SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Ádám Olga


Ádám Olga
Képességfejlesztés a sakktáblán

A Sakk-Ovi oktatói gárdája egyelőre csak Budapesten és környékén, de remélhetőleg hamarosan kicsit távolabbi településeken is sakkozni tanítja a legfiatalabb (3-8 év közötti) korosztályt.
Óvodákban, iskolákban és más helyszíneken szervezünk heti rendszerességgel sakkfoglalkozást.

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/544-77-76
E-mail: info@sakkovi.hu
Honlap: http://www.sakkovi.hu/

Bemutatkozás

Kisgyerek korom óta tanítónõnek készültem. Idõközben - 10 évesen - elkezdtem sakkozni. Versenyeztem, komoly eredményeket is elértem. (Minõsített, mesterjelölt szintû sakkozó vagyok, nõk között aktív koromban az országos élvonalban is voltam.)
Így a gyerekek, a tanítás és a sakk szeretete egyszercsak hozta a lehetõséget, hogy sakkot kezdjek oktatni. Ekkor még a középiskola padját koptattam, a pedagógiához legfeljebb csak érzékem volt, tudásom és tapasztalatom nem. Lelkesedésem azonban annál több! Így évrõl évre egyre jobban sikerült kezelnem a csöppet sem nyugton ülõ apróságokat, és tanítványaim elkezdtek sakkban is szép eredményeket elérni.
Idõközben - eredeti terveimnek megfelelõen - elvégeztem a tanítóképzõ fõiskolát, és hogy megfelelõ képesítésem legyen, egy kétéves sakkedzõi képzésen is megfeleltem.

Immár több, mint 10 év és nem kevés tanítvány után rájöttem, hogy legjobban a legfiatalabb (3-8 év közötti) korosztályt tudom irányítani, és megfelelõ módszerekkel csodás eredményeket tudok náluk elérni.

Csodás eredmények alapján nem (csak) verseny-sikereket értek:
Úgy gondolom, hogy a sakk egy nagyon izgalmas, összetett játék. Nem azért összetett, mert bonyolult a szabályrendszere, hanem azért, mert a megfelelõ helytálláshoz nagyon sok különbözõ képességet mozgat meg.
Ha megkérdezünk bárkit, hogy miben jó egy sakkjátékos, mindenki elsõként a logikát, másodikként talán a memóriát említi meg. De ez csak a kezdet: kreativítás, problémamegoldó képesség, türelem, figyelem - koncentráció, tervalkotás - elõre gondolkodás, szabálytudat, egymásra-figyelés, gyõzelem - vereség megfelelõ kezelése, és sort még folytathatnám. Ez mind-mind olyan képesség/tulajdonság, amelyek az Életben a sikeres helytálláshoz nélkülözhetetlek. Mind-mind ott rejlenek a sakktáblán.

Kidolgoztam egy módszertant, ez a Sakktáblás Játékok. A 3-8 éves korosztály számára ezzel a módszerrel tanítom meg - most már kollégáimmal együtt - az általam alapított Sakk-Oviban (www.sakkovi.hu), a sakkjáték alapjait. Nem csak a szabályokat, hanem elméletet is, stratégiát is, de ami szerintem még fontosabb, a gondolkodást, ami sikerre vihet a sakktáblán - és véleményem szerint az Életben is. Minden egyes játékban, minden egyes órán kihasználom a sakktábla által rejtett képességfejlesztési lehetõségeket.

Ezekrõl a lehetõségekrõl, a sakkjátékról, a kicsik tanításáról, vagy akár a (sakk)versenyzésrõl szívesen válaszolok kérdéseitekre.

Ádám Olga
sakk-oktató
pedagógus

www.sakkovi.hu
info@sakkovi.hu
20/544-7776

A szerkesztő ajánlja