SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Hordozás várandósan

Mészáros Anikó [cikkei] - 2010-07-26
Hogyan hordozzunk, ha kopogtat a kistesó? Amikor első babádat várod, a széltől is óvnak: vigyázz magadra, ne emelj nehezet pihenj sokat stb. És te ezeket (többnyire) lehetőségeidhez mérten be is tartod. Aztán megszületik és hordozott baba lesz.Hordozod-hordozod, telnek a hetek-hónapok, és kopogtat a kistesó: én is jövök ám!

És jönnek újra a féltő-szerető tanácsok: ne emelj nehezet, kíméld magad! De egy örökmozgó gyerek mellett ezt már nem olyan egyszerű megvalósítani. Mert ő továbbra is joggal igényli a testközelséget, ezentúl is elvárja, hogy felvedd, ha vigasztalásra van szüksége. És az anyák mindent megtesznek a csemetéjükért, hacsak nincs orvosi akadálya (pl. veszélyeztetett terhesség).  Nem mellesleg egy nyűgös-dacos kisgyereknek olykor igen nehéz elmagyarázni, hogy most épp miért nem tudod/szeretnéd felvenni őt, vagy neked miért nem jó, ha cipelned kell.

A kérdés az, hogy lehet-e, szabad-e várandósan hordozni? Nem okoz-e problémát a várandósság alatt?

Hordozni várandósan is lehet: természetesen - leginkább háton (esetleg csípőn, de az egyre növekvő pocak miatt ez nehezen kivitelezhető). Hogy melyik trimeszterben ki hogyan és mennyire bírja a hordozást, az teljesen egyéni lehet.

Van, aki:

  • az első trimeszterben nem tud hordozni (nem esik neki jól), és aztán szinte szülésig minden gond nélkül viszi a gyermekét.
  • a várandósság elején még tudja hordozni a csemetét, de a várandósság második felére, vagy a vége felé már túlságosan soknak érzi ezt a terhelést.
  • akinek csak az emelés megerőltető, amíg a hátára veszi a gyerkőcöt. Aztán amikor már fenn van, akkor vígan jön-megy vele, nem érzi túlságosan fárasztónak.
  • még a 7-8. hónapban is felköti magára a gyermekét (ekkor már inkább csak rövid távra).
  • megint mások pedig pocakosan váltanak a hordozásról babakocsira, mert egyszerűen egy idő után nem jó nekik a hordozás.

Ha úgy döntesz, hogy várandósan is hordozol, a lényeg, hogy mindig figyeld a tested jelzéseit, és csak annyit vállalj, ami nem túlságosan megerőltető a számodra. Ha nem esik jól emelgetned, ha úgy érzed, hogy keményedik a pocakod hordozáskor, pihenj inkább és keress más megoldást az összebújásra, a gyermekeddel való együttlétre, testközelségre.

Ha gond nélkül tudsz várandósan is hordozni, akkor is érdemes figyelembe venned néhány dolgot:

  • Ha gyermeked már akkora, hogy magától fel tud mászni a hátadra, akkor kérd meg őt erre, hogy minél kevesebbet kelljen emelgetned.
  • Válassz olyan megkötési módokat és hordozási pozíciókat, melyeknél nincsen csomó a pocakodnál. A csomó nagyon kényelmetlen tud lenni még pocak felett kötve is (de próbáld ki neked milyen érzés). Vezesd el a kendőszárakat a pocakod felett, a mellkasodnál, és tűrd be őket úgy, hogy ne kelljen csomóra kötnöd.
  • Lehet, hogy kényelmesebb számodra, ha gyermekedet magasabbra kötöd, vagy épp ellenkezőleg: ha alacsonyabban van a hátadon. Próbáld ki mindkettőt, hogy neked melyik kedvezőbb.
  • Ha MeiTai-t használsz, vezesd a derékpántot a pocakod fölött! Lehet, hogy ez a megoldás komfortosabb lesz.

Végül pedig: kísérletezz! Próbálj ki különböző megoldásokat, hogy a lehető legkényelmesebb és legkönnyebb  legyen számodra a hordozás. Ha találsz valami egyéni megoldást, fotózd le és tedd fel a Facebookon a Babahordozás oldalra!

Ha várandós vagy, de még nem hordoztál vagy nem hordozol, szeretettel várlak egy kifejezetten várandósoknak szóló tanfolyamon. Bővebb információért KATTINTS IDE

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja