SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Adókedvezmény tartós betegség után

Molnár Anita [cikkei] - 2017-07-13
Hogyan juthat hozzá a betegség utáni adókedvezményhez az, akinek nincs jövedelme? Ha kiskorú a beteg, a szülei hogyan vehetik igénybe a tartós betegség utáni adókedvezményt? Lássuk a szabályokat!

Fontos! Ez a cikk csak a súlyos fogyatékosság után járó adókedvezményről szól, egyéb támogatásokat nem részletezek!

Hozzátartozó, szülő igénybe veheti-e a betegség után járó adókedvezményt?

A válasz röviden: NEM.

Az SZJA törvény lehetővé teszi, hogy nagyon sok betegség után adókedvezménnyel élhessünk. Az adókedvezményre jogosító betegségek listáját itt tudod megnézni: betegségek listája BNO-kóddal.

Az adókedvezmény mértéke évről-évre folyamatosan nő. Ennek az az oka, hogy a súlyos fogyatékosság adókedvezménye mindig a mindenkori minimál bér 5 %-a, mivel a minimálbért folyamatosan emelik, ezért az adókedvezmény mértéke is folyamatosan nő.
 

Ki veheti igénybe ezt az adókedvezményt?

Fontos megérteni, hogy a betegségek utáni adókedvezmény nem támogatás, nem segély, hanem adókedvezmény, azaz csak az tudja igénybe venni, akinek van jövedelme, személyi jövedelemadót kell fizetnie.

A törvény nagyon szigorú ebben a tekintetben. A betegség utáni adókedvezményt csak a beteg személy veheti igénybe. Ez az adókedvezmény (hivatalos nevén: súlyos fogyatékosság adókedvezménye, személyi kedvezmény) nem adható át másnak, nem lehet megosztani, mint a családi kedvezményt.
 

Mi van akkor, ha nincs jövedelme a betegnek?

Tipikus ilyen helyzetek:

  • kiskorú gyerekről van szó, akinek nincs saját jövedelme
  • GYES-en vagy
  • nyugdíjas vagy
  • egyetemre, főiskolára jársz
  • csak alkalmi munkából van jövedelmed (és az nem adóköteles)
  • van ugyan jövedelmed, de annak az adóját a családi kedvezmény már "kinullázza".

Ezekben a helyzetekben sajnos nincs mit tenni, a súlyos fogyatékosság kedvezményét nem tudod kihasználni, nem tudod igénybe venni, és sajnos nem lehet átruházni másra!

Fotó: stevepb / pixabay

Molnár Anita


Molnár Anita
Adótréner, családi adótanácsadó

Magánszemélyek, családok adóügyeire specializáltam magam. Lakáskiadás, szállásadás, családi kedvezmény, adóbevallás készítés miatt fordulnak leggyakrabban hozzám az ügyfeleim.

Elérhetőségeim:
E-mail: iroda@tudatosadozo.hu
Honlap: http://tudatosadozo.hu/
Blog: http://tudatosadozo.hu/blog/

Ezt is érdemes megnézned:
1. Lakáskiadás tréning: http://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja