SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Mányi Julianna


Mányi Julianna
TB szakértő

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Csed kiszámítása

Kedves Szakértő!

Az első gyermekem 2024.08.21-re van kiírva. A Csedet már július utolsó hetétől igényelném (július 1-től 9es kóddal táppénzen leszek, előtte folyamatos volt a jogviszonyom már 6 éve). Abban kérném a segítségét, hogy ebben az esetben a 2023. novemberi fizetésemet bele fogják-e venni a Csed kiszámításakor? ( akkor kaptunk egy nagyobb bónuszt a cégnél) Ha jól értelmezem, akkor az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napjától számolnak visszafele, tehát április 30-tól.?! Köszönettel!
A leírt információk alapján júliusi csed igénylés esetén, amennyiben rendelkezik minden szükséges jogosultsági feltétellel, ahogy ön is írja, az igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé kell keresni 180 napi jövedelmet. Tehát ha április 30-tól visszafelé számolunk 180 napot, az időszakba a tavaly novemberi hónapból 28 napi bér is beleeshet, ha nem volt más kieső időszaka (például táppénz, nem fizetett távollét, fizetés nélküli szabadság). Kieső időszak esetén továbbra is a 180 napi jövedelmet keressük, de az időszak vége annyival kitolódik, ahány kieső napja volt. Feltételezhetően a novemberi bónusza is növelni fogja a csed alapját. Ehhez kérem konzultáljon munkáltatójával, hogy ne essen el a lehetőségtől.

Mányi Julianna
2024-06-20 19:14:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

táppénz

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg lombik programban veszek részt, munkahelyemen a határozott idejű szerződésem július 3-án lejár, táppénzen vagyok. A kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után már nem leszek jogosult a táppénz ellátásra, vagy az egészségügyi indok miatti valamilyen támogatásra a passzív táppénz megszűnése miatt?
Válaszát köszönöm!
Sajnos aktív biztosítotti jogviszony hiányában semmilyen társadalombiztosítási pénzbeli ellátásra (táppénzre) nem lesz jogosult. Álláskeresési járadékot igényelhet, amennyiben megfelel a jogszabályi feltételeknek. Kérem konzultáljon tb szakértővel, hogy a várandósság idejére, illetve a gyermek születésekor ne maradjon ellátatlanul. Mielőbbi gyermekáldást kívánok!

Mányi Julianna
2024-06-20 19:05:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

CSED számítása munkahely váltás esetén

Kedves Szakértő!

2024.December 10. gyermekünk várható születésének az ideje.
Jelenlegi munkahelyemen május 1-el szűnik meg a jogviszonyom és ezután egy másik munkáltatóhoz leszek bejelentve.
CSED kalkulálásakor bele fog számítani mindkét munkáltatónál szerzett jövedelmem, vagy csak a május 1. utáni lesz figyelembe véve?

Köszönöm válaszát!
A CSED összegének megállapításakor annál a foglalkoztatónál szerzett jövedelmét fogják figyelembe venni, amellyel az ellátásra való jogosultság kezdő napján biztosítási jogviszonyban van. Tehát az ön esetében - ha a leírtak a gyermek születésekor is fennállnak és megfelel a csed jogosultsági feltételeinek -, csak a május 1. után szerzett jövedelem fog a csecsemőgondozási díj összegébe beszámítani.



Mányi Julianna
2024-05-08 12:21:25
Olvasói értékelés: 5/5

Csed ,gyed

Kedves szakértő!
2021.09-óta van jogviszonyom,jelenleg 2023.június 24 óta táppénzen vagyok előtte 15 nap betegszabadságon.
A szülésig végig táppénzen leszek.
A csed és a gyed összege a június 24 előtti 120 nap átlag fizetésemből számolják ?
Illetve ha ennek a 120 napnak az átlaga 500.000 ft bruttó összege akkor a cseden ezt a bruttó összeget kell kapjam?
Gyeden pedig csak 10% nyugdíjjárulékot vonnak a bruttó 500.000ftból?
A 30 év alatti anyák adókedvezménye érvényes lesz rám.
A választ előre is köszönöm szépen.
Sajnos nem írta meg a szülés várható dátumát, így csak feltétes válaszokat tudok adni. Tegyük fel, hogy októberben szül, június 24. óta végig táppénzen van, a csedet pedig a szülés napjától kéri.
A csed összegének kiszámításához szükséges jövedelmet az igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé keresik, tehát októberi szülés esetén július 31-től keresünk az időben visszafelé alapvetően 180 napnyi tb járulékalapot képező jövedelmet folyamatos biztosítási idő esetén. A táppénz nem képez tb járulékalapot, a betegszabadság viszont igen, így önnek 2022. december 26-2023.június 23-ig kapott jövedelmét veszik alapul, ha nem volt benne úgynevezett kieső idő, vagyis olyan napok, amikorra nem kapott tb járulékalapot képező jövedelmet. Az erre a 180 napra kapott jövedelem összegét kell visszaosztani 180-nal, ez lesz a naptári napi alapja, amelyet egy napra kapni fog. A csed személyi jövedelemadó köteles tb ellátás, érvényesíthető rá a 30 év alatti anyák adókedvezménye a havi 499 952 Ft-os határig.
Gyed igénylésnél a 180 napos jövedelemszerzési idő a fenti példa szerint ugyanaz lesz, mint a csed igénylésnél. A gyed szintén adóköteles ellátás, adókedvezmény esetén a fent említett határ vonatkozik ugyanúgy rá. Ebben az esetben valóban csak a 10%-os nyugdíjjárulék kerül belőle levonásra.

Mányi Julianna
2023-10-09 15:08:31
Olvasói értékelés: 5/5

Kifizetetlen szabadság

Kedves Julianna!
2015-ben született a kisfiam, elötte 8hónapot táppénzen voltam, onnan mentem szülni. A születéstől TGYAS-on voltam, ha jól emlékszem fél évig, majd Gyed-en és jelenleg is GYES-en, mert a kisfiam tartós beteg. 1975-ben születtem, a munkahelyemen 2007óta dolgozom és jelenleg is alkalmazásban állok, de dolgozni nem tudtam visszamenni.
Nem is szándékozom, nem alkalmasak a feltételek a kisfiam nevelése mellett.
Szeretném megkérdezni, hogyha kilépek akkor a kifizetetlen szabadságaimat kérhetem-e egy összegben tőlük, abban az esetben is ha én mondok fel? Hozzávetőlegesen hány nap szabadság járhat erre az időszakra?
Nagyon szépen köszönöm ha esetleg tud segíteni!
Üdvözlettel
Mária
Kedves Mária!

A Munka törvénykönyve 115.§-a alapján ön mind a táppénzen töltött idő, a szülési szabadság és a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első hat hónapját illetően alap- és pótszabadságra jogosult. A szülési szabadság idejére folyósított társadalombiztosítási ellátás a csecsemőgondozási díj (korábbi nevén tgyás), a fizetés nélküli szabadság ideje alatt gyermekgondozási díj (gyed) és gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) kerülhet folyósításra. Amennyiben megszűnik a munkaviszonya, a bennmaradt szabadságokat meg a munkáltatónak meg kell váltania.
Pontos számokat a dátumok és a szülése előtt kiadott szabadságok számának ismeretében tudnék önnek csak kalkulálni.


Mányi Julianna
2023-10-09 14:33:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

CSED, GYED számítása táppénz esetén

Kedves Julianna!
A munkahelyemen már 8 éve dolgozom folyamatosan. A babám várható születési dátuma 2023. augusztus vége. Érdeklődni szeretnék, hogy abban az esetben, ha 2022 decemberében voltam 2 napot táppénzen, illetve egész 2023. januárban kórházban, majd utána pár hetet táppénzen leszek és utána újra munkába állok, majd csak pl. 2023. április-májustól leszek újra táppénzen, akkor a januári egész hónap, illetve a decemberi két nap, valamint az esetleges későbbi táppénz csökkenti-e majd a CSED, GYED összegemet? Vagy csak olyan 6 hónapot keresnek és vesznek alapul a számításnál, amely teljesen ledolgozott volt? A munkabérem állandó volt az elmúlt időszakban. Várom megtisztelő válaszát!
A csecsemőgondozási díj naptári napi alapjának megállapításához az igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé keresnek - az ön esetében vélhetően majd 180 napi - olyan jövedelmet, amelyet személyi jövedelemadó terhelt, társadalombiztosítási járulékalapot képezett és bevallották az állami adóhatóság felé. A táppénz nem képez tb járulékalapot, így a táppénzzel ellátott keresőképtelenségi napjait átugorják és addig keresnek majd további napokat, amíg azok el nem érik a 180 napot. Fontos azonban, hogy a betegszabadságra kifizetett összeget figyelembe kell venni a 180 napi jövedelemnél, amely a napi távolléti díjának a 70%-a.
Ha az ön által leírt példánál maradunk és a csedet a szülés dátumával igényli, úgy május 31-től visszafelé kell meglennie a 180 napnak. Ha a teljes május-áprilist táppénzen tölti (nem betegszabadságon), akkor a keresőképtelenség előtti utolsó bérrel ellátott naptól indul a 180 nap. A januári és decemberi táppénzes (nem betegszabadságos) napok átugrásra kerülnek és a keresési idő visszafelé a kieső napokkal meghosszabbodik. Legkésőbb az igénylést megelőző év első napjáig lehet visszamenni.

Mányi Julianna
2023-02-27 09:21:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

CSED számítása

Kedves Julianna!
Jelenlegi munkahelyemen 2018.09.17. óta dolgozom. A munkaviszonyom folyamatos volt. 2022.07.01-jétől megemelték a munkabéremet bruttó 300.000.- forintra a minimálbérről. Most 2023.01.01-jétől újabb emelést kaptam. Az orvos 2023.07.26-ra becsülte a szülésem várható időpontját. Ez alapján melyik béremet fogják alapul venni? Milyen dátumtól meddig tartó fizetésem lesz a CSED számítás alapja? Előre is köszönöm a válaszát!

Az ön által leírt adatok alapján - illetve amennyiben júliusban szül és nem lesz addig további befolyásoló tényező, pl. nem lesz táppénzen, sem fizetetlen távolléten -, április 30-tól visszafelé fognak keresni 180 napi jövedelmet a CSED naptári alapjának megállapításához.

Így a január-április közötti emelt bére, valamint a 2022. decemberi és novemberi bérének egy része lesz az a jövedelemszerzési időszak, aminek a bérét figyelembe fogják venni. Amennyiben ebben az időszakban volt táppénzen vagy fizetetlen távolléten, ezek a napok tb járulékalapot képező jövedelem hiányában nem vehetőek figyelembe és a visszafelé számított időszakot meghosszabbítják addig, amíg 180 napi bérrel ellátott napjot nem találnak.



Mányi Julianna
2023-01-20 12:33:42
Olvasói értékelés: 5/5

Cseddel kapcsolatos kérdés

Kedves Szakértő!
Érdeklődnék, hogy Március elejére vagyok kiírva az első babámmal, a munkaviszonyom folyamatos viszont valószínűleg lesz 1 hét megszakítás, mert más munkakörbe kerülök ebben az esetben ugyanúgy jár nekem a csed / gyed igaz?
Előre is köszönöm
Kedves kérdező!

Amennyiben csak a munkaköre változik, de ugyanannál a foglalkoztatónál marad ugyanabban a munkaviszonyban, nem lesz hatása a csedre/gyedre. Amennyiben foglalkoztatót vált, tehát más munkáltatónál helyezkedik el és a két munkaviszony között lesz egy hét szünet, szintén nem fog gondot okozni a csed/gyed igénylésnél, ha egyébként a jogosultsági feltételeknek megfelel (egyik ellátásnál sem feltétel a folyamatos jogviszony). Az egy hét szünet az összeg megállapítása szempontjából lényeges, mivel csak a csed/gyed igényléskor beadott aktuális jogviszonyában bevallott tb járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni.

Mányi Julianna
2022-12-09 13:38:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tappenz utan gyed

Tisztelt Szakerto!
Veszelyes anyagokkal dolgozom, igy azonnal tappenzre kell mennem, most, hogy kiderult, hogy babat varok! 7 eve folyamatosan dolgozom. A kerdesem az, hogy ha nyolc honapig tappenzen leszek, a normal fizetesem utan szamitjak majd a GYED-et, vagy a hosszu tappenz miatt ebben lesz elteres?Koszonom
A táppénz ideje annyiban befolyásolja a szülés utáni ellátásokat, hogy nem képez társadalombiztosítási járulékalapot, vagyis a jövedelemszerzési időszak szempontjából nem kell figyelembe venni. Csecsemőgondozási díjat (csedet) igényelhet a szülés napjától vagy a kiírt dátumot megelőzően legfeljebb 28 nappal, a gyermekgondozási díjat (gyedet) pedig ezt követően, klasszikus esetben a gyermek kétéves koráig.
Mindkét esetben az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napjától visszafelé keresnek jövedelmet legfeljebb az előző év január 1-ig. Ha a csed előtt közvetlenül ön táppénzen volt, ez az időszak nem számít és az előtte lévő, jövedelemmel ellátott napokat fogják figyelembe venni.

Mányi Julianna
2022-07-03 13:51:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

TB ELLÁTÁS.

Tisztelt Szakértő ! A férjem 75 000 ft Nyugdíj Előtti Álláskeresési segélyt kap. Nekem nincs jövedelmem. Megkaphatom -e ennyi jövedelem alapján az Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot , vagyis szociális alapon mivel nincs jövedelmem megkaphatom -e a TB ellátást ?
Egészségügyi szolgáltatások igénybevételére rászorultsági alapon az a személy jogosult, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át, ami 2022-ben 34 200 forint. Ha kétfős háztartásuk van és más jövedelmük nincs, abban az esetben is meghaladja az egy főre jutó összeg az említett limitet.

Mányi Julianna
2022-07-03 13:44:28
Olvasói értékelés: 5/5

Ell?t?sok

Tisztelt Szak?rtő! Hat hetes terhes vagyok ?s vesz?lyeztetett terhesk?nt t?pp?nzen vagyok jelenleg. Több ?v bedolgozott munkaviszonyom van az eg?szs?gügyben B.Braun dial?zis ?llom?son dolgozom. A brutt?m 387.170 ft. A k?rd?sem az lenne , milyen ?ll?t?sokat vehetek ig?nybe a terhess?g alatt ?s ut?n, hogy a legkedvezőbb legyen sz?momra. A v?lasz?t előre is köszönöm. Tisztelettel:Edina
Kedves Edina! A megadott információk alapján nem tudok önnek értékelhető választ adni. Folyamatos munkaviszonya van? Mit takar a több év? Volt táppénzen az elmúlt egy évben? Alapesetben minden olyan ellátásra jogosult lehet, mint bárki más. Ha több év folyamatos munkaviszonya van a jelenlegi munkáltatójánál és nincs táppénz előzménye, valószínűleg lehet táppénzen veszélyeztetett terhesként a szülésig, majd igényelheti a csedet, gyedet és a gyest.

Mányi Julianna
2022-07-03 13:30:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csend ig?nl?s

Kedves Szakértő!
Szeretnék információt kérni. Május 16 a várható szülés dátuma. Jelenleg táppénzen vagyok. A munkáltatóm azt kéri, hogy szüntessék meg a táppénzem Május 5-vel ?s Csedet igényeljem. Viszont azt a tájékoztatást kaptam, hogy ha előbb megszülök mint a kiírt dátum a köztes idő el veszik. Szeretnék megbizonyosodni, hogy nem járok anyagilag rosszabbul ha most megszűntetem a táppénzem.
Köszönöm válaszát!
A csedet a szülés várható dátuma előtt legfeljebb 28 nappal lehet igényelni. Semmilyen következménye nincs, ha korábban szül, mint a kiírt dátum, de már cseden van.

Mányi Julianna
2022-07-03 13:26:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyes alatt táppénz

Tisztelt Szakértő!

2022. Áprilisban lejár a Gyed-em a második gyermekemmel és terveim szerint szeptembertől mennék vissza dolgozni, addig gyesen lennék. A kérdésem az, ha közben újra babánk lenne, akkor mikor érdemes bejelentenem a munkahelyem felé (én a harmadik hónaptól gondoltam)? Illetve táppénzre leszek e jogosult onnantól a szülésig, plusz mellette a gyesre vagy más opció is van? Ha táppénz lesz, mi alapján fogják számolni? Azt nem írtam de folyamatos munkaviszonyom van már 14 éve.

Köszönettel:
Bernadett
Kedves Bernadett!

Ha jól értem, a munkába történő visszatérésig tervezik a következő gyermeket. A terhesség bejelentésére nem tudok jó választ mondani, hogy megvárja-e a betöltött 3. hónapot, mindenesetre amíg fizetés nélküli szabadságon van gyermeke gondozása céljából, felmondási védelem illeti meg.
Táppénzre a leírtak alapján vélhetően jogosult lesz a szülésig, ha a fizetés nélküli szabadságot megszakítva visszatér dolgozni és az orvosa keresőképtelennek ítéli. A gyes párhuzamosan folyósítható a táppénzzel.
A táppénz alapjához szükséges jövedelmet a keresőképtelenséget megelőző 3. hónaptól visszafelé keresnék (180, 120, 30 napnyi tényleges jövedelem, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelem). Feltételezhetően az ön esetében a táppénz kedvezményszabály lépne életbe, ami azt jelenti, hogy ha azért nincs 180 napnyi jövedelme, mert csedben/gyedben részesült, a tényleges/szerződés szerinti jövedelmét össze kell hasonlítani az utoljára megállapított ellátás (önnél a gyed) alapjával, és a kedvezőbbet kell folyósítani.

Mányi Julianna
2022-07-03 13:21:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

tb járulék

ha 25 év alatti vagyok akkor mennyit vonhat le a munkáltatom a fizetésemből? mert nagyon sokkallom amiket le von
A 25 éven aluli fiatalok kedvezménye azt jelenti, hogy a kedvezményre jogosult fiatalnak nem kell személyi jövedelemadó előleget fizetnie a kedvezmény havi összegéig, vagyis havi bruttó 433 700 forinting. A kedvezmény a bérnek minősülő és más nem önálló tevékenységből származó jövedelemre, valamint meghatározott önálló tevékenységből származó jövedelmekre vehető figyelembe.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a 25. életév betöltését követő hónapig havi 65 055 Ft adóelőleg megfizetése alól mentesül. Ellenben 18,5% társadalombiztosítási járulékot továbbra is kell vonni a béréből, amennyiben olyan jogviszonyban látja el a feladatát, amiben biztosítottá válik.

Mányi Julianna
2022-02-18 22:09:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Új gyermek Új Munkahely

Tisztelt Szakértő!
2016tól dolgoztam az előző munkahelyemen, ahhonann eljöttem 2020.májusában szülni. Majd 2021. Július közepétől elkeztem dolgozni 8 órában egy új munkahelyen GYED mellett. A gyermekem álami bölcsödés lett. A minap szóban értesítettek, hogy nincs szükség a munkámra. Közben én 7 hetes terhes vagyok. 6 hetesen voltam orvosnál van róla papírom. MÉg nem szoltam a munkahelyemen, papírt nem írtam alá. Szoljak, hogy terhes vagyok ? Vagy alá írhatom a felmondást közös megegyezéssel ?
Az lenne a kérdésem, hogy a kistesónál melyik jövedelmmel fognak számolni ? az első munkahelyem után vagy már ez a 6 hónap is bele számít ? Illet menjek inkább táppénzre mielőtt aláírom a felmondást ? Az első munkahelyem felé milyen kötelezetsségeim vannak ? Szabadságot ki kell venni ? Esetleg ha táppénz marad lehetőségnek, a gyermekem járhat tovább bölcsödébe ?
Mi a megfelelő teendő ebben az esetben ? Mi a megfelelő lépés, hogy anyagilak a legjobban járjak?
Előre is köszönöm a választ
Ha jól értem, önnek kettő munkáltatója van és a 6 éve indult jogviszonyából a gyermek gondozására igényelt fizetési nélküli szabadság alatt létesített újabb jogviszonyt 7 hónapja. A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a jogviszonyt a várandósság alatt, azonban ennek feltétele, hogy tudjon az ön állapotáról. Közös megegyezéssel a munkaviszony megszüntethető ebben az esetben is. A CSED/GYED egyik jogosultsági feltétele, hogy a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napot rendelkezzen biztosítotti jogviszonnyal. Ez mind a két jogviszonyában várhatóan teljesülni fog, ha második sem szűnik meg, így mindkét helyről számíthat társadalombiztosítási ellátásokra. Az első munkahelyén a szerződés szerinti bérét fogják összehasonlítani az előző ellátás alapjával és a kedvezőbbet veszik figyelembe. A második jogviszonyában feltételezhetően 180 napnyi társadalombiztosítási járulékalapot képező, bevallott jövedelmet fognak keresni és abból megállapítani az ellátást.
Az első munkáltatója felé is érdemes bejelenteni a várandósság tényét, de az attól függ, hogy mit szeretne. Ha megszakítja a fizetés nélküli szabadságát, mert visszatérne dolgozni, de a kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a munkáját ellátni nem tudja és keresőképtelennek nyilvánítja, táppénzre lehet jogosult a visszatérést követő első naptól, nem kell szabadságot sem kivenni. A táppénz ideje alatt a gyermeke járhat tovább bölcsődébe.
Arra a kérdésre, hogy mivel járna a legjobban, egyértelműen az a válasz, hogy maradjon meg mind a két jogviszonya, mert várhatóan mind a két helyről jogosult lesz csecsemőgondozási díjra. A gyermekgondozási díjnak havi maximuma van, amelyet több foglalkoztató esetén sem léphet át, azonban a jogosultsága mind a két helyen szintén fennáll(hat).

Mányi Julianna
2022-02-18 21:55:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Táppénz

Kedves Szakértő!

Mennyi a maximális idő, melyet táppénzen tölthet egy munkavállaló?
Egyik ismerősöm posztcovid tünetek miatt táppénzre kényszerült, 5 hónapja van megszakítás nélkül otthon.
Kapott olyan információt, hogy az összidőbe beleszámít a év első felében táppénzen töltött idő, valamint a tavalyi évi is....
Itt felvetődött egy másik kérdés is hogy a gyermekkel táppénzen töltött idő is számít-e ilyenkor, vagy mennyire valós ez, hogy összeadódhat a korábbi időszakokkal?
Köszönöm válaszát!
A táppénzen tölthető időt 3 tényező határozza meg: kinek a betegségéről van szó (saját vagy gyermek), mennyi a folyamatos biztosításban töltött idő, illetve van-e táppénzelőzmény.

Saját, vagy gyermeke betegségének kérdésköre: a gyermekápolási táppénzen (gyápon) tölthető napok száma a gyermek betöltött életévei szerint változik, születésnaptól születésnapig tart és nem adódik össze a saját betegség miatt kapott táppénz napjaival. Saját jogon igényelt táppénzt legfeljebb a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt, maximum egy éven át lehet kapni.

Folyamatos biztosításban töltött idő: akkor tekinthető a biztosítási idő folyamatosnak, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Példával szemléltetve ha az előző munkaviszonya megszűnt szeptember 30-án, a következő munkaviszonya pedig november 1-jén kezdődött, a kettő között semmilyen jogviszonnyal nem rendelkezett, a folyamatos biztosítási idő megszakadt és a táppénz jogosultság napok száma november 1-től indul. Táppénzt csak a folyamatos biztosítási időszak alatt biztosításban töltött napoknak megfelelő számú napra kaphat, vagyis a november 1-től a keresőképtelenség első napjáig eltelt naptári napok határozzák azt meg.

Táppénzelőzmény: ha a betegséget megelőző egy éven belül már részesült (saját) táppénzben, ezeket a napokat az újabb táppénz jogosultság idejébe valóban bele kell számítani, ami az egy év jogosultsági időt fogja csökkenteni.

Mányi Julianna
2021-11-08 13:43:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csed, gyed kérdés

Tisztelt Szakértő!

2015 december 15 en kezdetem dolgozni kereskedelemben. 2021 08 31 ert veget a munkaviszony. Azota álláskeresésin vagyok 2021 12 01 ig. Szeptemberben derult ki terhessegem jelenleg 6 hetes terhes vagyok 2022 05 26 a szules ideje . Kerdesem az lenne h kerhetek en csedet illetve gyedet vagy szules utan mi jar meg nekem? Olvastam tobb helyen h ha megvan a 2 ev 365 nap akkor igenyelhetek csedet.
Valaszat köszönöm!
Mind a csecsemőgondozási, mind a gyermekgondozási díj jogosultsági feltételei közé tartozik az aktív biztosítotti jogviszony (lehetséges más eset is, azonban ez önnél nem áll fent jelenleg). Ez azt jelenti, hogy ha nem létesít valamilyen biztosítással járó jogviszonyt az álláskeresési járadék megszűnését követően a szülésig, sajnos az alanyi jogon járó gyermekgondozást segítő ellátáson (gyesen) kívül sem csedre, sem gyedre nem lesz jogosult.

Mányi Julianna
2021-10-12 22:37:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csed és gyed jogosultság

Üdvözlöm!
2020.02.01-2021.02.01 között gyesen voltam második fiammal!2021.04.26-tól 8 órás munkaviszonyba áltam jelenleg is dolgozom!2022.02.12-re várom harmadik gyermekemet! A kérdésem az lenne hogy méltányosságból meg e kaphatóm a csed-et és a gyed-et? Hiszen gyermekem születéséig nem lesz 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött időm viszont a munkaviszonyom előtt gyesen voltam!
Válaszát előre is köszönöm!
A méltányossági csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj megállapítását a kormányhivatal végzi abban az esetben, ha a szülő a jogosultsághoz szükséges előzetes 365 nap biztosítási idővel nem rendelkezik. 2021.02.01. és 2021.04.26. között egyáltalán nem volt jogviszonya?
A gyermeke várható születésekor nagyjából 80 napja fog hiányozni. A méltányossági ellátásoknál az a tapasztalat, hogy minél rövidebb hiányzó idő esetén bírálják el pozitívan a beadott kérelmet. Az ön hiányzó ideje majdnem 3 hónapot ölel fel, így véleményem szerint kevés az esély arra, hogy méltányossági ellátást kapjon. Ennek ellenére azt javaslom, hogy próbálja meg, veszítenivalója nincs.

Mányi Julianna
2021-10-12 22:29:49
Olvasói értékelés: 5/5

Táppénz , CSED, GYED

Kedves Mányi Julianna!

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy nekem jelenleg kettő munkaviszonyom van, az egyik 2018.09.01-től folyamatos 8 órás a másik cégnél 2021.07.01-től 4 órás munkaviszonnyal.

Jogosult vagyok-e a 4 órás munkaviszonyomból táppénzre úgy hogy ott 1 hónapot dolgoztam a cégnél mivel kiderült, hogy terhes vagyok. (A babát 2021.12.12 várom)

Jogosult leszek-e a 4 órás munkaviszonynál CSED-re, GYED-re úgy hogy ugye nem lesz meg az 1 év munkaviszonyom, ( 4 órás 1 éves munkaviszony, mert az csak 2022.07.01-én lenne meg) vagy ebben az esetben nem számít az egy év mivel van mellette a 8 órás munkaviszonyom ami nem szakadt meg?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztlettel:
Müller Evelin

Kedves Julianna!

Az előbbi levelemet szeretném javítani mert most látom hogy elírtam a hónapot a 4 órás munkaviszonyom 2021.06.01.-től van.

Tisztelettel:

Müller Evelin
Kedves Evelin!

A fő szabály az, hogy egyidőben fennálló több biztosítási jogviszony esetén az igényelt egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokat jogviszonyonként kell elbírálni.

Táppénz esetén ez azt jelenti, hogy a kezelőorvosa felé jeleznie kell, hogy többes jogviszonnyal rendelkezik, aki orvosszakmai feladatként elbírálja a keresőképtelenségét mindkét munkaviszonyát illetően. Ha egyik munkahelyén sem dolgozhat, kettő keresőképtelenségi igazolást kell az orvosnak kiállítania, mindkettőn jelezve a munkakörét. Az igazolásokat továbbítva munkáltatói felé tudja a táppénz igényét érvényesíteni. Az ön által leírtak alapján a 8 órás munkaviszonyában vélhetően minden adott, hogy 60%-os mértékű táppénzt kaphasson (feltételezve, hogy nincs táppénz előzménye 1 éven belül és 30 napnál hosszabb ideig nem szünetelt a biztosítása), illetve a csecsemőgondozási és gyermekgondozási díjat is megigényelje.

A 4 órás jogviszonyában legfeljebb annyi napra lehet jogosult 50%-os táppénzre, ahány napja az adott biztosítási jogviszonya fennáll. Ebben a jogviszonyában nem fog rendelkezni a gyermek születését megelőző két évben 365 nap biztosítási idővel (hacsak nem rendelkezik a két év alatt egy harmadik lezárt jogviszonnyal - a másik, folyamatos munkaviszonya nem számítható be), így sem csedre, sem gyedre nem lesz jogosult.



Mányi Julianna
2021-08-28 23:32:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

gyed

Üdvözlöm
Gyed gyes beleszámít a nyugdíj évekbe?
Köszünoöm
Igen, mindkettő beleszámít a jogosultsági időbe.

Mányi Julianna
2021-06-26 22:56:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja