SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu

Témakörök

összes téma      9 éves     akit aa megcsalás szele megcsapott     alkoholfüggés     anyós     autizmus     birtokló szülõk     büntetés     családi kapcsolatok     családi kommunikáció     családi rendszerek     csecsemõ     dackorszak     daganatos beteg     döntés     döntések     életvezetés     fejlõdés     felelõsségvállalás     felnõtt gyerek     férfi-nõ kommunikáció     gyerekek     gyereknevelés     gyereknyelv     gyerekvállalás     gyermekek félelmei     gyermeki fejlõdés     gyermeknevelés     halál     halálfélelem     hasfájás     házasságcsapda     iskola     iskolakezdés     kamaszkor     kapcsolati gyász     kétéves gyerekek     komfortszoptatás; digitális gyermekvédelem; altatás; testmozgás     kommunikáció     konfliktuskezelés     kötõdés     krízis     megváltozott családi helyzet     mentális egészség     mozaikcsaládok     nagyszülõhöz fûzõdõ viszony     nõi szerep     önismeret     önkielégítés     önsorsrontás     ovis gyerek     ovis kor     ovisok     ovisok gondjai     óvoda     óvodás korú gyerekek     óvodaválasztás     párkapcsolat     patchwork - családok     patchwork családok     pszichiáter     pszichológushoz fordulni     pszichoterápia     ragaszkodás     serdülés     serdülõ     serdülõk     serdülõkor     sorskönyv     stabilitás     személyiségfejlõdés     szeparációs szorongás     szerelem     szexuális fejlõdés     szexualitás     szobatisztaság     szófogadás     teljesítmény-szorongás     terápia     testvér fogadása     testvérféltékenység     titok vagy nem titok a családban     totyogó; alvás; szülõ érzései     válás  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Elismerõ szavak hiánya

Kedves Orsolya!

Kérem, ne ítéljen el amiatt, amit most írok. Kisfiam lassan egy éve, hogy megszületett, pár hetes volt, amikor észrevettem magamon, hogy féltékeny vagyok arra, aki ölbe veszi, aki hozzáér vagy hozzászól még a férjemre is, főleg mert ő volt az, akire a leginkább mosolygott, rötyögött. Ez szerencsére kis idővel elmúlt, de most újra jelentkezett ez az érzés. Talán azért, mert a kisfiam most már egyre kommunikatívabb, felismer embereket stb. Tisztában vagyok vele, hogy ez nem normális dolog, de annyira félek, hogy elveszítem őt, hogy nem fog szeretni. Tudom, hogy a nagymama, az nagynéni stb. szeretete is nagyon fontos, mégsem tudom ezt az érzés kitörölni.

Igazából az egész személyem olyan, hogy leginkább a háttérben bújtam meg mindig és most ez hatványozottan így van. Örülök, hogy a kisfiam kiegyensúlyozott és hogy nevelgetem és úgy tűnik eddig jól csináltam, de hogy őszinte legyek néha hiányzik, hogy valaki megdícsérjen. Mikor pl. a nagymama dicsekedik milyen ügyes okos a kisunokája, azért mögötte ott vagyok én is. Ez mindig hiányzott az életemből, hogy megdícsérjenek, talán azért van ez, mert nem volt túl jó kapcsolatom a szüleimmel, nem tudom. De jól esne az elismerés, mert azok után, amit az anyámtól kaptam több évtizedig, úgy érzem igenis jó anya vagyok.

Köszönöm a tanácsát
Kedves Levélíró!

Nem csak abban vagyok biztos, hogy Ön jó anya – több is annál. Hiszen nem csak meleg szeretetet ad a kisfiának, hanem tudatosan reflektál a saját gyereknevelésére, reakcióira is. Roppantul becsülöm azt az eltökéltséget, amivel meg akarja haladni mindazt, amit a saját gyerekkorában átélt és a gyermekének azt is megadni érzelmileg, amit Ön nem kapott meg. Különösen imponál, hogy nagyon pontos intuícióval érzi, mi az a reakció, ami egyfelől a saját sorsából következik és ezért természetesnek érződik: „közel tartani magamhoz, szeressen engem!”, másfelől mégis – valóban – nagy valószínűséggel rossz felé viszi a gyermekével való kapcsolatát. Sajnos egyetlen levélváltásban ezt nem lehet orvosolni. Azt tanácsolnám, hívjon föl, és egyeztessünk egy időpontot, amikor személyesen, nyugodt és ráérős körülmények között egy ingyenes, tájékozódó beszélgetésen körüljárjuk, mit lehet tenni, hogy ez a rengeteg szeretet, tudatosság és jószándék valóban elvezessen oda, hogy a gyermekével a számára a kritikus korai években is és később is kiegyensúlyozott, meleg kapcsolata legyen, amelyben úgy tudja őt nyugodt szívvel kiengedni a világba, hogy nem kételkedik benne, hogy az Önnel való kapcsolat létfontosságú marad a számára. Az is megérdemelne pár szót, hogy a szüleivel való viszonyából fennmaradt fájdalmakkal, megbántottsággal mit lehet kezdeni, illetve hogy a visszahúzódó habitus helyett milyen helyzetekben lenne érdemes valami előnyösebb stratégiát tanulni és ez hogyan lehetséges.


Frank Orsolya
2010-06-17 23:12:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja