SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Jeckel Eszter


Jeckel Eszter
megoldásfókuszú kamasz coach, pedagógus

Elérhetőségek:
E-mail: jeckeleszter@gmail.com
Honlap: www.jeckeleszter.hu (fejlesztés alatt)
Facebook: Jeckel Eszter - diplomás coach


Témakörök

összes téma      kamasz     önbizalom     önértékelés     szülõ-gyerek kapcsolat     testkép  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

17 éves kamasz nagylány nem kommunikál

Nem beszél - se vissza, se előre. Mit kezdjek a 17 éves kamasz nagylányommal, akivel teljes kommunikációs csődöt élek meg?? Beszélgetnék vele oldott hangnemben, éredeklődöm a barátai, a hobbija, az érdeklődése felől, mit szeret olvasni, milyen zenét hallgat. De csak néz rám, felveszi a pókerarcot, és semmilyen reakciót nem ad ki. Kérdezem, nem válaszol, érdekelnének az érzései, semmi, elmondom az enyémeket, még csak nem is pislog. Totális kommunikációs falat húz maga köré. Konfliktus helyzetben még rosszabb, rám se néz. Mit tegyek???
Kedves Kérdező!
Több krízis is jellemző lehet erre a korosztályra. Ezek közül az egyik az autoritás-krízis.
Mindez a kamasz kor sajátossága, azaz a bevett normák és a tekintély elleni lázadás. Jellemzően új, frissen kialakult kritikai készség jellemzi és ezt igen erősen gyakorolja is, akár a környezet, a szülők, az iskola ellen fordítja.
Ilyenkor alkaul ki az önálló gondolkodása, azaz hogy miről mit gondol, ami sokszor nem egyezik a szülői mintával, annak nagyon sokszor a szöges ellentéte. Ha ez a lázadás a serdülő életében egyeduralkodóvá válik, megzavarja tanulását, iskolai beilleszkedését, tehát veszélyezteti jövőjét, akkor jogosan beszélhetünk autoritás-krízisről, ami vagy folytonos ellenkezésben, kritizálásban, indulatkitörésekben nyilvánul meg vagy pedig a tétlenségbe süllyedés, látszólagos közöny, érdektelenség jellemzi a fiatalt. Előbbi a krízis aktív, utóbbi a passzív formája.
Több oka is lehet ezen tünetek kialakulásának. Ilyen okok lehetnek nyomasztó gyermekkori élmények, a családi élet egyensúlyzavarai, a család tradicionális értékrendje és a korosztályos csoport normái közti ellentét.
A jóhír az, hogy a kamaszkort nem lehet megúszni, így vagy előbb vagy utóbb mindenképpen jelentkezik. Több fiatal felnőttel találkozom jellemzően már párkapcsolati válságban, akik akkor kezdik élni a "kamaszkorukat". Nem annyira szerencsés, mint az idejében megélt kamaszkor.
Azzal tudom bátorítani Önt, hogy ha pusztán "csak" jelen van és nem készteti megnyilvánulásra, de a gyermek biztos lehet abban, hogy támaszkodhat Önre, akkor idővel visszatér, és bízni is fog annyira, hogy megnyíljon.
Maga az érzelme megosztás is érdekes dolog. A felnőtek igen-igen nagy része sem képes megosztani, sőt megfogalmazni sem az érzéseit. Amennyiben nyitott rá, akkor küldheti olyan helyekre, táborba, csoportba, ami ebben segít. Mármint megismerni, kifejzeni az érzelmeit.
Ebből kifolyólag azzal se nagyon tud mit kezdeni, hogy Ön megosztja az érzelmeit és ekkor még nem is beszéltünk arról, hogy milyen személyiség az Ön gyermeke.
Sok türelmet kívánok és azt, hogy sikerüljön megerősíteni a gyermekét abban, hogy Ön ott van, jelen van. Számíthat Önre.

Jeckel Eszter
2020-07-18 16:50:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja