Távmunka vagy sem?
Csak kevés „kiváltságos” ember részesülhet abban az örömben, hogy teljes időben otthonról végezheti munkáját, s a fizetése is kielégítő. A távmunka hátránya (amit bizonyára sokan megismertek már), hogy leginkább alkalmi jellegű, s az átlagosnál is kevesebbet fizet. Sok más mellett viszont előnyének mondható, hogy az alkalmazott tulajdonképpen szabadkezet kap, saját önállóságára, leleményességére hagyatkozva nem csupán egy módon oldhatja meg feladatait.
Ötleteit, céljait könnyebben megvalósíthatja, csupán a határidők betartására kell figyelmet fordítania. Mindazonáltal léteznek árnyékos oldalai is, melyeket leginkább csak a külföldiek ismernek. Nem véletlen, hogy Amerikában, ahol lépten-nyomon találhatunk távmunka lehetőséget, az aktív dolgozók többsége nem használja ki a lehetőséget, legfeljebb fizetés-kiegészítésre. Sajnos a távmunkásoknál gyakran kialakul munkaalkoholizmus, mely a szellemi munkák velejárója. Ha az alkalmazott az Internet segítségével olyan munkát végezhet otthonában, mely egyben a hobbija is, gondolatai előbb-utóbb csak a munka körül forognak, s gyakran a család, a magánélet is háttérbe szorul.
Egy másik hátránya, hogy a családi élet keveredik a munkával, olykor befolyásolja azt. A megszokások irányítják mind a magánéletet, mind a munkát, s ha az egyik eltűnik, vagy megváltozik, az hatással van a másikra is, így nehezebb a munkavégzés, vagy éppen az emberi kapcsolatok kialakítása. Persze létezik a távmunkának más formája is, amikor a munkavégzés helye ugyan nem kötött, de szükséges a közvetlen kapcsolat más munkatársakkal vagy ügyfelekkel. Célszerű olyan helyet választani, ahol megoldható, hogy az alkalmazott ne csupán otthonában, de a cég irodájában is elvégezhesse munkáját.
Közösségi hozzászólások: