SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés műtéti úton

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-21
Az orvostársadalomban is számtalan vita folyik arról, kérheti-e a szülő nő, hogy gyermeke mesterséges úton jöjjön a világra.
Szülés műtéti úton

A vita nem alaptalan, hiszen az utóbbi néhány évben ugrásszerűen megnövekedett a mesterséges szülések száma. Egyre többször szólnak a hírek olyan ismert személyekről, akik a természetes szülés helyett a mesterséges módszert választották. Nem csak hazánkban képezi vita tárgyát a kérésre történő császármetszés, külföldön is jogviták alapja. Vajon dönthet-e szabadon egy nő saját testéről, s egyben gyermeke egészségéről és életéről? A császármetszés nem veszélytelen eljárás, az édesanya szervezetét is megterheli. Ma már szinte rutin eljárás, ennek ellenére nem elhanyagolható a tény, hogy a császármetszés is egyfajta műtét, melynek lehetnek szövődményei.

Normál esetben akkor kerül sor hasonló beavatkozásra, ha a természetes szülés ugyanolyan, vagy nagyobb mértékű kockázattal jár, mint maga a műtét. Az utóbbi évtizedekben a császármetszés módszertana hatalmas fejlődésen ment keresztül. Egyre inkább az édesanya és a magzat védelmét szolgálja, ennek ellenére a hagyományos szülésnél jobban megterheli a szervezetet. A hagyományos szülés során is keletkezhetnek később problémát okozó sérülések. A kismedencei izmok gyengülése később inkontinenciához vezethet, illetve a gátmetszés utáni hegesedés is okozhat problémát az édesanyáknak. A fogók használata szintén veszélyes lehet.


Annak ellenére, hogy a problémamentesen lezajló természetes szülést követően is adódhatnak problémák, az orvosok többsége nem javasolja az ok nélküli császármetszést. Műtétre akkor lehet szükség, ha az édesanya, vagy a magzat egészsége károsodhat, illetve ha a kismama a természetes szülést hátráltató betegséggel, vagy szervi problémával rendelkezik. Mielőtt döntésre kerül a sor, a várandós nőnek is meg kell ismernie a két szülési mód közötti különbséget, illetve azok kockázatait.

Amennyiben műtétre kerül a sor, tisztában kell lenni azok következményeivel. A császármetszés nem csak fizikai, de lelki síkon is kihat a kismamára. Néhány nő, főként a természetes szülést előnyben részesítők, traumaként élik meg a császármetszést, és esetenként "meg nem történtnek" élik meg a szülést., illetve tudományos kutatások szerint a gyermekek tulajdonságaira is hatást gyakorol a lét első néhány pillanata.

A lelki tényezők mellett fontos szerepet játszik a hosszabb lábadozási idő. Míg a természetes úton szült kismamák sokszor már a baba világra jöttét követően elkezdenek regenerálódni, addig a műtéten átesett édesanyák számára hat hét kell a teljes sebgyógyuláshoz. A műtéteket követően fennálló veszélyeken kívül az édesanyának szembe kell néznie a hosszabb megfigyelési idővel is. Amennyiben a szülés során, és azt követően sem adódnak komplikációk, még mindig marad egyetlen, ám fontos kérdés. Vajon van-e esélye a császármetszéssel szült édesanyának arra, hogy következő gyermekét természetes úton hozza a világra? Amennyiben nem adódnak komplikációk, a méh és már hasi szervek állapota is megfelelő, nincs akadálya a császármetszést követő természetes szülésnek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja