Távmunka a gyakorlatban- 9. rész
Egyenlő esélyek, vagy még több munka?
A kérdés a női egyenjogúságról szól, mely egyes munkahelyeken kifejezetten ismeretlenül hangzik, máshol viszont természetes. Míg a férfiaktól szinte egyetlen munkáltató sem kérdezi meg a felvételi beszélgetés során; szeretne-e családot, addig fiatal nők esetén ez az egyik legfontosabb tényező. Persze, ha a tervezett családalapítás már megtörtént, akkor gondot okozhat a gyermek életkora. Magyarországon a fontosabb felső pozíciók csupán 1-3 százalékát töltik be nők, s ezek többségében az alkalmazottak legnagyobb része is a gyengébbik nemhez tartozik.
Sokszor okoz problémát a családalapítás olyan nők számára, akik folyamatos felkészültséget, és rendszeres továbbképzést igénylő szakmát választanak. Számukra a gyermekvállalás folyamán kieső egy-három éves időszak, melynek során nem tudnak, vagy nem szeretnének főállásban elhelyezkedni, hatalmas hátrányt jelent. A továbbképzésekre korszerű megoldást nyújhat a távoktatás, a gyakorlatra, illetve a megszerzett tudás szinten tartására pedig legmegfelelőbb a távmunka.
Az ugyanazon pozícióban elhelyezkedő férfiak sok esetben magasabb fizetést kapnak, s általában az előléptetésre is hamarabb szert tehetnek. A távmunka a hasonló diszkriminációk elkerülésére tökéletesen alkalmas. A távmunkát végzők bérezését előre benyújtott fizetésigény, vagy a munkáltató által közölt óradíj alapján számolják ki. Személyes találkozásra szinte egyáltalán nem kerül sor, így a munkaadó az egyes alkalmazottakról csupán az elvégzett munka mennyisége és minősége alapján alakítja ki véleményét, tehát kisebb az esély a negatív diszkrimináció kialakulására.
Közösségi hozzászólások: