SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan spóruljunk benzint?

Családinet [cikkei] - 2004-05-04
A nők általában megfontoltabban, óvatosabban vezetnek, mint a férfiak. Nem száguldoznak, nem „túráztatják” a motort. Úgy vezetnek, ahogy azt az autósiskolában tanították. Nem is tudják, mennyi pénzt takarítanak meg ezzel.

Sok férfi pont az ellenkezőjét teszi, szerintük a motort váltás előtt meg kell „húzatni”. Vagyis ötvennél kapcsolnak hármasba, hetvennél négyesbe és nyolcvannál, kilencvennél ötösbe.

A szakértők szerint ez fölösleges pénzkidobás. Ha korábban váltunk, több benzint spórolunk. És ez csak egy a sok tipp közül. Fogadják meg tanácsainkat, és az eredmény mérhető lesz.

Előrelátó vezetés
Ne csak az előttünk lévő autót figyeljük. Ha harmincas táblát látunk, hiába van messze, vegyük le a lábunkat a gázról, váltsunk vissza. A motor magától fékezi az autót, a fogyasztás szinte semmi. Ugyanez vonatkozik a piros lámpára, a forgalmi dugókra is. És mi a teendő emelkedőnél? A gázpedálról lépjünk le, nyomjuk ki a kuplungot, alapjárat. A fogyasztás? 1,4 liter óránként. A legtöbb benzint akkor fogyasztja az autó, ha gázt adunk. Ha nulláról ötven km/órás sebességre gyorsulunk, a motor fél deci benzint „eszik”. Ha a sebességünket nyolcvanra szeretnénk növelni, már egy deci az azonnali fogyasztás. És ha százról százharmincra gyorsulunk, még egyszer ennyi benzinre van szüksége a motornak.

Váltsunk időben!
Mindig a lehető legmagasabb fokozatra váltsunk. Indulás egyes, majd egyből kettes, harmincnál már kapcsolhatunk hármasba, majd négyes, és ötven kilométeres sebességnél válthatunk ötösbe. Ha egy emelkedőn visszakapcsol hármasba, az autó (100 km-re vetítve) 13,1 litert fogyaszt, ha ugyanezen az emelkedőn ötödik sebességben halad, a fogyasztás 9,8 liter lesz. Vagyis 3, 3 literrel kevesebb.

A csomagtartó nem spájz!
Bevásárlás után mindig ürítsük ki a csomagtartót. A lehető legkevesebb hátsó súllyal utazzunk. Ha biciklit vagy nagyobb súlyt kell szállítanunk, használjunk tetőcsomagtartót. Ha utánfutóra vagy az autó hátuljára tennénk a kerékpárt vagy egyéb csomagot, százkilométerenként 4 literrel több benzint használnánk el.

forrás: www.holgyvilag.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja