SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gördülékeny generációváltás stratégiája

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2022-02-16
A generációváltás során számos cég elvérzik és ennek a megfelelő utód hiányán felül számos oka lehet. Az egyik ilyen leggyakrabban előforduló ok a felkészületlenség. Ez egy nagyon nehéz és sokrétű feladat, amelynek útját számos megromlott családi kapcsolat és kudarcok szegélyezhetik.

Az érintettek a témával kapcsolatosan úgy érezhetik, hogy kényelmetlen még beszélni is róla vagy a halogatást választják és csak akkor kezdenek foglalkozni vele, ha egy betegség kényszerítő árnya bukkan fel. Az eredményt generáló cselekvés halogatása és a negatív hozzáállás, valamint az utolsó pillanatban kényszerből meghozott döntés döntések eredménye valóban veszélybe sodorhatja a családi vállalkozás túlélését.

Vajon milyen megoldások jöhetnek szóba ebben az esetben amikor a magyarországinál jelentősen stabilabb gazdasági helyzetben lévő, történelmileg és társadalmilag biztosabb pozíciót elfoglaló társadalmakban is hasonló nehézségek tapasztalhatók.

Jó hír, hogy mindig van megoldás. A tapasztalatok szerint a generációváltást csupán a vállalkozások harmada éli túl és a további szakaszoknál még rosszabb a helyzet. Mindezt az emberi tényező befolyásolja a leginkább a gazdasági sajátosságoktól függetlenül. A család a családi kapcsolatok és a vállalkozás nem válik szét élesen. A szerepek a sikerek a sikertelenségek hatnak egymásra és a családtagok egymás közötti kapcsolataira, mindez pedig sajnos negatív hatással lehet a családi vállalkozásra.

Egyszerűbb a helyzet amikor a karrier és a magánélet külön szálon fut, mert ha gondunk van a magánéletben akkor ügyelünk rá, hogy a másik területre ne legyen romboló hatással. Ha a magánéletünkben gondjaink vannak, lehet, hogy kissé alulteljesítünk a munkában, de azért elvégezzük a feladatainkat. A kollégákkal nem kell a családi játszmákat tovább játszani. Ha mindez a családi vállalkozáson belül történik akkor a véleménykülönbségek hatással vannak egymásra oda-vissza. A munkát és a magánéletet lehetetlen külön kezelni. Ahhoz, hogy ez minél kevesebb gondot okozhasson meg kell tanulnunk tudatosan szétválasztani a családot és a vállalkozást kommunikációs, illetve gazdasági szinten egyaránt.

Ebben szakember segítségét is érdemes igénybe venni, ha pedig generációváltás is kilátásban van, akkor pedig gyakorlatilag nélkülözhetetlen a segítsége. A vállalkozás jövőjének tervezése során az eddig meg nem oldott problémák górcső alá kerülnek és megnehezítik vagy ellehetetlenítik a generációváltást.

Gyakori eset, hogy a gyermekek állandó feszültségben nevelkednek fel a családi cég problémái miatt. Mindez az ünnepekre és a nyaralásokra is rányomja a bélyeget és emiatt nem éreznek hívást a családi bizniszben való részvételre. Inkább az alkalmazotti létet választják vagy külföldön kezdenek el dolgozni a feszültségben élés helyett. Ezzel persze újabb okot adnak a gondok növekedésére, mert az alapító tulajdonos emiatt hiábavalónak látja az eddigi munkáját.

A túlélés szempontjából a leglényegesebb elem, hogy az alapítók mennyire képesek alkalmazkodni a változásokhoz. Tudják-e követni a folyamatosan változásban lévő piaci igényeket, illetve a növekvő megrendelések nyomán a bővülés szükségessége miatti nyomást tudják-e kezelni. Mindezek kézbentartása rugalmas vezetői hozzáállást kíván.

A legtöbbünk számára gondot okoznak a változások, mert nehézségként tekintünk rájuk, ahelyett, hogy lehetőségként élnénk meg. Sokak számára az sem természetes, hogy szakember segítségét kérjük, pedig egy érzelmileg teljesen független külsős olyan új látásmódot adhat, amely nagy segítséget jelenthet a megoldás felé vezető úton.

A magánéletünkben és az üzleti életben is elengedhetetlen a tudatosság, a nyitottság és hogy a változásokat örömmel fogadjuk félelem helyett. Azt is muszáj elfogadnunk, hogy nem minden családi vállalkozás alkalmas a több generáción át való működésre és fejlődésre. Ennek számos oka lehet és el kell fogadnunk, hogy mindenre nem tudunk hatással lenni. Azzal, hogy szakember segítségét kérjük, fontos lépést tettünk meg a sikeres generációváltás felé.


Fontos kérdések a sikeres generációváltáshoz:

  • A tagok mindegyike tudja-e a feladatait és tisztában van-e a felelősségeivel?
  • Létezik-e az üzlettel kapcsolatosan rövid, közép és hosszútávú terv?
  • Fel van-e készülve az üzlet egy esetleges válságra? (pld: haláleset, gazdasági válság)
  • A vállalkozáson belüli döntési jogosultságok azonosak-e a családon belüli hierarchiával?
  • Ki dönt a vitás kérdésekben?
  • A családi eseményeken felbukkannak-e az üzlet megoldandói?
  • A vállalkozás értékelésében számít-e a családtagok véleménye?
  • Az alapító tagoknak van-e rálátása az utód generáció mozgatórugóira?
  • A generációváltáshoz készült-e személyre szabott felkészítési terv?
  • Ha a családon belüli generációváltás nem működik, ez esetben van-e más ötlet a megoldásra?

 

Miben segíthet a tanácsadó?

Az ideális tanácsadó teljesen független a csapattól érzelmileg és szakmailag is és képes átlátni az üzlet érzelmi- és értékrendszerét. Összeszedi, rendszerbe foglalja és elemzi a családtagok igényeit, meghatározza a vállalkozás szükségleteit a napi működés és a jövőtervezés vonatkozásában egyaránt. Részt vehet a családi alkotmány létrehozásában, amely segíti a generációváltás eredményesebbé tételét. Az alkotmány az adott család és a családi cég egyedi igényeire készül. A vállalkozást fenntartani egyáltalán nem könnyű, de büszkeséggel tölti el a családtagokat. Tudatossággal, nyitottsággal és jó tervezéssel biztonságot és anyagi stabilitást ad az érintettek számára.

Nyitókép: depositphotos

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Mennyi az ideális vércukorszint?

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja