SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Növekvő kiadások újszülöttel a családban

Németh Noémi [cikkei] - 2016-11-28
 [X]

"Gyereket akarni igen nagy elhatározás. Ilyenkor dönt úgy az ember, hogy élete végéig a testén kívül dobogjon a szíve." - olvashatjuk a híressé vált Elizabeth Stone-idézetben. Arról azonban már kevesebbet hallhatunk, hogy anyagi szempontból milyen nagy kihívások elé állítja a gyermekvállalás az új, épp alakuló kis családot.
Növekvő kiadások újszülöttel a családban

Bár egy kisbaba érkezése semmihez nem fogható örömöt hoz a család életébe, a szülők szívében tátongó űr betöltetik, férjből és feleségből igazi család születik, anya és apa ennél boldogabb már nem is lehetne - de amint visszatérünk a földre, szembe kell néznünk a ténnyel, hogy a pénztárcánk bizony alaposan kiürül, ha új családtag érkezik.

Napjainkban anyagi szempontból különösen nagy megterhelést jelenthet a gyermekvállalás, így ha valaki bővíteni szeretné a családot, fontos lenne, hogy ezzel a tényezővel is számoljon és felmérje a családi kassza nyújtotta lehetőségeket, majd összehasonlítsa azt a babavállalással járó költségekkel.

Enélkül gyermeket vállalni manapság - főleg bizonytalan anyagi helyzetben - több, mint vakmerőség. Tudatos előretervezéssel azonban könnyíthetünk a terheken.


Mennyibe kerül ma a babavállalás?

Nézzük a babakelengyét. A kismama és leendő apuka ma már számtalan helyen találkozhat A Listával, amit általában izgatottan töltenek le az internetről, lelkesen nézik át, majd… a számolgatás után a lelkesedés helyét átveszi a döbbenet. Most kiszámoltuk mi is, hogy megközelítőleg mennyibe kerül ma a felsorolt kellékek beszerzése.

Amit a baba születése előtt be kell szerezni:

  • Babaszoba berendezése: Kiságy, matrac, pelenkázóasztal, pelenkázófeltét, tároló szekrény, 3 db lepedő, hálózsák, ágynemű, pólya, szoptatós párna.
  • Babaruházat: 5 db body, 5 db rugdalózó, 2 db sapka, overál, 2 db kabát, 2 db kardigán, 5 pár zokni, 2 pár harisnya.
  • Babahordozás: babakocsi, babahordozó, hordozókendő, kenguru, 2 db babapléd, pelenkázótáska, eldobható pelenkázó alátét
  • Babaápolás: babakád, babakád szűkítő, 2 db fürdőlepedő, 2 db kifogó, 1 nagy csomag pelenka, 10 db textilpelenka, babaolló, fültisztító pálcika, 2 cs. popsitörlőkendő, fürdőszivacs, vízhőmérő, popsikrém, hintőpor, steril vatta, kamilla tea, orrszívó
  • Babaetetés: 2 db cumis üveg, sterilizáló, tápszer, anyatej tároló zacskók/poharak
  • Gyógyszertári kellékek: lázmérő, fürdetőkrém, lázcsillapító kúp, alkohol, steril géz, hintőpor és popsikrémek, ápolószerek
  • Egyéb kellékek: cumi, első játékok, fürdőjáték
  • Kismama kellékei: mellszívó, szoptatós melltartó

Készítettünk egy költséghatékony verziót: itt mindenből - már amiből lehet - a használt termékeket kerestük, illetve az üzletekben található legolcsóbb kellékeket választottuk ki. A végösszeg így - a legsilányabb minőség mellett és csak a legszükségesebbekre koncentrálva: 140.000 Ft lett.

Ezután ugyanezeket a termékeket - még mindig csak a legfontosabbakat! - végignéztük egy tetszőlegesen kiválasztott, minőségi kínálatáról híres bababoltban, és összeadtuk a babaholmik jelenlegi (2016-os) árát: 343.000 Ft lett a vége.

A különbség döbbenetes - ha nem elégszünk meg a silányabb minőséggel és a használt, elnyűtt babaholmikkal, akkor nagyjából ennyibe kerül ma az, hogy kisbabánknak mindene meglegyen, amire szüksége lehet. És ez még csak a babakelengye volt.


Milyen költségekkel kell számolnunk a baba születése után?

A babaszoba berendezése és a babakelengye összeállítása csak az első lépés volt, mellyel lenullázhattuk pénztárcánkat. Ezután következnek azok az új, állandó kiadások, melyeket mostantól bele kell kalkulálnunk a családi költségvetésbe.

Ilyen például a pici pelenkázása: napi 6-8 pelenka elhasználása esetén ez havonta 15.000 Ft, vagy épp a baba etetése, ha esetleg nem megy a szoptatás, mely tápszerezés esetén így minimum 8-10.000 Ft/hó.

Egy csecsemő mellett a mosógépnek szinte egész nap dolgoznia kell, így a víz- és áramfogyasztás mindenképp meg fog növekedni. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ha eddig be is értük a legolcsóbb mosóporokkal, a kisbaba érkezése után ajánlatos bőrkímélő, bababarát termékekre váltani - melyeknek természetesen az áruk is magasabb.

Ruhából folyamatos utánpótlásra lesz szükségünk, hisz a kicsik rohamtempóban nőnek és gyarapodnak: így a ruháztatás még használt holmik vásárlása esetén is folyamatos kiadást jelent majd a család számára. Plusz költséget jelenthetnek még az ajánlott védőoltások, az orvosi vizsgálatok és a gyógyszerek. 

Ha esetleg szeretnénk átélni picikénkkel például a babaúszás élményét, szintén mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk: egy havi bérlet átlagosan 15-20.000 Ft-ba kerül.

A kiadások az évek múlásával egyre csak nőnek - a bölcsődében, óvodában, iskolában egyre több szakkörre, kirándulásra jelentkezhetünk majd, melyek néha még a kedvezményes ár mellett sem mondhatóak olcsónak, ahogy a kicsi intézményi étkeztetése sem. Egyre több különleges eszközre, játékra lesz szükségünk otthon is.

Nehezíti a helyzetet az, hogy amíg az anyuka otthon marad a kicsivel, az addig megszokottnál jóval kevesebb pénz áll a házhoz.

Érthető, ha egyre több szülőben merül fel a kérdés: vajon hogyan könnyíthetünk a gyerekvállalás anyagi terhein?


Hogyan spórolhatunk kisbaba mellett?

Természetes, hogy kisbabádnak mindenből a lehető legjobbat szeretnéd biztosítani - így éppen ő az, akin nem szívesen "spórolsz". Néhány jól bevált trükkel azonban úgy adhatod meg számára mindazt, amire szüksége van, hogy kevesebb pénzt költesz, és a minőségről sem kell lemondanod.
Ha tudatosan tervezünk előre, és kellőképpen tájékozódunk, sok feleslegesen kiadott forinttól kímélhetjük meg magunkat és a családi kasszát. Néhány tipp ennek érdekében:

  • A babakelengye listát ne vegyük szentírásnak, hisz találhatunk rajta olyan felesleges dolgokat is, melyeket sosem fogunk használni. Tájékozódjunk tapasztalt anyukáktól arról, hogy mit érdemes megvenni és mit nem, amit pedig lehet, kérjünk kölcsön az ismerősöktől (pl. babamérleg). 
  • Járjunk nyitott szemmel és folyamatosan keressük a minket érintő kedvezményeket (pl. félárú bérlet kisgyerekes szülők számára), támogatásokat. 
  • Ismerjük meg a családi spórolási trükköket - melyekből 32 nagyszerű ötletet össze is gyűjtöttünk. 
  • Próbáljuk ki a textilpelenkát az eldobható változat helyett 
  • Lépjünk be az OTP Egészségpénztárba, és vásároljuk meg olcsóbban azokat a termékeket, melyekre rendszeresen szükségünk lehet. A feltöltött összeget nem csak gyógyszerekre költhetjük el, vásárolhatunk belőle akár tápszert, homeopátiás szereket, lázmérőt, de ami ilyenkor a leghasznosabb: csecsemőápolási termékeket is (törlőkendő, pelenka, cumi, cumisüveg, anyatejgyűjtő zacskó, naptej, fürdető, fültisztító, stb.).

Amennyiben a munkáltatónk fizeti az Egészségpénztári tagdíjunkat, a babakelengye egy jó részét így végül is úgy szerezhetjük be, hogy nem a családi kasszát terheltük vele.

Az OTP Egészségpénztár előnyei közé tartozik az is, hogy az éves befizetett tagdíj összege után 20%-os adó-visszatérítést vehetünk igénybe. Azaz ezt a 20%-ot a következő évben jóváírják az egyenlegünkön, a maximális összeg pedig akár 150.000 Ft is lehet - ennyivel többet költhetünk a következő évben például babaápolási termékekre.
Egyenlegedet most már mobilról is feltöltheted, akár a gyógyszertárban, sorban állás közben.

Ne szalaszd el a lehetőséget, hisz csak nyerhetsz vele - sőt, most egy különleges ajánlatot is mutatunk a számodra!

Lépj be most kedvezményes feltételek mellett az OTP Egészségpénztárba! Amennyiben 2016. december 15-ig az OTP Egészségpénztár online felületén regisztrálsz a „CSALADINET20161215" kóddal, az OTP Egészségpénztár elengedi első, három évig érvényes kártyád díját!

Kép: freestocks.org / pexels

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja