Távmunkafüggőség
Korunk civilizációs betegsége lett a munkaalkoholizmus. Egyesek az előléptetésért, vagy a magasabb fizetésért töltenek plusz órákat munkával, mások magányukon enyhítek a munkával. Miközben valakit szerelmi csalódás, vagy valamilyen tragédia ért, gyakran mondják, a munka a legjobb orvosság. Egy ideig leköti és eltereli a figyelmet, huzamosabb időn át azonban a külvilágtól való elrekesztettséghez vezethet.
Bár a külső szemlélő számára nem tűnik olyan komoly függőségnek, mint az alkoholizmus, neve is mutatja, hogy komoly problémáról van szó. Az állandó munka, a társadalomtól való elszigetelődés nem csak magányossághoz vezet, de egy idő után fizikai és idegi kimerültséget is okoz. A munkavégzés során keletkező stressz nincs levezetve, hiszen normál esetben a munkahelyi problémák feldolgozásában segít a család, vagy valamilyen kikapcsolódás, a munka alkoholisták életében viszont ezt az időt is a feladatok elvégzése teszi ki.
A munkamániások nem egyszer alkohollal igyekszenek oldani feszültségüket, emellett az állandó stressz szív- és érrendszeri problémákat is okozhat, de akár gyomorfekély is kialakulhat. A függőség ugyan előfordul nők körében is, mégis elsősorban a férfiakat fenyegeti, hiszen társadalmi szerepük folytán az ő feladatuk a biztos anyagi háttér megteremtése, az egzisztencia kialakítása.
A megfelelő anyagi helyzet és pozíció elérésével a munka már örömet sem okoz, csupán a megszokás, a függőség űzi az állandó munkavégzésbe. Léteznek „veszélyeztetettebb” munkakörök. Igaz, hogy a távmunka önmagában is veszélyforrást jelent, de ezen belül is akadnak alapfeltételek. A munka szeretete, azaz olyan feladatok elvégzése, amelyek örömet okoznak, könnyebben vezetnek függőséghez, nem beszélve az „ügyeletes” munkákról, melyeknél szükséges az állandó készenlét.
Mivel távmunkában legtöbbször csupán a határidők kötik az alkalmazottat, feladatait tetszőleges időben végezheti el, így napi 6-8 óra után nem telik le a munkaidő. Ahhoz, hogy a távmunkás ne váljon munka alkoholistává, szükséges egy jól kialakított napirend, és megfelelő értékítélet. A monoton, és kevésbé kedvelt munkák (pl. adatrögzítés) kevés esélyt adnak a függőség kialakulására, a kedveltebb, kreatív munkák azonban mintegy hobbiként akár az alkalmazott egész napját kitölthetik.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: