SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A munkavállalói elkötelezettség növelésének lehetőségei

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2021-11-29
Az, hogy a munkavállalóink elkötelezettek legyenek, egy sok lépésből álló, hosszútávú és jól felépített folyamat. Az eredménye sem azonnali, de minden nap tehetünk valamit a működéséért.
A munkavállalói elkötelezettség növelésének lehetőségei

A munkavállalónk jóllétének egyik alapköve a tisztelet. Ha úgy bánunk minden egyes munkavállalóval a takarítótól kezdve a vezetőkig, hogy azok egyenrangú félnek érezhetik magukat, ezzel már jó alapot biztosítottunk a kellemes légkörhöz. Ahol tiszteletet kapnak, ott sokkal inkább elkötelezettekké válnak a dolgozók.

A személyes fejlődés értéke is fontos eleme a lojalitásnak. Ha a munkavállaló azt érzi, hogy lehetőséget kap a fejlődésre, egyre jobb abban, amit csinál, akkor szárnyakat kap. Ha azt érzi, hogy a munkahelyén támogatást kap nem pedig elnyomást szívesen marad és még nagyobb fizetéssel sem lehet elcsábítani. Abban az esetben, ha a munkavállaló nem élheti meg a kreativitását, nincs semmilyen kihívás a munkájában akkor unatkozni fog, főleg, ha a munkatársai számára biztosítva látja a fejlődést.

Gyakran megesik, hogy a cég, nem kíváncsi a munkavállaló kreativitására, csupán arra fókuszál, ami működik, pedig a megújulás, a kísérletezés nagyon is megtérül, mert olyan megoldásokhoz juttathat el, amelyekre addig nem is gondoltunk. A munkavállalóknak gyakran remek ötleteik vannak, amelyeket senki sem hasznosít, pedig nagyban növeli a lelkesedést az elköteleződést is támogatja, ha elfogadásra találnak ezek az ötletek.

Működő lehet az ötletláda kialakítása, ahová a munkatársak bedobhatják a javaslataikat. Így mindenki teret kap rá, hogy megossza a többiekkel az ötleteit, amelyeket aztán a megbeszéléseken elő lehet venni és használni amelyik arra érdemes. A nagyobb projektek előtt pedig javasolt minél nagyobb körben megbeszélni a felmerülő ötleteket. Ez minden résztvevő számára önbizalom növelő lehet, hiszen a többiek kíváncsiak a véleményére és remek újítások bukkanhatnak fel. A fontosság érzése pedig növeli az elköteleződést.

Legyenek gyakoriak a pozitív visszajelzések a dolgozók felé. Hajlamosak vagyunk természetesnek venni a jó munkát és elmulasztani a dicséreteket. Ideális esetben legalább háromszor annyi a pozitív visszajelzés mint a negatív. A pozitív értékeléssel nem kell megvárni a következő teljesítményértékelést, ha van ok a dicséretre ne fukarkodjunk vele. Ez motiváló a további jó munkavégzésre és a kimondott dicséretek minden érintettre jó hatással vannak.

Ha a hibák helyett a megoldásra koncentrálunk, a fejlődés útjára léphetünk. Az építő, segítő kritika persze nem maradhat el, de valóban azzal a szándékkal tegyük, hogy a kritikát kapó fél fejlődhessen. Az együtt gondolkodás, a hibák közös feltárása a megoldás orientált hozzáállás eredményes megoldásokat eredményez. A kritika minden esetben a tényekre alapuljon és sohasem arra, hogy a másik fél milyen munkaerő. A visszajelzés a feladatról szóljon. A személyeskedéssel rossz irányba mehet a hajó.

A kollégáink érezzék, hogy számít a véleményük. A kommunikáció legyen kétirányú. Ne csak mi adjunk visszajelzést. A munkatársak is kapjanak rá alkalmat, hogy elmondhassák a véleményüket, hogyan érzik magukat és mi az, amin szeretnének változtatni. Ha a munkavállalók érzik, hogy fontos a véleményük akkor fontosnak érezhetik magukat, ami erősíti a cég iránti elköteleződésüket.

Minden munkába be lehet csempészni egy kis lazaságot, könnyedséget. Fontos, hogy a munkavállalók tudják, hogy van lehetőségük a pihenésre, lazításra. Legyünk mi magunk erre a példa és csatlakozni fognak a kollegák. Egy közös kávészünet vagy ebéd is elég a munka monotonitásának a megtöréséhez és egy kis feltöltődést ad.

Érdemes időnként csapatépítő eseményeket szervezni. Az „ide tartozom és fontos vagyok” érzése is jelentősen növeli a dolgozók elköteleződését. Ezek megszervezése nem követel nagy energia befektetést, mégis sokat hozzátesz a csapat hangulatához. A szervezés feladatát nem muszáj, hogy a vezető végezze. Nyugodtan delegálható valamelyik szívesen nyüzsgő munkatársnak, aki még örülni is fog neki.

Egy adott projekt végén fontos elismerni az eredményt. Az elismerés kifejezése kerozin a csapat motorjába, a csappatagok motivációja jelentősen növekedni fog.

Összességében tehát számos módja van az elkötelezettség növelésének és ezek mindegyike egyszerűen kivitelezhető, nem igényel nagy energiabefektetést. Minden nagy változáshoz vezető út kis lépésekből áll és mi magunk választjuk, megtesszük-e ezeket a lépéseket.

Soultherapy.hu

Nyitókép: depositphotos

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

A szerkesztő ajánlja