SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gátápolás szülés után - természetes módszerrel

Családinet [cikkei] - 2005-06-26
Praktikus tanácsok a gátterület "rendbeszedésére" szülés után.

A szülés utáni első napokat meg tudja keseríteni az összevarrt gátseb okozta fájdalom, de még akkor is érzékeny lehet ez a terület, ha gátvédelemben szültünk. Enyhítjük a fájdalmat és gyorsíthatjuk a gyógyulást a következő természetes módszerekkel:

A legelterjedtebb módszer ilyenkor a jegelés, amit nem csak apróra tört jéggel végezhetünk, hanem gyógyfüves főzetbe (ld. alant) mártott, "mélyhűtött" intim betéttel vagy ugyanígy előkészített, félbevágott, betétnyi méretre hajtogatott textilpelenkával is. Ezek azért praktikusak, mert a jégnél vagy mélyhűtött borsós csomagocskáknál puhábbak, kényelmesebbek, mozogni is lehet velük és egyúttal a lochiát - a szülés utáni véres váladékot - is felfogják.

Az első néhány napban a gyógyfüves ülőfürdő is kellemes lehet. Íme két recept:

Az első:

Keverj össze egyenlő mértékben (1-1-evőkanállal) feketenadálytövet, rozmaringot, cickafarkat, zilizt, medveszőlőt és mirhát. Forralj fel 8-10 csésze vizet, tedd takarékra és 6 dkg gyógyfűkeveréket áztass benne 20-30 percig. Szűrd le és önts 2-3 csészével a kádba (a többit tedd félre másnapra!), amibe kevés meleg vizet engedsz. Naponta 1-2-szer 10-20 percet tölts így a kádban.

A másik recept:

Végy 3 fej fokhagymát, de ne hámozd, csak szurkáld meg őket egy villával. Egy nagy lábosba tegyél egy-egy marék pásztortáskát, medveszőlőt és feketenadálytövet, tedd hozzá a fokhagymákat és töltsd tele vízzel a lábost. Forrald fel, majd kislángon főzd további fél órát. Vedd ki a fokhagymákat és amikor annyira kihűltek, hogy kézbe tudod venni őket, csavard bele a levüket a főzetbe. Hagyd kihűlni majd szűrd le. Körülbelül a felét használd majd egy ülőfürdőhöz. Ugyanúgy, mint az előző receptnél kevés meleg vízzel töltött kádba öntsd és üldögélj benne 10-20 percig naponta 1-2-szer.

Homeopátiás módszer: körömvirág vagy árnika tinktúrával is lehet kezelni a gátsebet és már az első napokban el lehet kezdeni finoman a gáttornát is, ami nem csak a az izmok rugalmasságát segít visszaállítani, hanem élénkíti a vérkeringést és ezzel gyorsítja a gyógyulást.

És még egy, talán meglepőnek tűnő ötlet: ha van rá lehetőséged - épp nyár van és senki nem lát be a kertedbe, teraszodra, szobádba - akkor napoztasd a gátad! A napfény cirógató melege már magában is élmény (napfény híján lehet próbálkozni infralámpával is), de jót tesz a gyógyuló sebnek a friss levegő is.
Hoppál Bori

forrás: www.szuleteshete.hu
Fotó: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja