SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csecsemőgondozási díj (CSED), korábbi nevén Terhességi-Gyermekágyi Segély - TGYÁS (havi ellátás)

Családinet [cikkei] - 2013-09-24
Terhességi-gyermekágyi segély (tgyás, tes, gyás, thgys, kinek hogy tetszik - itt tgyásként rövidítjük) neve 2015.01.01-jétől CSED-re, azaz csecsemőgondozási díjra módosult.
Csecsemőgondozási díj (CSED), korábbi nevén Terhességi-Gyermekágyi Segély - TGYÁS (havi ellátás)

Ki jogosult rá?

Aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,  ÉS

  • a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, VAGY
  • a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl (ún. passzív) táppénz, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt szül, VAGY
  • (passzív) táppénz, baleseti táppénz folyósításának megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül

A CSED jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  • a biztosítás megszűnését követő (passzív) táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét, kivéve a diplomás gyedet
  • közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot
  • a rehabilitációs járadék folyósításának idejét (2008-tól)

Mettől meddig jár?

A CSED a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési szabadság időtartamát klasszikusan a Munka Törvénykönyve szabályozza, de más biztosítási jogviszonyban állókra, így pl. egyéni és társas vállalkozókra, megbízási szerződéssel dolgozókra, álláskeresési támogatásban részesülőkre is ugyanúgy kell alkalmazni.

A szülési szabadság 24 hét, vagy másképpen 168 nap, a kismama választásától függően legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, legkésőbb a szülés napjától lehet igénybe venni. Amikortól indul, onnantól kezdve 168 napig jár, nincs jelentősége, hogy a kiírt időpontban születik-e a baba. Kivételt képez ez alól, ha koraszülött a gyermek. Ilyenkor a szülési szabadság igénybe nem vett részét, ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülést követő egy év elteltéig a gyermeket az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.

A gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha az általános jogosultsági feltételek a gondozásba vétel napján fennáll.

Mikor nem jár annak, aki egyébként a jogosultsági feltételekkel rendelkezik?

  • a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre az igénylő a teljes keresetét megkapja
  • ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
  • Annak, aki a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresete után jár az ellátás.

Mennyi az összege?

Az ellátás összegét a gyermek születésekor fenálló munkaviszonyból származó jövedelemből állapítják meg. A 2015. január 1-jét megelőzően a tgyás esetében az ellátás összegét a megállapításkor hatályos jogszabály alapján járó összegben kell továbbfolyósítani. Ez az érték nem lehet kevesebb, mint a 2013.07.14-ei jogszabályok alapján számított összeg. 

A csecsemőgondozási díj a naptári napi alap, illetve a naptári napi jövedelem 70 %-a. Az így megállapított összeg személyi jövedelemadó köteles bruttó összeg, a megjelölt adókedvezmények figyelembe vételével a személyi jövedelemadó-előleget a folyósító szerv levonja.

Egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot nem kell fizetni utána.

A CSED kiszámításának bővebb szabályzatát itt lehet elolvasni.

Hol kell igényelni?

Munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló kismamának az igényt a munkáltatónál/foglalkoztatónál kell bejelenteni, akkor is, ha passzív jogon igényli a CSED-et. Ha időközben megszűnt a munkáltató, és nincs jogutódja, akkor a lakóhely szerint illetékes egészségbiztosítónál kell jelentkezni.

Akkor is ez az eljárás, ha a munkáltatónál nem működik társadalombiztosítási kifizetőhely, mert hivatalosan az ő dolga továbbítani az igényt a székhelye szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztárhoz. Ha a továbbítást nem bízzuk rá, akkor sem lehet a munkáltatót kihagyni, mert biztosítástól és jövedelemtől függő ellátásról van szó, úgyhogy a biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokat ún. foglalkoztatói igazoláson közölnie kell, ez alapján fogják megállapítani a CSED-et.

Egyéni és társas vállalkozók, őstermelők, önfoglalkoztatók esetében a székhely szerinti Egészségbiztosítási Pénztár az illetékes. Álláskeresési támogatásban részesülők a Munkaügyi Központ után – mert ilyenkor innen kell a foglalkoztatói igazolás és egyéb papírmunkák is vannak – a lakhely szerinti Egészségbiztosítási Pénztárnál tudják igényelni a CSED-et.

Az igény benyújtást megelőző 6. hónap első napjáig lehet visszamenőleg CSED-et igényelni.

A megyei Egészségbiztosítási Pénztárak elérhetőségeit itt találhatod.

Mi kell az igényléshez?

A terhességi-gyermekágyi segély igénylésének céljából 2015. január 1-je előtt előállított nyomtatványok 2014. december 31-ét követően is felhasználhatóak a CSED igényléséhez is!

A csecsemőgondozási díjat kérelmezőnek egy nyilatkozatot kell kitöltenie, amely innen tölthető le

Egyéni vállalkozó, őstermelő, önfoglalkoztató a kérelmét egy másik dokumentum segítségével nyújthatja be, amely innen tölthető le.

A CSED igényléséhez szükség van még a következőkre:

  • ha a szülés előtt kérjük, akkor szükség lesz a a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolásra, vagy ha a szülő nőt nem vették terhesállományba, akkor a várandósgondozási könyv másolatára. A szülést megelőző időponttól való igénylés esetén, illetve ha a foglalkoztatónál kifizetőhely működik, akkor a gyermek születésének tényét a születési anyakönyvi kivonat másolatával kell igazolni.
  • Aki az ellátást csak a szülés napjától igényli, annak a gyermek(ek) TAJ-kártyáját vagy ennek hiányában a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát kell kérelméhez csatolni.

Továbbá készüljünk fel, hogy még ezeket is kérhetik:

  • az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot és az örökbefogadási szándékról szóló igazolás,
  • az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék megállapításáról, illetve a folyósítás szüneteltetéséről szóló határozat,
  • a biztosítás megszűnését követően igényelt CSED esetén, vagy ha a biztosított a csecsemőgondozási díj igénybevétele vagy a szülés napját megelőző két éven belül más foglalkoztatónál vagy foglalkoztatóknál biztosítási jogviszonyban állt. Az ehhez szükséges nyomtatvány innen tölthető le
  • ha a csecsemőgondozási díjat a gyermek vér szerinti apja / gyermeket örökbefogadási szándékkal nevelésébe vett férfi igényli, mert a szülő anya valamilyen egészségügyi problémával küzd, akkor erre a nyomtatványra lesz szükség. Továbbá az egészségügyi szolgáltatónak igazolnia kell, hogy a szülő/gyermeket örökbe fogadni kívánó nő az egészségi állapota miatt került ki a gyermek gondozását szolgáló háztartásból. Az igazolásra szolgáló nyomtatványt is csatolni kell a kérelemhez,
  • közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben folytatott tanulmányok időtartamának bizonyításához igazolás vagy leckekönyv bemutatása szükséges,
  • ha a biztosított a 2015. január 1-jét megelőzően született gyermekére tekintettel igényel terhességi-gyermekágyi segélyt, az ellátás alapját képező jövedelmről igazolás szükséges. 

Ez a cikk utoljára 2015. januárjában frissült

Kép: Freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

A szerkesztő ajánlja