SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó pontosan a NIFTY-teszt?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2022-02-25
Amint kiderül egy kismamáról, hogy várandós, tesztek sokasága várja már a terhessége legelejétől. A kritikus 12. hétig számtalan vizsgálaton kell részt vennie: vannak, amelyek kötelező jellegűek, és vannak olyanok, amik nem azok, de több szakember is ajánlja őket. Ezek közé tartozik a NIFTY-teszt, amelynek elvégzésével a kismama például már akár a 10. héten megtudhatja, hogy kislányt vagy kisfiút vár. De mire jó még a NIFTY-teszt?

NIFTY-teszt elvégzése a terhesség alatt


Mit takar a NIFTY kifejezés?

A NIFTY a Non Invazív Fetális (magzati) Triszóma rövidítése, amely nem sokat mond így elsőre a laikus füleknek. Ez tulajdonképpen egy olyan szűrőteszt, amely kiemelkedő pontossággal mutatja meg, hogy a magzat szenved-e valamilyen genetikai betegségben, valamint 99%-os valószínűséggel megállapítható a teszt elvégzése után a születendő gyermek neme is. A vizsgálatot egy hongkongi cég, a BGI fejlesztette ki, és a mai napig ők a forgalmazói is.


Hogyan mutatja ki a teszt a genetikai betegségeket?

A magzat és az anya fogantatástól kezdve össze vannak kötve, hiszen a leendő édesanya a köldökzsinóron keresztül táplálja születendő gyermekét. Ennek a kapocsnak köszönhetően a magzat DNS-e könnyen átjut az anya véráramába, amelynek elemzésével megállapíthatóak a kromoszóma-rendellenességek.
 

Mire van szükség a NIFTY-teszt elvégzéséhez?

A NIFTY-teszt semmilyen káros hatással nincs a fejlődő magzatra, ugyanis ahhoz, hogy megfelelő eredményt kapjunk, mindössze 10 ml vérre van szükség a kismamától, ami könnyedén levehető. A teszt a kombinált teszttel ellentétben már a terhesség 10. hetétől elvégezhető.


Milyen rendellenességeket képes kimutatni a NIFTY-teszt?

A kombinált teszthez hasonlóan a NIFTY-teszt képes megállapítani, hogy a születendő magzat DNS-e tartalmazza-e a Down-szindróma, az Edwards-szindróma, vagy a Patau-szindróma kromoszóma eltéréseit. Ezeken felül 94 rendellenességet képes kimutatni, amelyek nagyon ritkák ugyan, de lehetséges az előfordulásuk még akkor is, ha korábban a családban senkit nem érintett még csak hasonló sem.
 

Kinek ajánlott részt venni a vizsgálaton?

A NIFTY-teszt elvégzése minden olyan anya számára javasolt, aki:

  • a kombinált tesztnél megbízhatóbb eredményt szeretne, vagy a kombinált teszten közepes rizikószintnél magasabb osztályba sorolták.
  • elmúlt 35 éves
  • emelkedett vetélési kockázattal bír
  • korábbi terhesség során, vagy a családban előfordult kromoszóma-rendellenesség
  • mesterséges megtermékenyítéssel esett teherbe
  • korábban spontán vetélése volt.
     


Mikor nem ajánlott elvégezni a tesztet?

Vannak olyan speciális helyzetek, amikor ellenjavalt a NIFTY-teszt elvégzése, ezek a következők:

  • ha az anyánál fennáll a kromoszóma-rendelleneség vagy a duplikáció/deléció veszélye,
  • ha az anya 1 éven belül vérátömlesztésen vagy szervátültetésen esett át, illetve őssejtkezelést kapott
  • ha az anyának rosszindulatú és/vagy áttétes daganata van
  • ha az anyánál szabályos és kóros kromoszóma sejtkeveredést állapítottak meg
  • ha a szülőknél kiegyensúlyozott vagy kiegyensúlyozatlan transzlokáció/kromoszóma inverzió áll fent
     


Milyen eredményre lehet számítani a NIFTY-teszt elvégzése esetén?

A teszt elvégzését követően 5-7 munkanapon belül kézhez kapja az édesanya az eredményt, ami a következő lehet:

  • Magas kockázatú besorolás: ebben az esetben nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy fennáll valamilyen kromoszóma-rendellenség a magzat esetében. További vizsgálatok (méhlepényi vagy magzatvízi mintavétel) elvégzése szükséges.
  • Alacsony kockázatú besorolás: ebben az esetben 99% az esélye annak, hogy a magzatnál nem állnak fenn a vizsgált kromoszóma-rendellenességek. További vizsgálatokra nincs szükség.
  • Negatív lelet: 2% az esélye annak, hogy az anya negatív leletet kapjon kézhez. Ez akkor fordulhat elő, ha nincs elegendő magzati DNS a vérében. Ilyen esetben a NIFTY-teszt teljes egészében ingyenesen újra elvégezhető. Ha ennek a vizsgálatnak az eredménye is negatív, akkor a befizetett összeg visszatérítésre kerül.
     


Mennyibe kerül a NIFTY-teszt?

A NIFTY-teszt ára 215.000 Ft, ikerterhesség esetén pedig 185.000 Ft, és országszerte több városban is elkészítik. Ehhez még hozzájöhet a kiegészítő ultrahang is, amely 15.000 és 30.000 Ft többletkiadást jelent. A vizsgálat ára teljes mértékben elszámolható egészségpénztárra.

Indexkép: MART PRODUCTION fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja