SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés dúlával (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Tóth-Hencz Edit [cikkei] - 2011-04-07
Napjainkban egyre többet hallani arról, hogy valaki dúla közreműködésével szült. Mégis, sokak számára ismeretlen ez a fogalom. Hovorka Tünde, dúla segítségével szeretném megvilágítani, hogy mit is jelent pontosan, tehát ki is az a dúla...

Tünde: – A dúla egy segítő, olyan személy, aki bár szó szerint nem szakember, mégis ismeri a várandósság és a szülés testi-lelki változásait. Nemcsak fizikai, hanem érzelmi segítséget is nyújt a kismamának szülés előtt, alatt és után.

– Mit értesz azon, hogy szó szerint nem szakember? Nem feltétel az egészségügyi végzettség?

Tünde  – Így van, bár ez nem jelenti azt, hogy a dúla nem képzi magát folyamatosan. Én is járok tanfolyamokra, továbbképzésekre, figyelem a legújabb kutatásokat a várandósság előtti és utáni szakaszokkal kapcsolatban. A cél, hogy minél több szintű, sokrétű tudással segítsük a kismamákat.

- Fontos tisztázni szerintem azt is, hogy a dúla sem az apa, sem a szülésznő szerepét nem akarja helyettesíteni, átvenni.

 Tünde – Ez igaz. A dúla pontosan tudja, ha egy például egy párral együtt van a szülőszobában, hogy mikor kell láthatatlanná válnia, mikor kell előtérbe kerülnie, hiszen a kismamával és kispapával nem ott találkozunk először. Többszöri találkozások, szülésfelkészítő alkalmával a cél az, hogy minél jobban megismerjük egymást, a dúla megismerje a leendő szülők elképzeléseit, elvárásait. Kapcsolatuk maximálisan a bizalomra épül, melynek alapja a személyre szabott figyelem, a támogatás.

 -  Szülésfelkészítő? Mit takar ez pontosan?

 Tünde – A pároknak fogásokat, technikákat mutatok, melynek segítségével az apukák is tudnak segíteni a kismamák fájdalmainak enyhítésében. Átbeszéljük, illetve tisztázzuk a kórházban elhangzó fogalmak jelentését, hogy ne a szülőszobán találkozzanak először a sok idegen kifejezéssel, rövidítéssel. Témák a teljesség igénye nélkül: fájdalomcsillapítási módszerek, gátmetszés, légzéstechnikák, vajúdás szakaszai.

 - A dúla feladata az eddig elhangzottak szerint teljesen személyre szabott. Felsorolnál mégis néhány dolgot általánosságban ezek közül?

 Tünde – Masszírozás, borogatás, támogatás, együttérzés, bátorítás vagy egyszerűen csak a jelenlevés.

 - Milyen szempontokat tudnál mondani a dúlával szülés mellett?

 Tünde - Külföldi kutatások bizonyították, hogy a dúla jelenlétében zajló szüléseknél például a gátmetszések száma 50 százalékkal csökkent, 40 százalékkal kevesebbszer kellett oxitocint használni, 60 százalékkal kevesebben kértek epidurális érzéstelenítést és még további pozitív számadatok hozhatók. Sok esetben az apuka nem tud vagy nem mer jelen lenni a szüléskor, ilyenkor jól jön egy hozzáértő segítség, aki a kritikus pillanatokban is nyugodt tud maradni, segít a vajúdó nőnek mindenben, amire éppen szüksége van.

Feltötött képek


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja