet. Ezt épeszű ember-főleg, ha van társa és gyereke, az orvosok is mondják, csak egyféleképpen dönthet:leteszi a pipettáit és bemegy rosszabb esetben beviszik a kórházba. Visszatérve arra két hónapra, teljesen megpróbáltam szellemileg újraépíteni magamat. Szóval a két hónap alatt, amennyire lehetett, rendbe kellett tennem a szellememet és a lelkemet. Jórészt egyedül voltam és próbáltam arra gondolni, hogy muszáj talpra állnom Fohászkodtam a Jó Istenhez, hogy a fájdalmaim ne legyenek ilyen rettenetesek. Majd beadtuk a leszázalékolást, azonnal megkaptam. Rá van írva, hogy az eredeti szakmámban, továbbá más stresszel járó munkát nem végezhetek, két évig pedig semmilyet. Még egy kérés Ön felé: nekem könnyebb lenne, ha egy darabig mi sem leveleznénk semmiféle szakmáról. És persze halál közeliségben az emberen tényleg átfutnak bizonyos döntő fordulatok :a kisgyerekkor, a tehetséggondozó iskola, a kamaszkor fiúi-hóbórtjai (de jó, hogy voltak..),- egy fiú, akinek a legtöbbet köszönthetek mondta a műtét előtt semmi vész vagy pánik, Te kopaszon is ugyanolyan szép leszel! Majd elaltattak. Következő kép: Addig soha nem látott világosság: tanakodtam, ez a vajon a túlvilág vagy túléltem, mire meghallottam egy beteg jajveszékelését. Akkor már rájöttem, hogy élek és nagyon eufórikus állapotba kerültem és azóta más szemmel látok sok mindent. Majd visszaaludtam és este ébredtem fel gyorsan kitámasztottam a biológia könyvet egy nővérkével az ágyamra, hogy otthon érezzem magam. A műtét után a kegyetlen mondat -NEM LEHET ORVOS -intézzék el az átjelentkezést !!!!- Utána az egyetem alatt jött a kegyetlen felismerés:ÉN SOSEM FOGOK MEGGYÓGYULNI. Majd megadta az Isten, hogy bemutattak ÖN-nek. Ön először és később is elviselte hóbortjaimat, és a végsőkig tiszteletben tartotta kezdő sete-suta gondolataimat, szárnypróbálgatásaimat. Végül, így utólag bevallhatom, amikor már nemcsak minden tízedik szavát értettem és megszülettek az első közös eredményeink, igen hosszú péntek délutáni baráti beszélgetésekbe keveredtünk, Shopenhauer, impresszionisták, irodalom, vallás stb. Legalább így utólag bevallhatom, ezek az alkalmak számomra intellektuálisan mélyek és ugyanakkor rejtelmesen-veszélyesek voltak-figyelnem kellett a határokra. Na, túl vagyok rajta, leírtam, bocsássa ezt meg ezt is nekem. Majd később Maga által adatott meg nekünk Anna !!!!!!!! Anna éppen most lett országos 5 helyezett angolból, egy nappal az indulás előtt tudtuk meg, fantasztikusan jól gondolkodik. Annával véletlenül láttuk magát az idei anyák napi idei műsorban a TV-ben !!! Felkiáltott: ugye ha ő nem lenne, én sem lennék? Igen, mondtuk ő az. Meg aztán következett a professzor Úr a kanosszája, majd elengedett Angliába-és onnan tényleg egy másik ember érkezett vissza kicsit nagyobb (ál?)szárnyakkal. Az bánt, hogy akkor nem voltam kicsit türelmesebb, de hát az ifjúkori hév azt látatta velem, hogy D.A. főorvos tönkretett minket; remélem meg tud még nekem bocsátani És hát köszönöm, hogy amikor tudott, nagyon jól tudom, hogy erején felül támogatott mind szakmailag mind orvosként. És végül a Teológia: azt hiszem tegnap minden lényegest elmondtam. Amikor letisztultak a gondolataim és kitotyogtam a kertbe, leültem a diófa alá és végiggondoltam, ha már; így jártam, mit is tehetnék, hiszem a szellemem friss, igaz fizikai terhelhetőségem alig több mint egy teknősbékáé. Késő kamasz koromban vagy orvos, vagy irodalmár, vagy teológus akartam lenni. Bizonyosságot természetesen a teológiában nyertem. Igen, valóban így gondolom, hiszem a hitem és lelki erőm megvan erre. Kár, hogy nem jutott hamarabb eszembe, hiszen a hitem megadott, építgetem, építgettem. 13 szenátusbeli tag úgy döntött, hogy befogadnak. Én úgy élem meg, hogy hazamegyek, hiszen életem hosszú korszakait töltöttem a Kollégium falai között. A Rektor Úrnak most nem merem átadni az üdvözletét-nehogy azt higgye, hogy erényt akarok belőle kovácsolni. Pedig igen nagyon jó lenne, mert nemigen tudják, ki voltam a régi életemben. Szeptember 6-án 10 órakor lesz a meghallgatásom, ahol elég sok mindenről kell döntenem…..
Ne féljen drága Professzor úr, nem fogok mindennap ilyen végtelenül hosszú levelet írni! Ez az email végre itthon van. Lenne még egy nagy kérésem: a „credoja”, amit volt olyan Önzetlen, hogy elküldött nekem, egy sérült lemezre került és nem tudom behívni. Megtenné, hogy elküldi? Sokat segítene nekem a meghallgatásom előtti elmélyülésben, imádkozásban.
NAGYON KÖSZÖNÖM.
Várom válaszát. Szeretettel öleli: Viki-aki mindig a tanítványa marad.”
Tehát a feladat ezek alapján adott, s bízom a sikerben,
jó egészséget, sikeres babaáldást kívánok Isten áldásával, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-14 17:51:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Autoimmun betegségek

Tisztelt Professzor Úr! Az alábbi témában szeretnék érdeklődni. Az utóbbi időben a baráti körünkben több személynél is sklerózis multiplexet állapítottak meg. Kapásból 5 személyt tudnék felsorolni akiknél igazolt SM.lett. Ők nem családtagok, illetve egymásnak sem családtagjai. Immunológusként mi a véleménye, mit tehetünk a legtöbbet egészségünkért, azért h kevesebbre csökkentsük az autoimmun betegségek kockázatát? Kérem, pár hasznos jó tanácsot írjon! Köszönettel, jó egészséget kívánok! Jakab
Tisztelt Jakab Úr!

Sajnos általános un. csodás gyógymód még nincs. Az autoimmun betegségek ugyanis gyakran társulnak egymáshoz és pszichés okok mellett számos környezeti és genetieki faktor is belejátszik a kórképek kialakulásában (erről az Immunológia tankönvyben részletesen írtam).
Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet. Ismert, hogy az immunrendszer egymással szabályozott kapcsolatban lévő sejtek bonyolult hálózata alkotja. Az antigének felismerését a monocyták, makrophágok végzik. Az antigének felismerése komplex folyamat, amelyben a sejtek által felvett anyagok lebontására, felismerésére, átadására kerül sor. Az antigének felismerésében és átadásában ("prezentációjában") lényeges funkciót töltenek be a "Fő Hisztokompatibilitási Komplex" (MHC=Major Histocompatibility Complex) molekulái. A felismert információt a thymus- és bursa-dependens sejteknek (T és B lymphocytáknak) adják át. Az előbbiek is két alcsoportra bonthatók. A Th1 (T helper l ) sejtek az u.n. sejtes, késői típusú immunreakciókért felelősek, a Th2 (T helper 2) sejtek a humorális immunológiai folyamatokat irányítják. A T sejtek mitogének és antigének jelenlétében osztódnak u.n. blasztos átalakuláson mennek át. Ennek a folyamatnak a során biológiailag aktív anyagokat termelnek, amelyek egy része cytotoxikus lehet. A B lymphocyták hatásukat antitestek révén fejtik ki, amelyek mind felépítésükben, mind funkciójukban eltérőek. Az antitestek egy része a saját egyedi immunglobulinokhoz (idiotípus) kötődik és létrehozza az u.n. idiotipus-anti-idiotipus hálózatot, amelynek fontos szerepe van az immunrendszer alapvető feladatának, az individum saját integritásának megőrzésében. Az antitestek másik része lehet citotoxikus, ill. olyan, amely a sejtek működését gátolja vagy fokozza (pl. A pajzsmirigy működését fokozó TSH receptor elleni antitest Basedow-Graves kóros betegekben). Az immunrendszer kölcsönhatásaiért az általuk termelt anyagokat, lymphokineket tették felelőssé. Az utóbbi években kiderült azonban, hogy lymphokineket nemcsak az immunrendszer, hanem más sejtek, így a neuroendokrinrendszer sejtjei is termelik. Ezért napjainkban már ezeket az információt átadó anyagokat citokineknek nevezik. A citokinek olyan polipeptid típusú molekulák, amelyek sejtfelszíni fehérjékhez (receptorokhoz) specifikusan kötődnek és azok működését megváltoztatják. A citokineknek és citokin receptoroknak a felépítésük már ismert, egy részüket sikerült klónozni is. A hormonokkal ellentétben a citokinek hatásukat döntően parakrin vagy autokrin módon fejtik ki. Meg kell azonban említeni, hogy néha átfedés van a hormonok és a citokinek hatásaiban. Ez azt jelenti, hogy a citokinek a perifériás keringésben kimutathatóak és hormonként viselkedhetnek (pl. interleukin-6 a legintenzivebben stimulálja a hypothalamus-hypophysis tengelyt), másrészt ismertek olyan hormonok (pl. prolaktin, ACTH, TSH), amelyek citokinként szerepelhetnek a szövetekben. A citokinek specifikus receptorokhoz kötődnek és gátló, ill. stimuláló jeleket közvetithetnek. A citokinreceptorok leválhatnak a sejtek felszínéről és szolubilis formában lehetnek jelen. Ezek a szolubilis citokinreceptorok részben a citokinek képződésének szabályozásában, részben a citokinek hatásában egyaránt lényegesek lehetnek. A citokin agonisták és antagonisták eltérő módon fejthetik ki hatásukat és a jövőben várhatóan egyre nagyobb terápiás jelentőségük lesz. A holisztikus medicina szemléletének alapja, hogy a szervezet fiziológiás és patológiás szabályozó mechanizmusait egységesen tanulmányozza. Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott meg a medicinában. Ennek a kölcsöhatásnak a lényege az, hogy a neuro-endokrin rendszer sejtejei képesek citokineket termelni, a lymphocyták, makrophagok, pedig neurotranszmitterek és hormonok produkciójára képesek. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy az agy egyes területei eltérő módon koordinálják az immunsejtek érését, működését . A mindennapi gyakorlatban a korábban autonomnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros működését egyaránt . A citokinek elleni monoklonáis antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására .
Célszerű a stressz szituációk kerülése (ezekről ezen a honlapon is sokta írtam).
A 7 legjobb étel a stressz ellen
Kamilla, a nyugtató tea
A kamillát leginkább nyugtató hatásáról - lefekvés előtti tea formájában - ismerhetjük. Nyugtató hatását annak köszönheti, hogy fokozza a glicin nevű aminosav mennyiségét a szervezetünkben, így űzi el a stresszt, nyugtatja meg az idegeket. A kamilla mindemellett fokozza a hippursav mennyiségét is, amelynek köszönhetően könnyebben megbirkózhatunk a stressz miatt jelentkező betegségekkel. A kamillatea arra is jó, hogy étkezések után segítsük az emésztést, de gyomorgörcsre és székrekedésre is hatásos lehet, így az irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteire is.
Étcsokoládé, az örömforrás
A stressz hatására jobban kívánjuk az édes és zsíros ételeket, ilyen pillanatokban pedig kifejezetten jól jöhet egy kisétcsokoládé. Korábbi kutatások azt állítják, hogy napi 40 gramm étcsokoládé hatására sokkal hatékonyabban tudjuk felvenni a küzdelmet a stresszel, mivel olyan béta-endorfinokat szabadít fel bennünk, amelyek segítenek testünknek a védekezésben. Ráadásul a benne lévő feniletilamin (PEA) hatására jókedvűbbnek, euforikusabbnak érezhetjük magunkat.
Zeller, a nyugodt alvásért
A stressz alvásrendünket is megzavarhatja, emiatt könnyebben ébredhetünk fel idő előtt. Azellerben található triptofán hatására viszont testünk több szerotonint kezd el termelni - ezen hormon hatására pedig nemcsak a kedvünk lesz jobb, hanem az éjszakáink is hosszabbak és pihentetőbbek lesznek.
Édesgyökér, ha lemerültünk
Remek segítség lehet az édesgyökér, ha a krónikus stressz hatására teljesen kimerült a szervezetünk. Az édesgyökér hatására ugyanis jobban működnek a mellékveséink - stresszhormonokat termelnek: a kortizolt és az adrenalint -, ezek segítenek abban, hogy könnyebben vegyük az akadályokat, és ne omoljunk össze például egy fontos határidő előtt. Mivel a vesék nem képesek végtelen üzemmódban működni, olykor lemerülnek, és ezzel együtt mi is fáradtnak érezzük magunkat. Ilyenkor lecserélhetjük például a kávét édegyökérteára, ám ha aludni is akarunk, délután 2 után már ne igyunk belőle.
Olajos halak, cukoréhség ellen
Az olajos halak esetében a DHA és az EPA omega-3 zsírsavak számítanak kifejezetten fontosnak. A DHA hatására jobban alszunk, az EPA révén pedig csökken sejtjeinkben a stressz okozta gyulladás. Az omega-3 zsírsavakban nagy mennyiségben találhatunk B-vitaminokat, cinket és magnéziumot is, amelyekre szervezetünknek nagy szüksége van stresszes időszakban, de a stressz okozta cukoréhséget is mérséklik. Ha természetes forrásból akarunk ilyen zsírsavakat fogyasztani, a legjobb hetente 2-4x fogyasztani makrélát, szardellát, lazacot, szardíniát vagy pisztrángot. A tonhalat azért nem javasoljuk, mert hiába van benne sok omega-3, ha a mérgező hatású higanyból is rengeteg található belőle.
Fokhagyma, antibakteriális hatás
A hosszútávú stressz hatására immunrendszerünk is gyengül, emiatt pedig a betegségeket is könnyebben kaphatjuk el. Szerencsére a fokhagyma kifejezetten antibakteriális, antivirális és gombaölő képességekkel bír és emiatt gyorsabban regenerálja a stressz által legyengített szervezetet, valamint mérsékli a szövet- és íngyulladásokat is.
Káposzta, hasznos vegyületekkel
A káposzta és más keresztesvirágúak - brokkoli, karfiol, kelkáposzta, torma vagy a bok choi - glükozinulát nevű kénes vegyületeket tartalmaznak, amelyek segítenek a máj méregtelenítésében, a stresszhormonok ugyanis itt is sok problémát okozhatnak. A keresztesvirágúak fogyasztása mellett szól az is, hogy enyhítik a PMS okozta panaszokat és hangulatváltozásokat is a nőknél. Fontos, hogy ezeket főzve fogyasszuk, nyersen ugyanis bekavarhatnak a pajzsmirigy működésébe, ami egy stresszes időszak alatt egyáltalán nem hiányzik.

Jó egészséget kívánok tisztelettel::




Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-08 12:45:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

hormonváltozás

Tisztelt Professzor úr! Érdeklődni szeretnék, hogy milyen hormonváltozások okozhatnak erősebb pigmentációt arcon, milyen hormonszinteket érdemes megnézetni? Illetve milyen alternatívák lehetnek a folt eltüntetésére? Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Anna
Tisztelt Anna!

Sok betegség okozhat fokozott pigmentációt, az endokrin kórképek közül a leggyakorib és legfontosabb a mellékvese csökkent működése az un.Addison kór a legfontosabb (ilyenkor a cortisol, az ACTH meghatározása lényeges).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-07 16:33:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Szerotonin szint

Tisztelt Professzor Úr!
Újbóli tanácsát szeretném kérni. Vírusfertőzés okozta perifériás idegbántalmam lett, amire Ön írt nekem pár hasznos tanácsot, amit nagyon köszönök! Azóta megjöttek a véreredményeim is, hála Istennek a neuroonko vizsgálat, az immunológiai vizsgálatok eredményei is negatívak lettek. Az agyvízlevétel után, ami szintén negatív lett, erről az előző levelemben írtam társult szorongásom és testi pánik, ami belső remegésben, néha testi remegésben nyilvanul meg, ami a pszichiáter szerint a frontin megvonás tünete is lehet. Illetve néha fellép idegen test érzésem is ami szerinte a vírusfertőzés miatti szerotonincsökkenés eredménye. Erre stimuloton nevű gyógyszert kaptam, összesen 4 darabot szedtem be belőle, mert szó szerint annyira rosszul lettem hogy enni nem tudtam semmit tőle. Ezután elolvastuk a betegtájékoztatót, amiben 100 betegből legfeljebb 1 betegnél daganatos megbetegedés van felsorolva mellékhatásként. Ami ledöbbentő, így a férjemmel úgy döntöttünk többet nem szedek be belőle. Nincsenek rossz és kényszeres gondolataim, nincs depresszióm, a vírisfertőzés alatti agyvízlevétel váltotta ki a szervezetemből a pánikreakciót. Tud nekem esetleg olyan szerotoninnövelő készítményt ajánlani ami természetes és nincsen ilyen hatása? Családom van és nem szeretnék olyan gyógyszert szedni, ami ilyen mellékhatást okozhat. Ledöbbentő, elszomorító... Kérem szépen, írjon pár jó tanácsot! Annyian vannak hasonló cipőben és olyan kevesen kapnak megfelelő segítséget! Tisztelt KéKöszönjük szépen! Tisztelettel, jó egészséget kívánok!
Tisztelt Kérdező!
A következőket tanácsolhatom:Bizonyos gyógynövény-eredetű gyógyszerek (pl. orbáncfűkivonat) és táplálék kiegészítők népszerűségre tettek szert. Jelenleg is vizsgálnak alternatív gyógyászati készítményeket a depresszióval kapcsolatos hatékonyságukat illetően. Az alternatív gyógyászati termékekkel kapcsolatban általános szabály, hogy beszélje meg orvosával, mielőtt szedni kezdené őket. Fontos tudni róluk, hogy kölcsönhatásba léphetnek egyes orvos által javallt, illetve szabad forgalmú patikai készítménnyel, amellett gyártásuk nincs olyan szigorúan szabályozva, mint a gyógyszereké.
• Orbáncfű. Ez a készítmény a Hypericum perforatum növény kivonatából készül. A népi hagyományok alapján már régen használták és jelenleg is széles körben alkalmazzák szorongás és depresszió kezelésére. Európai vizsgálatok eredményei alapján a Hypericum perforatum jó hatású lehet enyhe hangulatzavar kezelésére és viszonylag kevés mellékhatása van. Súlyos depresszió kezelésére nem alkalmas! Mellékhatásai között szerepelhet szájszárazság, bizonytalanságérzés, emésztési zavarok, fáradtság, fejfájás, fényérzékenység és szexuális problémák. A legtöbb esetben a tünetek enyhék. A Hypericum perforatummal kapcsolatosan azonban meg kell jegyezni, hogy az antidepresszánsokkal, véralvadásgátlókkal, vérnyomáscsökkentőkkel és egyes fertőzés elleni szerekkel kölcsönhatásba lépve ezek hatékonyságát csökkenthetik.
• 5-hidroxytriptofán. A szerotonin szintéziséhez a szervezetnek 5-hidroxytriptofánra van szüksége. Elméletileg az 5-hidroxytriptofán szintjének megemelése abba az irányba hat, hogy a szerotonin koncentrációja is emelkedik. Jelenleg nem állnak rendelkezésre adatok arról, hogy ez ténylegesen így van-e, illetve, hogy az 5-hidroxytriptofán szedése hatékony és biztonságos.
• Omega-3 (n-3) zsírsavak. Az omega-3 zsírsavak a halolajban és bizonyos növényekben találhatók meg. Jelenleg lehetséges hangulatstabilizáló hatását vizsgálják a bipoláris depresszió és más pszichiátriai betegségben szenvedő betegek kezelésére. Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halolaj kapszulákat különböző boltokban lehet kapni. A kapszuláknak magas a kalóriatartalma és különböző gyomor-bélrendszeri problémákat okozhatnak. Az omega-3 zsírsav bevitele növelhető tengeri hal, néhány édesvízi hal (pl. busa),tofu, szója, dió és lenmagolaj fogyasztásával.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-07 12:40:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy probléma

Tisztelt Doktor úr!
Köszönöm gyors válaszát!
Édesapám pajzsmirigy betegségéről sokat nem tudok, csak annyit, hogy volt neki és műtve nem volt.
A vizsgálatok folyamatban vannak, ami eddig megjött : a szabad T4, T3 és a TSH most normal, ami eltér az a anti TPO: 142,85 IU/mL ( a ref érték: <5,61 IU/mL).
Igazából most azért írok, mert szedek alga komplexet ( spirulina, chrorella ) és a válaszában írta, hogy a szervetlen jódot mellőzzem. Eszembe jutott, hogy lehet, hogy a spirulina árthat, mert abban van jód. Bár sztem az szerves.
Szóval tanácstalan vagyok alga ügyben.
És még lenne egy kérdésem. A magas vérnyomás összefügghet a pajzsmirigyműködéssel?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Ákosné Vrábel Mária
Tisztelt Ákosné Vrábel Mária!

A leletei azt mutatják, hogy az pajzsmirigy autoimmun gyulladására utaló jelek vannak.
A spirolinát nem javaslom, mert gyakran felelős a gyulladás kialakulásáért és fenntartásért.
A pajzsmirigy egyes betegségei és a magas vérnyomás között lehet oki kapcsolat.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-05 12:43:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy uh

Tisztelt Professzor Úr!

2023 óta az Ön páciense voltam.2024 ben jártam Önnél kontrollon utoljára.Diagnózis:E0390
Rendszeresen szedem a javasolt vitaminokat: szelén komplex,vita d3forte,cink komplex,ashwaganda.Azóta nem kerestem fel más endoktinológust,de a labort és az ultrahangot megcsináltattam.
Nincs panaszom,jó a közérzetem.50éves vagyok,tartom a súlyomat (68kg)és a diétát.
Friss laboreredményeim :
Tsh :0.85 mlU/L
T3:5.4 pmol/L
T4:12.3pmol/L
anti tpo:36 iu/mL
Tireoglibulin:27.6 ng/mL
Pajzsmirigy UH vizsgálataEredményA pajzsmirigy jobb lebenye 54x24x15 mm.A bal lebeny 54x21x17.Az isthmus 3,5 mm.A pajzsmirigy alapállományának echogenitása és vascularisatiojamegtartott. Mindkét lebenyben egy-egy apró cysta valamint spongiformgöb látható. A jobb lebeny kp. harmadában egy jól körülírt 10x7x6 mm-esmérsékelten echoszegény, cystosus részleteket is tartalmazó, de döntőensolid göb látható. A jobb lebeny-isthmus határon egy 11x7x6 mm-es, hasonlómorfológiájú göb szintén megfigyelhető.A bal lebeny kp.-alsó harmad határán egy jól körülírt 21x16x11 mm-esisoechoicus, cystosus részleteket is tartalmazó, döntően solid, tőlecranialisan pedig egy 15x12x12 mm-es, mérsékelten echoszegény, többnyiresolid göb ábrázolódik.A nyaki nagyerek mentén pathologias lgl. nem látható.A nagy nyálmirigyek szabályosak.
Kérdésem az lenne ,hogy az eredmények alapján kell e endokrinológushoz fordulnom?Valamint az,hogy a vitaminokat meddig kell szedni,kell e szünetet tartani a szelén szedése esetén?
Válaszát előre is köszönöm!?
Üdvözlettel:Kádár Anita
Tisztelt Kádár Anita!

Köszönöm levelét és leletei megküldését. Remélem jól érzi magát. Leletei megnyugtatóak,a gyulladás csökkenést jelez, a göbök nem növekedtek, a rosszindulatúság nem vetődik fel.
Az eddigi kezelést folytassa, kerülje a szervetlen jódot (pl. Betadine). A leírtak alapján egyelőre biopszia nem szükséges. 6-8 hó múlva érdemes volna a kontroll vizsgálatot elvégezni: ezeket a labor leleteket megismételni+ tumormarkert: thyreoglobulin szintet meghatározni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-03 14:48:04
Olvasói értékelés: 5/5

Autoimmun thyreoditis - magas T3, alacsony TSH

Tisztelt Professzor Úr!

2020 óta vagyok az Ön páciense, autoimmun pajzsmirigygyulladás - alulműködés és néhány apró göb (Autoimmun thyreoditis, Struma multinodularis, Hypothyreosis) miatt. Utoljára 2024. januárjában voltam Önnél kontrollon. A friss (2025.03.28-i) laboreredményeim miatt szeretném a véleményét, tanácsát kérni.
TSH 0,396
T4 15,51
T3 9,51
Anti-TPO 331,30
Napi 1 tbl Letrox 75-öt, napi 1 tbl Normoxilt és D3 vitamint szedek. Folyamatosan tartom a 100%-ban gluténmentes diétát.
A korábbi leleteimhez képest nagy eltérés mutatkozik, a kérdésem az lenne, hogy a TSH lecsökkenése és a T3 növekedése mit jelezhet?

Az előzményekhez még fontos hozzátenni, hogy 2023. júliusában szültem meg egészséges gyermekem. (Első terhesség, végig minden rendben volt, természetes szülés, Anti-TPO 68-ra csökkent a szülés előtt.) Tervezzük a következő gyermekvállalást (36 éves vagyok), ezért is lenne számomra nagyon fontos az Ön szakértő segítsége.

Alapvetően jó a közérzetem, néhány aggasztó tünetet azonban tapasztalok:
- menstruációs ciklus zavara – a szoptatás lezárása (2024. júl.) után visszaállt a régi rend, de kb. 3 hónapja egyre rövidül a ciklus, 30 napról mostanra 25 napra csökkent.
- étvágy növekedés – főként édesség utáni sóvárgás,
- libidó csökkenés
- gyakori fejfájás
- kisebb testsúlygyarapodás – amiben víz visszatartást is tapasztalok (59 kg vagyok, szülés után 57 kg-re fogytam vissza)
- bőrszárazság

Válaszát, segítségét előre is hálásan köszönöm!
Tisztelettel, Viktória
Tisztelt Viktória!

Mindenek előtt gratulálok a várva várt baba születéséhez. A szülés után (a szervetelen jóddal pl. betadinnel történt kezelés után a pajzsmirigygyulladása gyakorta kiújul...
A pajzsmirigy működése jelenleg jó.
jav:kezelés:cukormentes,gluténmentes, étrend, szervetlen jód kerülése! (Betadine, kontraszt-anyagok), Normoxil 1 tbl/nap, Ashwagandha 1x1tb/nap,Béres VitaD3forte 1tbl/nap, Resveratrol 2x1 tbl/nap, Maca 1 tbl/nap..
Kontroll 3 hó múlva (FT4, TSH, anti-TPO, prolactin)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-30 17:48:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Thyreogland ?

Kedves Doktor Úr,

2 évvel ezelőtt voltam Önnél először endokrinológiai vizsgálaton, utoljára pedig tavaly májusban.

Most felvettem a kapcsolatot, egy ún. funkcionális medicinával, aki a Hashimoto betegségem miatt . Tüneteim néha enyhülnek, néha erősödnek (székrekedés, bőrszárasság, fáradtság érzet) Ő táplálkozás és egyéb étrendkiegészítők ajánlásában segít laborértékeim és tüneteim alapján. Viszont ragaszkodik hozzá , hogy az endokrinológusommal (Önnel) mindent egyeztessek le, ezért írok Önnek, bízva abban, hogy együtt a közös álláspontra jutunk, vagy megerősít abban hogy jó úton járok.
Jelenlegi laborértékeim: Anti tg: 18
TSH:3,8
FT3: 4,37
FT4:10,94
Medicina javaslatára később reverz T3 és ételintolerancia vizsgálatot csináltatok.
100%Gluténmentes étkezés tartása mellett a tojás, bors és csucsorfélék kerülését javasolta. Ezt elkezdem hamarosan. Gluténmentes étkezést eddig sajnos csak 80%ban tartottam , ez az én hibám.

Amiben nagyon érdekel a véleménye: Jelenleg Sintroxin 13 at szedek már lassan 2 éve. Funkcionális Medicina javasolta , hogy ezt ha mód van rá lecserélné Thyreogland nevezetű természetes pajzsmirigy hormonra. (jelenleg csak Ausztriában kapható, háziorvosom nem tudja felírni a Sintroxinnal szemben) Ennek a szedését 3 havi vérvétellel kontrollálnánk. Mi a véleménye. (Sintroxint a mellekre gyakorolt lehetséges negatív mellékhatásai miatt cserélnénk)

Már 2 éve szedek 6 pumpányi WTN Cinket , az alkalikus foszfatáz alacsony (39) és a emelkedett billirubin(18,9) érték miatt aggasztó, hiszen azok arra utalnak, hogy hiába a dupla adag cink, nem szívódik fel a szervezetemben.
Továbbra is szedném ezt , csak nem reggel hanem este étkezést követően 2 órával. (hátha segít a felszívódáson) Ki kell derítenünk, hogy mitől van még mindig Cink hiányom.

Normoxil-t lecserélném WTN Szelén komplexre mert, a medicina nekem magasabb (83 helyett 200 ) szelén bevitelt javasol, e mellé pedig WTN Myo-inozitol port.

Előre is köszönöm a válaszát! Ha van mód online konzultációra, annak nagyon örülnék!
Jó egészséget és minden jót kívánok!

Üdvözlettel : Vincze Judit
Tisztelt Kérdező!
Olyannyira érdekel, hogy emlékszem is korábbi vizsgálati leleteire.
Jelen panaszai alapján még kisebb fokú gíulladás fennáll.
Dg. Autoimmun thyreoiditis, PPT, Subklinikus hypothyreosis, Struma nodosa ld.Cystae mammae. l.s.
Jav:kezelés:cukormentes,gluténmentes étrend, szervetlen jód kerülése! (Betadine, kontraszt-anyagok)
A Hashimoto (autoimmun) thyreoiditis diétás kiegészítő kezelése

Ajánlott élelmiszerek
Zöldségek
A zöldségfélék fogyasztását naponta többször ajánlják, ami az egészségeseknek is javasolt. Ennek magyarázata az, hogy a zöldségfélék un. fitoszterolokat tartalmaznak, amelyek kedvező immunmoduláns hatásúak és gátolják az autoimmun folyamatokat, az auto- antitestek, döntően az anti-TPO (pajzsmirigy-peroxidáz enzim) elleni antitestek képződését és káros hatásait (1. ábra).

1.ábra. Anti-TPO antitestek (Hashimoto thyreoiditises beteg savójából) kimutatása immun-fluoreszcens módszerrel. (A zöldes fénylő részek a pajzsmirigy epiteliális sejteihez kötődött antitesteket mutatják, a sötét részek az un. kolloidot, hormonraktárat jelzik)‏
Kalciumban gazdag ételek
A pajzsmirigyhormonok fő szerepe az anyagcsere szabályozása, de részt vesznek a csontszövet rekonstrukciójában is. A hypothyreosis (HT) egyik következménye a csontszövet rekonstrukciójának csökkenése, amely a csont mineralizációjának gátlásából adódik. Ezért a hypothyreosisban szenvedő betegek étrendjének gazdagnak kell lennie étrendi kalciumban, például, sajtban, kishalakban. A gond az, hogy a HT-ben szenvedő betegek közel 75% -ban laktóz-intolerancia is volt. További kutatások azt jelzik, a HT-betegek étrendjéből történő laktóz elhagyása önmagában is csökkentette a TSH szintet a tiroxin (L-T4) kezelés nélkül. Ezért javasolható, hogy amennyiben a tiroxint szedők esetében a TSH koncentrációja nagy ingadozását mutat, akkor célszerű esetleges laktóz-intoleranciára is gondolni.
Gyümölcsök
A gyümölcsfogyasztást legalább naponta egyszer ajánljuk. A gyümölcsök és zöldségek bőségesen tartalmazzák a polifenolokat és a mikroelemeket, ezek gyulladáscsökkentő, immunmoduláló és antioxidáns hatásukról ismertek a szervezetben.
Teljes kiőrlésű gabonák
Az elmúlt években a gluténmentes étrendre nagy figyelmet fordítottak . A szakirodalom azt mutatja, hogy a lisztérzékenység gyakran társul az autoimmun pajzsmirigy-betegséggel. Roy és munkatársai egy összevont elemzésben, amelyben 6024 autoimmun pajzsmirigybeteg (AITD-s) beteg vett részt, a biopsziával megerősített cöliakia jelentősen megnövekedett előfordulását állapították meg. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy minden HT-ben szenvedő beteget át kell vizsgálni a cöliakia esetleges jelenléte szempontjából. Sategna és munkatársai megfigyelték, hogy a gluténmentes étrend visszafordíthatja a szubklinikus hypothyreosist. Más szerzők arról is beszámoltak, hogy a gluténmentes étrendnek védő hatása van a pajzsmirigy betegségei ellen, és azt ajánlották, hogy a gluténmentes étrendet korán, még az autoimmun rendellenességek kialakulása előtt kezdjék meg a betegség kialakulásának megakadályozása vagy minimalizálása érdekében.
Cinkben gazdag állati fehérjék
Cinkben gazdag állati élelmiszerek (pl. húsok és tojások) fogyasztása hetente többször ajánlott. Felmérések vannak arról, hogy a cinkhiány a szubklinikus hypothyreosis egyik oka. Ezek a közlemények azt sugallják, hogy a cinkhiány az FT4 és FT3 szintjének csökkenéséhez és a hypothyreosis tüneteinek kialakulásához vezet. Emberekben a cinkpótlás a pajzsmirigy működését normalizálta, a hypothyreosist tüneteit és a betegek életminőségét javította.
Szelénben gazdag ételek
Az utóbbi 15 év kutatásai alapján egyértelmű, hogy a szelénben gazdag állati és növényi élelmiszerek fogyasztása csökkentheti az antitestek (anti-TPO) mennyiségét ill. károsító hatását és gátolja a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását. Európa több országában végzett vizsgálatok arra utalnak, hogy az élelmiszerek szelén koncentrációja lényegesen alacsonyabb a kívánatosnál és ez egyértelműen a gyulladás kialakulására hajlamosító tényező. Lengyelországban azt tapasztalták, hogy a pozitív familiáris háttérrel rendelkező fiúk vérének átlagos szelénkoncentrációja 111,1 μg / L (optimális szint: 289,9 μg / L)]. Az is kiderült, hogy szignifikánsan alacsonyabb szérum szelénszintet találtak az autoimmun pajzsmirigy betegekben (60–99 μg / L). Korábbiakban közöltük, hogy a szelén bevitel a placébóval összehasonlítva egyértelműen előnyös az autoimmun folyamat gátlásában (2ábra).
2. ábra Szelén kezelés hatása Hashimoto thyreoiditises betegek TPO elleni antitestjeinek szintjére (n=132)(Balázs Cs. et al. 2009)
Mely élelmiszereknek van megfelelő szelén tartalma?
• Állati eredetű ételek: A halak és a tenger gyümölcsei szelénben gazdag állati táplálékok, ezért fogyasztásuk hetente többször is ajánlott. Ez összhangban áll a lakosság általános étkezési irányelveivel.
• Diófélék és magvak:
Különféle dióféléket és magokat ajánlott hetente többször fogyasztani. Ezek az ételek jó szelén- és cinkforrások (mindkettő fontos a pajzsmirigy anyagcseréjében), és gazdagok étkezési rostokban is (Fontos tudni, hogy túlzott fogyasztásuk jelentős kalória bevitelt jelent!). A brazil dió a leggazdagabb szelén táplálékforrás, bár fő szelénforrásként nem ajánlható, mert általában nem gyakran fogyasztott étel.
Nyers keresztesvirágú zöldségek
Korlátozni kell ezen zöldségek, például kelkáposzta, fehér káposzta, vörös káposzta, brokkoli, kelbimbó és karfiol nyers fogyasztását ( max. hetente egyszer vagy ritkábban ). A keresztesvirágú zöldségek, valamint a szójababot tartalmazó ételek goitrogéneket (strúmát kiváltó hatásúakat) A goitrogének hevítéssel és főzéssel inaktiválódnak - a hőkezelés a goitrogének körülbelül 30% -ának inaktiválódásához vezet. Ezért fontos a páciensek oktatása ezen zöldségek elkészítéséről!
Édességek, cukor és méz
Az édesség, a cukor és a méz fogyasztásának korlátozása, ideértve a nagy cukortartalmú lekvárt és a cukrozott gyümölcsöket (hetente egyszer vagy ritkábban), mivel ezek az ételek monoszacharidok forrásai. Ez a javaslat összhangban van az általános ajánlásokkal az elhízás, a cukorbetegség és más betegségek, köztük a rák megelőzésére. Hangsúlyozni kell, hogy a cukorbetegség kialakulásának kockázata nagyobb a HT-betegeknél, mint a pajzsmirigy-betegségben nem szenvedőknél.
Édesített italok és energiaitalok
Az édesített italok fogyasztásának korlátozása (hetente egyszer vagy ritkábban) az édesítőszerek típusától (cukor, glükóz – fruktóz szirup vagy mesterséges édesítőszerek stb.) függetlenül ajánlott. Az édesített italok befolyásolhatják a vér hormonszintjét azáltal, hogy növelik a T4 és a mellékpajzsmirigy hormonjait, valamint csökkentik a T3 szintet és káros hatással lehetnek a bél flórájára (mikrobiomjára). Állatkísérletek szerint a mesterséges édesítőszerek befolyásolják az immunrendszert, és azt mutatják, hogy a szukralóz csökkenti a pajzsmirigy tengely aktivitását. Az energiaitalok, függetlenül attól, hogy standard vagy alacsony kalóriatartalmú italok-e, általában cukorhelyettesítőket tartalmaznak. A mesterséges édesítőszerek bevitele nem előnyös és ezek szerepet játszhatnak a gyulladásos folyamatok kialakulásában.
„Gyors kaja”
A gyorsételek fogyasztásának korlátozása (hetente egyszer vagy ritkábban) szükséges. Általánosságban a gyorséttermek elkerülése ajánlott, ugyanis, aggasztó tendencia a gyorséttermi fogyasztás növekedése, ami a kardiometabolikus betegségek, elhízás egyik fő okozója lehet. Beszámoltak arról, hogy a gyorséttermi étkezések heti 2 alkalommal jelentősen növelték az inzulinrezisztencia kockázatát és a BMI emelkedését!
Alkoholok.
A mérsékelt alkoholfogyasztásnak (döntően a vörös boroknak) védő szerepe van a gyulladásos betegségek kialakulásában, de a tömény alkoholtartalmú italok károsak.
Fekete kávé
Napi 1-2 kávé fogyasztása nem káros, de a mennyiség növelése súlyos következményekkel járhat. A koffein mellékhatásai nagyon magas bevitel esetén a szorongás, nyugtalanság, idegesség, diszforia, álmatlanság, izgalom, pszichomotoros izgatottság, valamint a gondolat és a beszéd zavaró áramlása. A becslések szerint a mérgező hatások 1,2 g koffein vagy annál nagyobb bevitel esetén jelentkeznek, és a 10–14 g dózis halálosnak tekinthető. A végzetes túladagolás esetén a halál utáni átlagos koffeinszint 180 mg / liter, ami 8,8 g koffein becsült bevitelének felel meg. A hagyományos koffeinforrások, például a kávé és a tea fogyasztása miatt fellépő koffeinmérgezés ritka, mivel nagyon nagy mennyiséget (75–100 standard csésze kávé) rövid idő alatt el kell fogyasztani, hogy az adag végzetes legyen. A koffeinnel járó halálesetek általában a tablettákból vagy kiegészítőkből származó por vagy folyékony formájú koffein (energia italok) nagyon magas adagjainak következményei, főleg a pajzsmirigy túlműködésében szenvedők, sportolók vagy pszichiátriai betegek esetében.
Végezetül, hangsúlyozom, hogy a fenti diétás irányelvek betartása nem mellőzheti az egyénre szabott, oki kezelést
Syntroxine13 1 kapszula/nap, a Thyreoglanddal az a probléma, hogy nem fix a hatóanyag tartalma, Normoxil 1 tbl/nap ELŐNYÖSEBB, MERT 100 ug SZELÉNT ÉS MYOINOZITOLT TARTALMAZ!, Ashwagandha 2x1tb/nap,Béres VitaD3forte 1tbl/nap, Cink komplex csepp WTN 50 ml (Ajánlott mennyiség: napi 6 pumpányi folyadék, egy pohár vízben elkeverve. Lehetőség szerint az első főétkezés előtt fél órával, érzékeny emésztőrendszer esetén étkezéssel együtt)
Kontroll 6 hó múlva (előtte TSH, FT4: FT3, anti-TPO).
Mammographia elvégzését javaslom addig is.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-27 17:52:08
Olvasói értékelés: 5/5

Vírusfertõzés okozta probléma

Tisztelt Professzor Úr! A tanácsát szeretném kikérni. 1 hónappal ezelőtt kórházba kerültem nyaktól lefele történő folyamatos testszerte jelentlező zsibbadással. Neurológiai szűrések voltak, agyvízlevétel,nyaki-gerinc MR, immunológiai-autoimmun irányban vérvizsgálatok(pajzsmirigy,többízületí gyulladás, reuma stb... minden,aminél előfordulhat zsibbadás,néztek vérképből)+ EMG vizsgálat, hála Istennek minden negatív lett, az orvosok arra a megállapításra jutottak, hogy vírusfertőzés okozta perifériás idegbántalmam lett ideggyengeséggel, izomgyengeséggel. (Ami enyhe lefolyásnak számít) Neurogerion idegvédő gyógyszer kaptam, illetve az agyvízlevétel óta sajnos társult pánik-szorongás miatt napi 4 Frontint kell szednem. Éjszakánként sajnos az agyvízlevétel óta testszerte remegésem volt,arra ébredtem, illetve most már ,,csak"belső remegésre ébredek, amit már csak a karomban érzek. A zsibbadásom még a kórházban megszűnt. Szeretném megkérdezni, hogy esetleg ön tud-e valami jótanácsot írni, hogy mivel gyorsíthatom fel a gyógyulásom, mi segítheti az immunrendszernek? Pszichiáterhez a hónap végén kell mennem, hogy hogyan történjen a frontin leépítése. Sajnos a gyermekeimnél is hasonlóan jelentkezett ez a vírus, nekik néha visszatérő testszerte zsibbadással, kezdetben az orvosok azt mondták izomláz, növekedés, de miután én kórházba kerültem a problémammal azöta az ottani orvosok az előzmények alapján azt mondták náluk is hasonló folyamatok zajlottak. Milgammát szednek most, lassabb folyamat a felépülés de más tanácsot nem kaptunk. Nagyon elkeserít ez az állapot, tudna esetleg pár jó és hasznos tanácsod adni? Köszönettel, egy régi páciense. Jó egészséget kívánok tisztelettel!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen sok és komplikált procedurán is átesett.
Nagy valószínüséggel vírusos betegsége zajlott le és vannak még maradvány tünetei. A kezelés során kapott Milgamma kúra folytatását jónak tartom, amelyet érdemes volna D3 vitaminnal (2000NE/nap) és Selenorm kezeléssel (1tbl/nap) kiegészíteni.
Teljes gyógyulást kívánok, tisztelettek:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-26 12:59:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Autoimmun gyulladás

Tisztelt Doktor Úr,
1 éve diagnosztizáltak Hashimoto betegséggel. Akkor még normál T3, T4 értékeim voltak. Februárban már magas Tsh, alacsony T4 volt. Syntroxine 25mg-ot kezdtem el szedni.
1 hónap múlva a vérvizsgálatom eredménye: Tsh: 4.02, T3: 5.0, T4: 11.80, Antitestek: antitpo: 666, antihtg: 379.90, TRAK: 7.14, A kérdésem az lenne, hogy lehet egyszerre hashimotóm, és Graves kórom is? 54 éves nő vagyok. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt kérdező!
Valószínüleg un. Hashitoxicosisa van. Ez a Hashimoto és a Graves kór együttes előrdulását jelenti.
A hashitoxicosis, amely rövidítve "Htx", egy átmeneti pajzsmirigy-túlműködés, amelyet a pajzsmirigy mirigyet megzavaró Hashimoto-pajzsmirigygyulladással járó gyulladás okoz, ami a pajzsmirigyhormon túlzott felszabadulását eredményezi.
Bővebben: pajzsmirigy túlműködés:
A főbb klinikai tünetek közé tartozik a fogyás (gyakran fokozott étvágy kíséretében), szorongás, hőintolerancia, fáradtság, hajhullás, gyengeség, hiperaktivitás, ingerlékenység, apátia, depresszió, poliuria, polidipszia, delírium és izzadás. Ezenkívül a betegek különféle tüneteket mutathatnak, például szívdobogást és aritmiákat (nevezetesen pitvarfibrillációt), légszomjat (nehézlégzést), libidó elvesztését, hányingert, hányást és hasmenést. Hosszú távú, kezeletlen pajzsmirigy túlműködés csontritkuláshoz vezethet. Időseknél ezek a klasszikus tünetek nem feltétlenül jelentkeznek.
Kezelése egyénre szabott, kezdetben gátlószeres terápia indokolt szelén kezeléssel kiegészítve. Dohányzást hagyja el, a szervetlen jódot kerülje!
Jó esélye van a gyógyulásra!
Tisztelettel kívánok jó egészszségséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-24 17:31:06
Olvasói értékelés: 5/5

Pajzsmirigy lelet

Tisztelt Doktor úr!
Pár hete egy nyaki urh nyomán kiderült, hogy pajzsmirigy göbjeim vannak. Voltam endokrinológusnál és egy alaposabb pajzsmirigy urh-n is.
Édesapám pajzsmirigyes volt, édesanyámnak pedig magas vérnyomása.
Nekem semmi tünetem nincs. Esetleg a magasabb vérnyomásom annak tekinthető. Vékony vagyok, jól táplálkozom, mozgok. 69 éves vagyok, mai napig tanárként dolgozom. Nyaki ereim teljesen tiszták. Semmi nem indokolja a magasabb vérnyomást.
Segítene értelmezni a pajzsmirigy urh leletemet?

A pajzsmirigy nem nagyobb, homogén szerkezetű.
A jobb lebeny 18 x 16 x 43 mm, a bal lebeny15 x 15 x 40 mm.
Az isthmus2-3 mm, ép.
A jobb lebenyben egy 14 x 14 x 18 mm-es, lobulalt, de éles kontúrú, kissé inhomogén, solid, a környező
pm. állománynál eechoszegényeb, vascularizalt, apró mircomeszesedéseket is tartalmazó göb látható. A
bal lebenyben vagy egy 6 mm-es és egy 4 mm-es spongiform göb.
A vascularisatio megtartott.
A trachea nem dislocalt, nem comprimalt. A nagy nyálmirigyek épek.
A nyakon kóros nyirokcsomó nem mutatható ki.

Köszönettel,
ÁVMária
Tisztelt ÁVMária!

Köszönöm érdeklődését. Fontos, hogy a családban volt pajzsmirigybeteg. Mi volt a diagnózisa?
A klinikai adatok, vizsgálat (tapintás) nélkül az UH vizsgálat nem adhat egyértelmű véleményt. Tapasztalatom alapján ez a göbös megbetegedése nem túnik rosszindulatúnak.
Javaslom a további obszervációt, 6-12 hó múlva kontrollt, továbbá izotópos vizsgálatot (scintigráfiát! annak eldöntésére, hogy ezek a göbök "melegek vagy hidegek?", továbbá a laboratóriumi vizsgálatokat (FT4, TSH, anti-TPO). Addig a szervetlen jód fogyasztásának kerülése kívánatos. Ezen viszgálatok birtokában ismételt konzultáció indokolt (pm biopszia?)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-16 13:10:07
Olvasói értékelés: 5/5

Pajzsmirigy lelet

Tisztelt Doktor úr!
Pár hete egy nyaki urh nyomán kiderült, hogy pajzsmirigy göbjeim vannak. Voltam endokrinológusnál és egy alaposabb pajzsmirigy urh-n is.
Édesapám pajzsmirigyes volt, édesanyámnak pedig magas vérnyomása.
Nekem semmi tünetem nincs. Esetleg a magasabb vérnyomásom annak tekinthető. Vékony vagyok, jól táplálkozom, mozgok. 69 éves vagyok, mai napig tanárként dolgozom. Nyaki ereim teljesen tiszták. Semmi nem indokolja a magasabb vérnyomást.
Segítene értelmezni a pajzsmirigy urh leletemet?

A pajzsmirigy nem nagyobb, homogén szerkezetű.
A jobb lebeny 18 x 16 x 43 mm, a bal lebeny15 x 15 x 40 mm.
Az isthmus2-3 mm, ép.
A jobb lebenyben egy 14 x 14 x 18 mm-es, lobulalt, de éles kontúrú, kissé inhomogén, solid, a környező
pm. állománynál eechoszegényeb, vascularizalt, apró mircomeszesedéseket is tartalmazó göb látható. A
bal lebenyben vagy egy 6 mm-es és egy 4 mm-es spongiform göb.
A vascularisatio megtartott.
A trachea nem dislocalt, nem comprimalt. A nagy nyálmirigyek épek.
A nyakon kóros nyirokcsomó nem mutatható ki.

Köszönettel,
ÁVMária
Tisztelt ÁVMária!

Köszönöm érdeklődését. Fontos, hogy a családban volt pajzsmirigybeteg. Mi volt a diagnózisa?
A klinikai adatok, vizsgálat (tapintás) nélkül az UH vizsgálat nem adhat egyértelmű véleményt. Tapasztalatom alapján ez a göbös megbetegedés nem rosszindulatú.
Javaslom a további obszervációt, 6-12 hó múlva kontrollt, továbbá izotópos vizsgálatot (scinrigráfiát! annak eldöntésére, hogy ezek a göbök "melegek vagy hidegek?", továbbá a laboratóriuni vizsgálatokat (FT4m TSh, antit-TPO). Addig a szervetlen jód fogyasztásának kerülése kívánatos. Ezen viszgálatok birtokában ismételt konzultáció indokolt (pm biopszia?)
Jó egészséget kívánok, tiszteletttel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-16 13:06:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-11 13:51:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Mell elváltozás

Tisztelt dr Úr!
Tudom, hogy nem az Ön szakterülete, de szeretném ha válaszolna. A mellen lévő elváltozással kapcsolatban. Azt szeretném kérdezni, hogy ha felemelt karral látok a tükörben egy gödröcskét a jobb mellemen az bajt jelez? Ha leengedem a karom úgy nem látszik..
Tisztelt Kérdező!

Ez a jelenség nem feltélenül kóros, de célszerű volna megfigyelnie, hogy a menstruációval összüggésben van-e. Van-e pajzsmirigy betegsége (Hashimoto betegsége?).
Jóllehet korábbanmár felhívtam a figyelmet az emlő (mellrák) összefüggésére (Van-e kapcsolat a pajzsmirigybetegségek és az emlőrák között?), a kérdés aktualitását az elmúlt szeptemberben megjelent közlemény is adja. A norvég szerzők a világ vezető lapjában számoltak be a mellrák elleni küzdelem eredményeiről.
Norvégiában a mellrák alapos szűrő programját 1996-ban kezdték el és 9 év alatt az ország egészére kiterjesztették. A halálozási rátát meghatározták az egyes csoportokban. A legfontosabb megfigyeléseik a következők voltak: A szerzők 40.075 emlőrákos asszony adatait elemezték. A halálozási ráta 7,2% volt 100 000 egyénre és évre számítva. Az arány az 50 és 69 évesek között rosszabb volt, azaz 25,3% volt 100.000 lakosra számítva. Az évenkénti szűrésen részt vettek között a halálozási ráta 28%-kal csökkent, szemben a szűrés nélküli csoportban, amely csak 18,1%-ra mérséklődött a korszerű kezelés hatására.
Az emlőrák tüneteit már az egyiptomi papirusztekercseken is leírták, a betegség megelőzése és gyógyítása korunk orvostudományának egyik legnagyobb feladata. Magyarországon 2004-ben 2285 nő halt meg ebben a rettegett betegségben, a számítások alapján azonban 1,26 millióra teszik a veszélyeztettek számát! Az emlőrák rendkívül heterogén betegség nem csak kialakulása, mérete, kiterjedése, de lefolyása alapján is. Abban azonban minden tanulmány megegyezik, hogy a korai felismerés, a legalább évente elvégzett, nem fájdalmas emlőszűrés lényegesen csökkentheti a betegség halálozását. A megelőzés, a betegség kialakulásának jobb megismerése miatt a kutatások egyik fontos iránya az, hogy keressék azokat a rizikófaktorokat, amelyek a betegség létrejöttében és biológiai tulajdonságaiban szerepet játszanak. A genetikai (örökletes) és szerzett faktorok egész sorát sikerült már megtalálni. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy ez a kórkép a pajzsmirigy betegségeivel is kapcsolatban lehet. A gyanú, hogy a két betegség összefügghet, tulajdonképpen régi keletű. Beatson már 1896-ban megfigyelte és leírta, hogy emlőrákos betegeinek kezelése pajzsmirigy kivonatával előnyösnek bizonyult (Lancet 1896, 2: 104). Ez a korai megfigyelés feledésbe merült és csak a legújabb statisztikai adatok hívták fel a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy betegségei gyakran társulhatnak mellrákkal. Eddig azonban arra gondoltak, hogy csak véletlen egybeesésről lehet szó. A két mirigy felépítésének, működésének, immunológiájának jobb megismerése arra ösztönözte a kutatókat, hogy górcső alá vegyék ezt a fontos problémát. Japán szerzők 1982 óta vizsgálták a két betegég kapcsolatát és azt találták, hogy a mellrák előfordulási rátája magas a pajzsmirigybetegekben (16,4%). Azt is kimutatták, hogy 201 emlőrákos betegből 33 betegnek pajzsmirigyműtéte is volt. Jóllehet a pajzsmirigy gyulladásos betegségei és az emlőrák közötti közvetlen kapcsolatot eddig nem bizonyították, de a csökkent pajzsmirigyműködés (hipotireózis) és a daganat rosszindulatúságának foka között összefüggést tudtak igazolni. 2009 nyarán jelent meg ugyanis az a tanulmány, amelyben a szerzők azt vizsgálták, hogy az emlődaganat sejtjei egérbe ültetve miképpen viselkednek (Martinez-Oglesisa O. és munkatársai, Plos, 4, 1-10, 2009). Azt a meglepő felismerést tették, hogy azokban az egerekben, amelyeknek a pajzsmirigyük csökkent működésű volt, a daganatsejtek lényegesen gyorsabban növekedtek és vezettek az állatok pusztulásához. Miután a hipotireozis fő oka hazánkban is az autoimmun pajzsmirigybetegség, ezért a két betegség egyikének meglétekor minden esetben kell vizsgálni a másik esetleges meglétét. A csökkent pajzsmirigyműködés kezelése előnyös lehet az emlőrákos betegek számára.
Melyek a legfontosabb gyakorlati következtetések ezekből a megfigyelésekből:
Az emlőrák rendszeres szűrése, a korai diagnózis javítja jelentősen a túlélési esélyeket. A mammográfia alapvető segítséget nyújthat a korai felismerésben, ezértezt feltétlen javaslom!!!!A pajzsmirigy megbetegedései esetén feltétlen gondolni kell emlőrák veszélyére, és fel kell hívni a figyelmet a mammográfia szükségességére.
Jó egészsége kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-03-05 18:23:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy

Tisztelt Professzor úr!
Ma voltam pajzsmirigy UH-on, és elég érdekes eredményt kaptam, természetesen én nem tudom értelmezni, de olyan sokára jutok el ahhoz az orvoshoz aki elküldött az UH-ra, hogy addig szeretném mégis megérteni.
Az isthmus 2,7 mm. A jobb lebeny 16x18x42 mm. A felső-középső harmadot nagyrészt kitöltő 16x12x23 mm-es kisebb cystosus részt is tartalmazó echodús, hypervascularisalt göb látható, tőle kissé ventrálisan két 6x3 mm-es spongiosus göb figyelhető meg. Az alsó harmadában 8x7x7 mm-es kis belső növedéket is tartalmazó cystosus göb van. A középső harmadban ventromedialisan 3 mm-es körülírt meszesedés ábrázolódik. Az isthmicus átmenetet egy 8x7,5x10 mm-es, echoszegény gyűrűvel bíró, isoechogén göb szélesíti ki. A bal lebeny 13x12x35 mm. A felső harmadban ventralisan egy 4x5 mm-es, a középső-alsó harmad határán egy 5x4,5x7 mm-es cysta látható. Az alapállomány hypervascularisalt. A nagy nyálmirigyek szerkezete szabályos. Az m.SCM mentén jobb oldalon néhány, bal oldalon több echoszegény nyirokcsomó látható, jobb oldalon a legnagyobb 16x3 mm-es, bal oldalon 15x3 mm-es. Bal oldalon néhány kerekdedebb echoszegény nyirokcsomó is megfigyelhető. Vélemény: Struma nodosa. Bal oldali túlsúlyú lymphadenopathia l.u. Válaszát várom. Tisztelettel: Mihály Katalin
Tisztelt Mihály Katalin!

Köszönöm kérdését és bizalmát. A leírás alapján (kép és labor leletek nélkül) nehez pontos véleményt adni. A leírás a gyulladás mellett a rosszindulatú folyamat lehetőségét nem zárja ki.
Fontos : vékönytű biopsziát (FNAB) továbbá Thyreoglobulin, FT4, TSH meghatározását javaslom és ennek birtokában lehet dönteni a további kezelésről.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-02-14 13:31:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy

Tisztelt Professzor úr!
Ma voltam pajzsmirigy UH-on, és elég érdekes eredményt kaptam, természetesen én nem tudom értelmezni, de olyan sokára jutok el ahhoz az orvoshoz aki elküldött az UH-ra, hogy addig szeretném mégis megérteni.
Az isthmus 2,7 mm. A jobb lebeny 16x18x42 mm. A felső-középső harmadot nagyrészt kitöltő 16x12x23 mm-es kisebb cystosus részt is tartalmazó echodús, hypervascularisalt göb látható, tőle kissé ventrálisan két 6x3 mm-es spongiosus göb figyelhető meg. Az alsó harmadában 8x7x7 mm-es kis belső növedéket is tartalmazó cystosus göb van. A középső harmadban ventromedialisan 3 mm-es körülírt meszesedés ábrázolódik. Az isthmicus átmenetet egy 8x7,5x10 mm-es, echoszegény gyűrűvel bíró, isoechogén göb szélesíti ki. A bal lebeny 13x12x35 mm. A felső harmadban ventralisan egy 4x5 mm-es, a középső-alsó harmad határán egy 5x4,5x7 mm-es cysta látható. Az alapállomány hypervascularisalt. A nagy nyálmirigyek szerkezete szabályos. Az m.SCM mentén jobb oldalon néhány, bal oldalon több echoszegény nyirokcsomó látható, jobb oldalon a legnagyobb 16x3 mm-es, bal oldalon 15x3 mm-es. Bal oldalon néhány kerekdedebb echoszegény nyirokcsomó is megfigyelhető. Vélemény: Struma nodosa. Bal oldali túlsúlyú lymphadenopathia l.u. Válaszát várom. Tisztelettel: Mihály Katalin
Tisztelt Mihály Katalin!

Köszönöm kérdését és bizalmát. A leírás alapján (kép és labor leletek nélkül) nehez pontos véleményt adni. A leírás a gyulladás mellett a rosszindulatú folyamat lehetőségét nem zárja ki.
Fontos : vékönytű biopsziát (FNAB) továbbá Thyreoglobulin, FT4, TSH meghatározását javaslom és ennek birtokában lehet dönteni a további kezelésről.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-02-14 13:31:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh értek

Kedves Professzor úr!

Az On páciense voltam, 38 éves no hashimotoval és egy 3cm jóindulatú gobbel. Elő jegyeztek rfa kezelésre, ehhez most kellett csinálni egy labort, ahol tsh értékem alacsony lett. Decemberben 1.8 volt, nem változtattam semmin. Syntroxine 13mg szedek.
van teendő vele? Nincsenek különösebb tuneteim, az Anti tpo 1300 felett volt tavaly, az most jóval kevesebb. Köszönöm előre is!
Kiegészítő adatok:
Frontiers in Endocrinology Editorial Office
febr. 12., Sze 17:47 (19 órával ezelőtt)


Dear Dr Balázs DSC,

I am pleased to inform you that the following manuscript you edited has been sent to production and the authors have been notified of its final acceptance:

Manuscript title: Changes in Thyroid Function After Thermal Ablation of Thyroid Nodules
Journal: Frontiers in Endocrinology, section Thyroid Endocrinology
Article type: Original Research
Authors: Song Li, Ming-an Yu, Zhen-long Zhao, Ying Wei, Li-li Peng and Yan Li
Edited by: Csaba Balázs DSC

Please click here to access this manuscript directly:
https://review.frontiersin.org/review/bootstrap/0d15d2fc-5baa-4406-8216-4e85a3a5379b

With best regards,

Frontiers in Endocrinology Editorial Office
Editorial Office, Frontiers in Endocrinology
https://www.frontiersin.org/
If you encounter any technical issue, contact support@frontiersin.org, with kfW4GuI2DNnT9Wb as reference.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-02-13 13:15:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh értek

Kedves Professzor úr!

Az On páciense voltam, 38 éves no hashimotoval és egy 3cm jóindulatú gobbel. Elő jegyeztek rfa kezelésre, ehhez most kellett csinálni egy labort, ahol tsh értékem alacsony lett. Decemberben 1.8 volt, nem változtattam semmin. Syntroxine 13mg szedek.
van teendő vele? Nincsenek különösebb tuneteim, az Anti tpo 1300 felett volt tavaly, az most jóval kevesebb. Köszönöm előre is!
Tisztelt LAVATI-PUCSEK ANNA!

Köszönöm levelét. Emlékszem korábbi leleteire, a legutóbbi Kontroll 2023-07-04 -én volt (ha jól emlékszem?.).Dg: Autoimmun thyreoiditis, Struma nodosa cystica l.d.
Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) RÁDIÓFREKVENCIÁS ABLÁCIÓVAL történő, nyitott műtét nélküli kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban. Az elmúltt napokban a sajtóban úgy terjedet el, mintha most találták volna fel.....
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%. Az elmúlt napokban bíráltam el azokat küföldi közleményeket, amelyek ezzel a témával foglalkozik és a fő kérdés az volt, hpgy az RFA megváltoztatja-e a pajzsmirigy működését. Ami a laboratóriumi értékeit illeti a kicsit alacsonyabb TSH nem jelent gondot (az alábiakban javasolt kezelés mellett!). A Az RFA megváltoztathatja pajzsmirigy működését, ezért a kezelés után pajszmirigy működését érdemes ellenőrizni, nem a TSH-t egyedül, hanem af FT4-is!
Mi ugyanis a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Az alábbi kezelést javaslom:Syntroxine13 1caps/nap, Normoxil 1tbl/nap, Béres VitaD3 forte3000 NE 1tbl/nap.
Reméle a babája jól van?
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-02-13 13:03:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja