SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Fülöp Kata


Fülöp Kata
Pszichológus és csecsemő-szülő konzultáns

Elérhetőségeim:
Email: fejlesztohaz@kidspirit.hu
Honlap: https://kidspirit.hu/
Facebook oldal: https://www.facebook.com/KidSpirit/
Telefonszám: 06-30/2299-686
Cím: 1123 Budapest, Kék Golyó u. 10.

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Elkerulo kotodes

Tisztelt Szakértő!

Kisbabám jelenleg 4,5 hónapos. Első gyermek, így nincs túl sok tapasztalatom, de úgy gondolom igen mozgékony, aktív baba. Inditassal született IGDM miatt, természetes úton. A szülés csodálatos élményként maradt meg nekem. A Kisbabám viszont szülés után rettentően sírt, sokat és torka szakadtabol. Nemigen akart jönni a tejem, nagysulya miatt viszont szerintem éhes volt... Tápszert meg nem akartak adni. Az atsirt első éjszakája után kiharcoltam a Tápszert, mindet megette, sőt, a repetat is. Éhes volt. Végig úgy éreztem, hogy vagy a stresszes varandosagom (volt orvosi beavatkozasom, veszekedes ferjjel, félelem a szulestol), vagy a szülés (esetleg inditas) okozott neki nehézséget. Esetleg életének első napja, amikor nem tudtam kiekegiteni az igényeit :( nem jött a tejem. Szóval ezek miatt is mindig nagyon ügyeltem rá, hogy azonnal és adekvatan reagaljak, hogy azt tanulja meg, ő fontos és a világ jo. Azt érzem érik ez a gyümölcs, mára keveset sír, halistennek az esetek nagy részében tudom mi a bajsag. Azt tapasztaltam ahogy alakult a bizalom, úgy csökkent a sírás intenzitasa (és persze a kornak megfelelően differencialodni is kezdett idővel). Mivel jómagam elkerulo kötődésű vagyok, nagyon igyekszem a saját hozott dolgaimat nem tovabbadni, és tényleg rá figyelni, megteremtenia biztonságos kotodes alapjait. Ugyanakkor eszrevettünk a ferjemmel valamit nála. Sokszor lehet vele bolondozni, ekkor kacag, elvezi s simogatast. Viszont vannak helyzetek, amikor (ebben mindketten boztosak vagyunk!) szándékosan ignoral minket. Mindenhova néz, csak ránk nem. Persze érthető, ha ilyenkor nincs kedve mosolyogni, bolondozni, de döbbenetes számomra, hogy egy ilyen pici baba már így is kommunikal. És a saját kotodesem miatt megijedtem, ez vajon nem az elkerules jele. Persze ilyen pici korban még bőven alakul ez. Ezt tudom. De a kérdésem az, hogy elkepzelheto, hogy a kotodes jele látszik ilyenkor? Vagy ez egyszerűen kedv kérdése. Egyébként nagyon okos babanak tűnik, emsokszor ugy tűnik, amikor a szemebe nézünk, mint aki már rengeteg dologgal tisztában van.... Gondolom a legtöbb szülő elfogult, biztos mi is... :)


Előre is nagyon köszönöm!

Kedves Anyuka!

A kérdésük - egyben egy nagyon fontos észrevételt rejt magában. Nevezetesen azt, hogy tanulják értelmezni gyermekük jelzéseit! A megismerés útján járnak és már vannak - mindegyikük számára - eredményesnek megélt helyzetek!
Ami a kérdés, hogy a kötődés jele látszódik-e akkor, amikor az a megélésük, hogy gyermekük ignorálja Önöket, szintén az odafigyelesük jele. Észlelik, hogy kommunikál a baba Önök felé, jelez ezzel valamit. Ami mindenképp a kötődési viselkedés egy formája.
Sokféle jelentése lehet egy ilyen helyzetnek. Az egyértelmű, hogy kifejezésre juttat valamit ezzel.
A konkrét helyzetet nem ismerem, és Önöket sem. Ugyanakkor annyit talán írhatok: A baba jelzi már azt is, mikor elég számára egy helyzet. Itt feltehetőleg megjelenik már az Ő igénye is, hogy számára akár az azt megelőző aktív, játékos bolondozás elégséges volt. És most jól esik neki, ha befejeződik ez.
Azt a sok élményt, szeretetet amit kapott abban az intenzív játékban, elég volt neki, es processzál. Feltöltötték a szeretet tankját, és ő indulhat a saját felfedező útjára. Ezekben az olykor kívülről unalmasnak tűnő helyzetekben fedezi fel önmagát, a világot. És ez a sok szeretet és odafigyelés, amit kap Önöktől, teszi számára lehetővé azt, hogy biztonsággal távolodjon el vagy épp lépjen ki helyzetekből, és induljon el az olykor félelmetesnek tűnő ismeretlen felé.

A szülők kötődési mintája - itt tenném hozzá, nem egy állandó dolog! - Azaz változtatható. Az itt és mostban is :) . Az pedig, hogy gyermekével, gyermekükkel milyen a kötődés, szintén egy folyamat.

Talán az segít, ha ezekre a helyzetekre úgy tekintenek, ami a szituáció elégséges voltára utal, semmint arra hogy Önöket mint személyek ignorálja gyermekük. A közelség megteremtéséhez is kell távolság.

Ha bármi kérdésük van, állok rendelkezésükre, keressenek bizalommal!

Fülöp Kata,
KidSpirit Pszichológiai és Fejlesztő Központ



Fülöp Kata
2024-05-15 13:39:47
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja