SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülési pózok: Testhelyzetek, amelyek megkönnyíthetik a vajúdást

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-02-27
Évezredeken keresztül senkinek nem jutott eszébe, hogy az újszülötteket ágyban, párnák közt fekve kellene világra hozni.
Szülési pózok: Testhelyzetek, amelyek megkönnyíthetik a vajúdást

A fekvő testhelyzet akkor vált elterjedté, amikor az orvosok is részei lettek a folyamatnak, így ugyanis könnyen hozzáférhettek a vajúdó asszonyhoz. A fekve szülés ma is a legelterjedtebb, de már koránt sem egyeduralkodó szülési mód.
Nézzük, milyen egyéb helyzeteket választhatsz!

Számtalan tanulmány igazolta már, hogy a vajúdás alatti sétálás akár egy órával is lerövidítheti a folyamatot. A fájások első jelentkezésekor még nem kell túl nagy figyelmet szentelni nekik: általában nem annyira erősek, hogy ne tudnánk tőlük a mindennapi teendőinket tovább végezni. Később, ahogy egyre sűrűbbé és intenzívebbé válnak, már próbálkoznunk kell, hogy megtaláljuk azt a testhelyzetet, amely a legelviselhetőbbnek tűnik az összehúzódások alatt.

Amennyiben lehetséges, próbáljuk meg elkerülni a háton fekvést. Ebben a pozícióban a legnagyobb az esélye ugyanis annak, hogy csökken a méh vérellátása, az anya vérnyomása megnő, a légzése romlik, és a szülés alatti és utáni vérzés veszélye is ilyenkor a legmagasabb. Lelkileg sem ez a legszerencsésebb pozíció: a fekve szülő asszony hamar úgy érzi, elveszíti a teste felett az irányítást, és külső személytől várja a megoldást ("a szülés levezetését"), pedig ideális esetben maga is képes lenne rá.


Milyen szülési pózt válasszunk hát?

 

A vajúdás alatt a következők lehetnek segítségünkre:


Séta:

Sok nő tartja kellemesnek a vajúdás alatti sétát. A gravitáció kevésbé kellemetlen, ám hatékonyabb összehúzódásokat eredményez, így meggyorsítja a szülést. Célszerű két fájás között sétálni, majd amikor érezzük, hogy jön a fájdalom, a párunkba vagy valamilyen kiálló dologba (kilincs, bordásfal) kapaszkodni. Hosszú távon fárasztó lehet.


Állás:

Ugyanaz mondható el az állásról, mint a sétáról.


Ringatózás, tánc:

Az előre-hátra ringatózás, "tánc" - akár zenére, akár a saját légzésünk ritmusára - megnyugtató érzés és segít az ellazulásban. Akár egy hintaszék is ideális lehet – bár kevésbé valószínű, hogy a szülőszoba ezzel lenne felszerelve -, azonban ha a párunkkal "táncolunk", ő fizikailag és lelkileg is támogathat bennünket: az ölelése megnyugtat, közben pedig masszírozhatja a hátunkat és a derekunkat. A gravitáció áldásos hatásai ilyenkor is érvényesülnek.


Ülés:

Helyezkedhetünk előre fordulva, hátunkat párnákkal megtámasztva, vagy háttal, a szék háttámlájába kapaszkodva. Ez utóbbi testhelyzet előnye, hogy tehermentesíti a hátat, és arra is lehetőséget ad, hogy a párunk masszírozzon. Ha van műanyag székünk, akár a zuhany alá is bevihetjük. Sok nőnek pedig a földön vagy az ágyon felhúzott, keresztbe vetett lábakkal való ülés esik jól.


Négykézláb állás:

Igen népszerű testhelyzet. Tehermentesíti a hátat, csökkenti a medencefenék izmaira nehezedő nyomást. Ha elfáradt a csuklónk, térdelhetünk az ágy elé, a fejünket a matracra hajtva.


Szülés labdával:

Ma már nem csak az alternatív szülőszobák felszereltségéhez tartozik hozzá a nagyméretű szülőlabda. El lehet rajta nyúlni - közben érdemes megkérni a párunkat, hogy tartson, le ne guruljunk -, vagy elé térdelni és rádőlni.

Olvasd el ezt is: Szülési segédeszközök: kellékek, amelyek megkönnyítik a vajúdást


Oldalt fekvés:

Ha már teljesen kimerített a vajúdás és szeretnénk ledőlni, válasszuk inkább az oldalt fekvő pozíciót a háton fekvő helyett. Amellett, hogy sokkal kényelmesebb, ez is csökkenti a nyomást a medencefenék izmain, s mérsékli a hátfájást. Még kényelmesebb, ha a térdeink közé párnát teszünk. Hátránya, hogy némileg lelassíthatja a vajúdási folyamatot.
 

A kitolás közben:

Sajnos még ma is általános a legtöbb kórházban, hogy ha vajúdás alatt engedik is a szabad mozgást, a kitolás idejére ágyba fektetik a kismamát, és szigorúan háton fekve kell világra hoznia a gyermeket. Ha mégis sikerül olyan megoldást találnod, amely lehetővé teszi, hogy a számodra legkényelmesebb pózban szülj, többféle mód közül választhatsz.

Általánosságban elmondható, hogy a szülő nő és a baba számára legkényelmesebb és legbiztonságosabb pozíciók azok, amelyek a gravitációt is kihasználják. Hátrányuk, hogy az egészségügyi személyzet és az anya kísérője számára is gyakran kényelmetlenek, sőt megerőltetőek, így lassan terjednek a kórházakban.


Szülőszék:

A szülőszék egy középen lyukas sámli, amely lehetővé teszi az ülő pozícióban történő kitolást. A partner közben hátulról támaszthatja az anyát, aki így hátradőlhet, ha szükségét érzi. Előnye, hogy a kitolási szakaszt lerövidíti, ritkábban kerül sor ilyenkor fogó vagy vákuum használatára, s jobb szívhangokat mutatnak az így születő babák. Hátránya, hogy magasabb az aranyér és a másodfokú gátrepedések veszélye.


Vécé:

Ugyanazon az elven működik, mint a szülőszék, annak hiányában lehet hasznos.


Guggolás:

Ez is a gravitáció erejét használja ki. Elhelyezkedhetünk a partnerünk ölében vagy éppen előtte úgy, hogy a hátunkat támogatja. Guggolás közben a medence kimenete 28 százalékkal nagyobb, mint háton fekve, ez felgyorsítja a kitolás folyamatát. Hátránya, hogy hosszú távon fárasztó.


Négykézláb:

Talán ez a legkényelmesebb és a legkevesebb komplikációval járó testhelyzet. Ilyenkor a legritkább a gátmetszés és egyéb beavatkozás szükségessége.

Indexkép: pexels - rawpixel.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja