SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Jusztné Vincze Szabina


Jusztné Vincze Szabina
Perinatális szaktanácsadó, pedagógus, babamasszőr

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/317-18-39
E-mail: jvinczeszabina@gmail.com
Honlap: http://perinatalis.hu
            http://perinatalis.blogspot.hu
Facebook: https://www.facebook.com/perinatalis
A szakértőnk jelenleg nem fogad kérdéseket, ezért csak az eddig neki feltett kérdéseket és az ezekre adott válaszokat tudod megtekinteni!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Felsírás éjjel

Kedves Szabina, Köszönöm a választ!
Igen, valóban kevés dolgot írtam le, nem akartam nagyon hosszúra nyújtani :)
Ami a szopit illeti: igény szerint szoptattam, 4hós korától elkezdtem a tejpépet adni neki, mindig is gyakran
szopizott, most is sokszor eszik, de keveset, elég gyors az anyagcseréje szerintem. Vékonyabb testalkatú baba, mondjuk
szerintem normális, 9 kg körüli. A napirend is jól beállt, szerencsére reggel később ébred mint az átlag, 9 körülig is tud aludni :)
A napokban kezdi ebéd után az alvást, eddig ébredés után 3 órával le tudtam tenni kb.2 órára, pár napja ébred pl. 8,9 körül, és 13-14h körül alszik kb 2 órát, aztán este 9kor fektetem. Szopizik még a nappali alvás előtt és este is úgy lazul, de nem szopi közben alszik el. Utána szépen megy az ágyikójába, esetleg picit még ringatom, de viszonylag könnyen elalszik... De aztán van hogy egyóra alvás után már cumi ki-be, egy kis víz, dologel(4 foga jön felül), alszik vissza egyből, de felsírogat egész éjjel, össze vissza.
8 hós koráig ott aludt mellettem egy kiságyban, hajnalban már mellettem... de akkor is sokat kelegetett, csak akkor nem kellett kiugranom az ágyból és átrohanni a gyerekszobába. Napközben is sokat van babusgatva, este is sírás nélkül megy a fektetés.
Van hogy jól vacsorázik és mikor éjjel mondjuk 3kor szopik hallani ahogy megy a pocakjába a tej, korog gyomra!? Létezik hogy éhes?!
Na oké, mondjuk éhes lehet, de akkor szopizzon egyszer éjjel, de ez a gyakran felsírás borít ki... A fogzásra sem tudom fogni, mert ezmegy hónapokóta...

Üdvözlettel
Gabriella
Kedves Gabriella!

Nem ismerem a kicsi születési súlyát, de a 9 kg-os testsúly rendben van közel 1 éves korban. Gyermekorvosa és védőnője eddig követték a kicsi fejlődését, s biztosan jelezték volna, ha nem megfelelően fejlődik.

Nem zárnám ki a fogzást, hiszen az már jóval a látható jelek előtt elkezdődik, s bizony hónapokon át is eltarthat. De több változás is van a kicsi (és a te) életedben: hiszen 8 hónaposan (kb. 3-3,5 hónapja, mert még nincs 1 éves a gyermek és 8 hós koráig együtt aludtatok) átkerült másik szobába és másik ágyba, s ettől kezdve egyedül alszik. Épp hónapok óta tart a gyakori felsírás is, azt írtad. Te nyugodtabban vagy nyugtalanabbul alszol azóta? Utóbbit természetesen úgy értem, hogy attól eltekintve, hogy a kicsi felébreszt. Vajon mennyire más most az alvása, mint korábban? Azt írtad, eddig is sokszor kelt, csak épp ott volt melletted. Olyankor is mindig ugyanúgy gondoztad ébredés esetén, mint most, vagy máshogy? Tehát itattad vízzel? Dörzsölted a fogínyét? Megszoptattad? Vagy csak átölelted? A másik változás, hogy éppen változnak az igényei, például most áll át a nappali két alvásról az egy nappali alvásra.
Mindezek jelentősége pedig az, hogy a változások okozhatják a nehézségeket, s bizony időre van szükség ahhoz, hogy túllendüljetek rajtuk.

Egy-másfél éves korig még lehet, hogy eszik a gyerek éjjel, de biztosan nem óránként ébred éhségre. Az éhség nem ébresztené fel egy órával elalvás után, miközben elalvás előtt szopizott. Ettől függetlenül lehet, hogy hajnali 3-kor még igényli az evést, de ha jól értem, az - önmagában - nem is okozna problémát.

Azt írtad, hogy van, amikor 1 óra alvás után ébred: ez milyen gyakran van? Minden egyes éjszaka? Tényleg 1 óra az 1 óra? Minden egyes órában megébred? S minden egyes órában, amikor megébred, iszik? A vizet is megissza? Nappal is sokat iszik? (Soknak és gyakorinak tűnő ivás esetén javaslom, hogy keresse fel gyermekorvosát, s derítsék ki az okát!) Lehet száraz a szoba levegője (ez esetben egy párásító és szobanövények segíthetnek)? Hányszor szopik nappal? Hányszor szopik éjszaka? Mit jelent pontosan a felsírogat egész éjjel? Ilyenkor nehéz megnyugtatni? Csak panaszkodik vagy sír? Van olyan, hogy vissza tud aludni magától? Biztos, hogy kell ilyenkor az egész szertartás (víz, dologel, cumi), vagy elég lenne egyvalami? Esetleg lehet, hogy csak téged akar maga mellett tudni?

Két utat látok magam előtt.

Az egyik, hogy elnapolod a különalvás kérdését egy fél-1 évvel, amikor már rendesen meg tudod beszélni vele az új helyzetet, az új szabályokat, s most visszarendeződtök arra a módszerre, ami jól működött 8 hónapos koráig.

A másik út, hogy a fenti kérdéseket szem előtt tartva, s akár saját szempontokat/kérdéseket is megfogalmazva, alvásnaplót vezetsz (szerencsés esetben kiegészítve azzal, hogy a nappal hogyan telt). S ennek segítségével megpróbálod azokat a dolgokat meglátni, amik nem jól működnek, a jobb éjszakáknál pedig azokat, amik segítették a nyugodtabb alvást. A tapasztalatok birtokában pedig készen állsz a változtatásokra. Mindig apránként változtass, tarts ki és légy türelmes! Biztosan sikerülni fog!

Kitartást kívánok, szurkolok nektek!

Jusztné Vincze Szabina
2015-08-24 16:48:48
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja