SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés műtéti úton

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-21
Az orvostársadalomban is számtalan vita folyik arról, kérheti-e a szülő nő, hogy gyermeke mesterséges úton jöjjön a világra.

A vita nem alaptalan, hiszen az utóbbi néhány évben ugrásszerűen megnövekedett a mesterséges szülések száma. Egyre többször szólnak a hírek olyan ismert személyekről, akik a természetes szülés helyett a mesterséges módszert választották. Nem csak hazánkban képezi vita tárgyát a kérésre történő császármetszés, külföldön is jogviták alapja. Vajon dönthet-e szabadon egy nő saját testéről, s egyben gyermeke egészségéről és életéről? A császármetszés nem veszélytelen eljárás, az édesanya szervezetét is megterheli. Ma már szinte rutin eljárás, ennek ellenére nem elhanyagolható a tény, hogy a császármetszés is egyfajta műtét, melynek lehetnek szövődményei.

Normál esetben akkor kerül sor hasonló beavatkozásra, ha a természetes szülés ugyanolyan, vagy nagyobb mértékű kockázattal jár, mint maga a műtét. Az utóbbi évtizedekben a császármetszés módszertana hatalmas fejlődésen ment keresztül. Egyre inkább az édesanya és a magzat védelmét szolgálja, ennek ellenére a hagyományos szülésnél jobban megterheli a szervezetet. A hagyományos szülés során is keletkezhetnek később problémát okozó sérülések. A kismedencei izmok gyengülése később inkontinenciához vezethet, illetve a gátmetszés utáni hegesedés is okozhat problémát az édesanyáknak. A fogók használata szintén veszélyes lehet.


Annak ellenére, hogy a problémamentesen lezajló természetes szülést követően is adódhatnak problémák, az orvosok többsége nem javasolja az ok nélküli császármetszést. Műtétre akkor lehet szükség, ha az édesanya, vagy a magzat egészsége károsodhat, illetve ha a kismama a természetes szülést hátráltató betegséggel, vagy szervi problémával rendelkezik. Mielőtt döntésre kerül a sor, a várandós nőnek is meg kell ismernie a két szülési mód közötti különbséget, illetve azok kockázatait.

Amennyiben műtétre kerül a sor, tisztában kell lenni azok következményeivel. A császármetszés nem csak fizikai, de lelki síkon is kihat a kismamára. Néhány nő, főként a természetes szülést előnyben részesítők, traumaként élik meg a császármetszést, és esetenként "meg nem történtnek" élik meg a szülést., illetve tudományos kutatások szerint a gyermekek tulajdonságaira is hatást gyakorol a lét első néhány pillanata.

A lelki tényezők mellett fontos szerepet játszik a hosszabb lábadozási idő. Míg a természetes úton szült kismamák sokszor már a baba világra jöttét követően elkezdenek regenerálódni, addig a műtéten átesett édesanyák számára hat hét kell a teljes sebgyógyuláshoz. A műtéteket követően fennálló veszélyeken kívül az édesanyának szembe kell néznie a hosszabb megfigyelési idővel is. Amennyiben a szülés során, és azt követően sem adódnak komplikációk, még mindig marad egyetlen, ám fontos kérdés. Vajon van-e esélye a császármetszéssel szült édesanyának arra, hogy következő gyermekét természetes úton hozza a világra? Amennyiben nem adódnak komplikációk, a méh és már hasi szervek állapota is megfelelő, nincs akadálya a császármetszést követő természetes szülésnek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja