SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen pózban alhatunk terhesen?

Családinet [cikkei] - 2023-11-15
Ahogy nő a magzat, úgy válhat egyre kényelmetlenebbé a kismama számára a legtöbb alvási póz. Miért nem ajánlott ebben az időszakban háton feküdni? Hogyan lehetne kicsit kényelmesebb az alvás? Mutatunk néhány ötletet.

Milyen pózban alhatunk terhesen?

A terhesség során, különösen az utolsó trimeszterben nehézzé válhat az alvás, mivel a növekvő magzat és az egyre nagyobb pocak nehezebbé teszi a kényelmes pozíciók megtalálását. Valahogy sehogy nem jó... Mutatunk néhány pózt, amiben kényelmesebben tudsz pihenni, és megnézzük azt is, mi az, ami kerülendő ebben az időszakban.

  1. Oldalt fekvés bal oldalon: ez a legmegfelelőbb alvási póz a várandósság alatt. Bármelyik oldalon fekvés megfelelő lehet, de a bal oldalon való fekvés javíthatja a legjobban a méh és a nagy hasi erek véráramlását, és csökkentheti az ödémát a végtagokban.

  2. Hason fekvés: a terhesség későbbi szakaszaiban nem ajánlott, de az első trimeszterben sokan még kényelmesen tudnak így aludni. Egy idő után azonban nyomást gyakorolhat a méhre és a magzatra, ezért a terhesség későbbi szakaszában érdemes elkerülni, ráadásul a pocak terhesség során növekvő görbülete miatt körülbelül a 20-25. hetet követően a legtöbb várandósnak szinte fizikailag lehetetlen a hason fekvés. 

  3. Háton fekvés oldalra döntve: a háton fekvés alapvetően nem ajánlott a terhesség alatt, mivel nyomást gyakorolhat a gerincoszlopra és a vena cava nevű nagy hasi vénára, ami a véráramlás korlátozásához vezethet. A háton fekvés során kialakuló, ijesztőnek tűnő tünetegyüttest ezért Vena cava szindrómának is nevezik, mely szédüléssel, vérnyomáseséssel, ájulásszerű rosszulléttel járhat. Szerencsére egyszerű oldalfekvéssel gyorsan, perceken belül múló állapot.   
    Azonban sok nő kényelmesen alszik a hátán oldalra dőlve, így csökkentve a nyomást a hátán és a hasán.

  4. Támogatott oldaltámasz: az oldaltámasz, melyet párnák, takarók vagy más eszközök segítségével készíthetsz, segíthet csökkenteni a csípőre, a hátra és a hasra nehezedő nyomást. Az oldaltámasz használatával kényelmesebb lehet az oldalt fekvés, és csökkentheti az alvás közbeni forgolódást is.

  5. Háton fekvés kispárna segítségével: ha kényelmesen alszol a hátadon fekve, de aggódsz a gerinced miatt, akkor helyezz egy kispárnát a hátad alá, ami megemeli a fejed és a mellkasod, így csökkentheted a gerincedre nehezedő nyomást.

  6. Féloldalas pozíció: ha az oldalt fekvés nehéz, próbáld ki a féloldalas pozíciót. Helyezz egy párnát a hátad és a csípőd közé, majd fordulj oldalra. Az egyik lábadat hajlítsd be és helyezd a párnára, a másik lábadat pedig egyenesen tartsd.

  7. A megfelelő párnák kiválasztása: a megfelelő párnák használata sokat segíthet: használj akár többet is a hasad, a hátad, a nyakad és a csípőd támogatására.

Ha bármilyen kellemetlenséget vagy fájdalmat érzel alvás közben, mindenképp beszélj az orvosoddal!

Kellemes pihenést kívánunk, ha pedig sehogy sem sikerül megtalálni a kényelmes pózt, gondolj arra, hogy már csak egy kicsit kell kibírni - és hamarosan újra úgy aludhatsz, ahogy szeretnél.

A cikket lektorálta Dr. Tidrenczel Zsolt szakértőnk:

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja