SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A pajzsmirigyműködés zavarai: növekedhet a vetélés kockázata

Családinet [cikkei] - 2017-11-26
Általános kérdés a teherbeesést megelőzően, hogy jól teszik-e a leendő anyukák, ha sok mindent tartalmazó terhesvitamint szednek a kívánt terhesség előtt? Ennél is fontosabb kérdés azonban, hogy a gyermekvállalást tervező leendő anyukák tisztában vannak-e saját szervezetük állapotával? Tudják-e, hogy melyik tünet utalhat esetleg pajzsmirigy-működési zavarra, amely befolyásolhatja mind a teherbeesését, de leginkább növelheti a vetélés kockázatát. A kérdés jogos, ezért érdemesnek tartottuk endokrinológusi szemmel pontosítani a válaszokat. Dr. Major Judit, az Endocare Endokrinológiai Központ belgyógyász-endokrinológusának írása.

Első hallásra mindössze arról van szó, hogy érdemes-e vitaminok és ásványi anyagok sokaságát bevinni a szervezetbe a nélkül, hogy a magzat már hasznosítaná ezeket az erőforrásokat. Ugyanakkor az is rendkívül fontos, hogy a terhesség bekövetkeztét váró leendő édesanyák tisztában vannak-e a saját szervezetük állapotával. Van e pajzsmirigy betegségre utaló tünetük, esetleg valódi pajzsmirigybetegségük, és ha igen, akkor milyen?

A tervezett terhesség szempontjából ez azért fontos, mert mind a túl, mind az alul működés rontja a teherbeesés esélyét.

Az úgynevezett autoimmun pajzsmirigy betegség pedig - amely az esetek jelentős részét képezi, a pajzsmirigy betegség ugyanis legnagyobb részben a szervezetben bekövetkezett autoimmun betegség folyamatát jelenti - mindenképpen kezelést igényel. Annak elmaradása növeli a vetélés kockázatát, illetve jelentős hormoneltérés esetén a terhesség létrejöttét akadályozza meg. Ilyen esetekben nem javasolt a jód fogyasztása sem. Az alulműködés folyamatos ellenőrzése és a thyroxin nevű hormon pótlása mind az anya, mind a magzat számára biztosítja a megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormont.

Mindezeket figyelembe véve, már a terhesség tervezésekor, legkésőbb felismerésekor szükséges a pajzsmirigyműködés vizsgálata. Kóros eltérés esetén a baj kezelése. Érdemes figyelembe venni, hogy a pajzsmirigy alulműködés egyre nagyobb mértékben érinti a fiatalabb, produktív életkorban lévő (20-as, 30-as éveikben járó) korosztályokat.



Akkor teszünk jót magunkkal, ha előre gondoskodunk arról, hogy a terhességünk a lehető legnagyobb nyugalomban teljen. A vitaminok rendkívül fontosak a szervezet számára a terhesség előtt, alatt és még sokszor utána is. De a legfontosabb, hogy az anya szervezetében is egyensúly, harmónia legyen.
 
Szerző: Endocare Endokrinológiai Központ
Fotó: alessandraamendess / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja