SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekek a vállalkozásban - vállalkozásra nevelni

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2016-07-18
Sokan abban a reményben vágnak bele a vállalkozásba, hogy ezzel megalapozzák a gyermekük jövőjét, aki majd átveszi a céget és tovább adja az unokájának, mi pedig hátradőlhetünk. De mikor vonjuk be a gyereket? És mi van, ha őt teljesen más érdekli?

Két típusú szülő létezik. Az egyik mindentől óvni akarja a gyerekét és megkímélni, a másik pedig úgy tartja, a gyereket munkára kell nevelni. Az igazság szerintem valahol középtájon helyezkedik el. Nem tartom jónak, ha úgy nőnek fel a gyereket, hogy azt hiszik, a vasalt ruha varázslat által kerül a szekrénybe, a pénzért pedig elég annyi erőfeszítést tenni, hogy beüti a pin kódot az automatába.

Ugyanígy az sem jó, ha nincs szabadideje, feladatainak sora viszont végtelen. Nem csak otthon, de a vállalkozásban is. Mindezt minden viszonzás nélkül, mondván, ő is a családért dolgozik, és abból lesz kenyér az asztalon, meg tévé és új cipő. Hogy megtanulja-e ez a gyerek, hogy a munkája értékes? Biztosan nem.

Hogy akkor mi a megoldás?

Minden ember életében vannak dolgok, amiket meg kell csinálni, mindenféle ellenszolgáltatás nélkül, és van munka, amit bizony nem feltétlen jókedvünkben, hanem pénzért végzünk el. Így kéne ezt a gyerek életében is.  Például az, hogy saját feladatokat kap és teljesít a házimunkában, az olyan valami, amit meg kell csinálni. Anya sem kap érte fizetést, hogy általában főz, mos, takarít és apa sem fizetésért nyírja a füvet.

Korosztályának megfelelően minden gyerek be tud segíteni valamiben, legyen az zokni párosítás, vagy a mosogatógép be és kipakolása, de fontos megtanulniuk, hogy ezek nem maguktól történnek meg. Legyenek a gyerekeknek saját feladataik, amiket a házimunkából nekik kell elvégezni. Persze nem kell mindent rájuk hárítani, de egy kis felelősség még nem ártott meg senkinek.

Nézzünk példákat: 4-5 évesen már szét tudja válogatni a ruhákat színek szerint, mielőtt a mosásba mennének. 7-8 évesen már be is tudja indítani a mosógépet. Míg óvodás, addig adogathatja a ruhákat a teregetéshez, míg nagyobb gyerekként maga is teregethet. Ez feladat, amit nem addig végez, míg kedve van, hanem addig, míg el nem végezte.

Fontos azonban a példamutatás. Mindenkinek legyen meg a feladata otthon. Anyának is, a gyerekeknek is és apának is. Az nem megy, hogy apa leteszi a munkát négykor, és utána sörrel a kezében beül a tévé elé vacsoráig. Ilyen szülő milyen alapon vár el plusz erőfeszítést a gyerektől iskola után? Piti dolognak tűnik, de mindenki csak profitálhat belőle, hiszen a munka oszlásával nő a szabadidő és az együtt töltött idő lehetősége mindenki számára.
 

Munka, amiért fizetés jár

Viszont ha már szórólapozásra kérjük, vagy céges meghívók borítékolására, az bizony már munka, amiért fizetség is jár. Akár szerződést is köthetünk vele, de fontos, hogy ehhez mindketten tartsuk is magunkat. Fizetség csak az elvégzett munkáért jár, akkor viszont mindenképpen. Nem feltétlen pénzről, hanem ekként megtermelt luxusnak számító javakról is beszélhetünk. Például egy márkásabb holmi, amire vágyik, vagy X mennyiségű munka egy jobb mobiltelefon. Becsüljük meg a gyerek idejét és energiáját. Ez nem csak abban segít, hogy ő megtanulja a munka, az ő munkájának értékét, de a továbbiakban a mi munkánkhoz is másként fog hozzá állni.

Arról, hogy a gyereket a családi üzlet érdekelje, és arra irányítsuk, amit a családi vállalkozásban szeretnénk, egy későbbi cikk fog szólni. Családi vállalkozásokkal dolgozó coachként ez bizony gyakori téma és fontos feladat! 

Fotó: laterjay/pixabay

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja