SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Epidurális érzéstelenítés - áldás vagy átok?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-05
Sok édesanya állítja, hogy epidurális érzéstelenítés nélkül túl sem élte volna a szülést, mások riasztó történetekről számolnak be, amikor a tapasztalataikra terelődik a szó. Igen sokaknak pedig lehetőségük sincs dönteni, szeretnék-e. Mit kell tudni az epidurális érzéstelenítésről, röviden az EDÁ-ról?

Hazánkban 1976-ban vezették be a gerincen át adható érzéstelenítő eljárást, és a kezdeti idegenkedés után hamar az első számú szülészeti fájdalomcsillapító módszerré vált. Alkalmazása hazánkban mégsem mondható rutinszerűnek: sokan idegenkednek tőle, mások tudatosan szeretnék végigélni a szülés egész folyamatát. Sok hazai kórházban pedig még mindig elérhetetlen a lehetőség.

Az eljárás során az aneszteziológus fájdalomcsillapító oldatot juttat az úgynevezett epidurális térbe, amely a gerincvelő és a gerinccsatorna fala között található. Hatására az érintett terület 2-4 órán keresztül érzéketlenné válik a fájdalomra. Régebben a beadása után 24 órán keresztül feküdnie kellett a nőnek, de ma már létezik úgynevezett „sétálós EDA”, amely nem teszi érzéketlenné a lábakat.

Megfelelően elvégezve az EDA hatása elmúlik, mire megérkeznek a tolófájások, így a kitolás során a nő száz százalékosan részt tud venni a szülési folyamatban. Probléma akkor szokott felmerülni, ha a rossz időzítés miatt még a tolófájásokkor is hat a fájdalomcsillapítás. Ilyenkor a szülésznő szól, mikor kell nyomni, de még így is előfordulhat komplikáció, például az, hogy megakad a baba a szülőcsatornában oxigénhiányos állapotot okozva.

A legtöbb kismama azonban ódákat zeng a módszerről. Mivel nem szabad túl korán beadni, alkalmazását többórás vajúdás szokta megelőzni, így a szülési fájdalmakból ezeknek a nőknek is bőven kijut. 10-20 óra szenvedés, ám mégsem táguló méhszáj után valóban megváltás az EDA, főleg, hogy a szer a méhszájat is segít ellazítani, így a megfelelő időpontban beadva akár fel is gyorsíthatja a folyamatot.

Mint a legtöbb orvosi módszernek, az epidurális érzéstelenítésnek is akadnak ellenzői. Egyesek a saját rossz tapasztalataikból indulnak ki: sokan panaszkodnak alkalmazása után migrénes fejfájásra, nyakfájásra. Másoknak a fentebb leírt módon a rossz időzítés miatti komplikációk nehezítik meg a szülését. Ritkán, de előfordul, hogy valakinél nem is hat az EDA. Nehéz megmondani, hogy ez valóban az eljárás hibája volt-e, vagy nélküle még erősebb fájdalmakkal kellett volna-e az illetőnek szembenéznie.

Mások inkább elvi okokból utasítják el a szülés körüli fájdalomcsillapítást. Mint mondják: a gyermek világrahozatala természetes folyamat, amelynek része a fájdalom is. Ezen vélemény képviselői szerint minden olyan eljárás, amely mesterséges módon akarja eltávolítani a fájdalmat a szülőszobából, csak arra jó, hogy megfossza a kismamákat attól, hogy teljes egészében átéljék a szülés élményét.


Neked vannak tapasztalataid az EDÁ-ról? Esetleg szültél vele is és nélküle is? Oszd meg a véleményedet másokkal is!



A cikket lektorálta:
 

 
Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

Fotó: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja