SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Vagyonépítési stratégiák - 2. rész

Himer Csilla [cikkei] - 2013-10-28
Legutóbb már értekeztem egy kört arról, hogy a vagyonépítési stratégiák közül melyik az, amelyik a legtöbb embernek ösztönösen beugrik. Igen, ez a spórolós stratégia: húzzuk meg a gatyaszíjat, aztán amit így kisajtoltunk magunkból meg a pénztárcánkból, azt majd jól félrerakjuk, és abból leszünk öreg korunkra Krőzusok.

Ennek a stratégiának vannak kétségtelen előnyei (pl. a takarékosság szokása), viszont ugyanennyire meggyőző hátrányai is (pl. a takarékosság még nem azonos a megtakarítással, vagy az, hogy túl sok időbe telik, mire összegyűlik belőle annyi pénz, hogy élvezni is lehessen). Ezért ma megnézzük a másik végletet.

Vagyonépítési stratégiák
Vagyont építeni tudni kell. Miért? Mert ha nincs vagyonod, akkor csak bajod lesz. És nem, nem az lesz a legnagyobb bajod, hogy nem lesz önbecsülésed.

A pénzügyi coach (köz)beszól:
Tudom, sokan vannak, akik a pénztárcájuk vastagságától teszik még maguk számára is függővé, hogy mennyire értékes emberek is. Ezért már itt szeretném jelezni: annak, hogy éppen milyen anyagi helyzetben vagy, semmi köze nincs, vagyis nem lenne szabad, hogy legyen az önbecsülésedhez. Annak viszont annál több, hogy ha van önbecsülésed, akkor milyen gyorsan tudod megteremteni Magadnak a biztonságot nyújtó vagyont.

Vagyonépítési stratégiák, No. 2 - pénzvadászat
Ez pedig az a stratégia, amelyre szintén erősen hajlamosak vagyunk, pedig már Hofi is megmondta, hogy fárasztó sportág.

A pénzvadász az a fajta ember, aki úgy gondolja, hogy akkor lesz gazdag, ha minél többet keres. Ezért nem rest dolgozni sem látástól Mikulásig. (Szerintem kapásból 10 embert Te is meg tudnál nevezni ebből a típusból - csak a tágabb családtagjaid közül.) Számol, sokat számol, de mindig csak azt, hogy mennyit kell még összekalapálnia ahhoz, hogy ezt vagy azt meg tudja venni. Arra figyel, hogy a megélhetése biztosított legyen (azaz a sárgacsekkek is időre be legyenek fizetve), de ezt alapnak fogja fel, szükséges muszáj-ként, eszébe sem jut, hogy ezen változtathatna. Vagyis a nyilvántartásaira jellemző, hogy erősen féloldalasak: ha a kiadásairól vezet is nyilvántartást, azokból nem igyekszik levonni a tanulságokat, csak azt akarja tudni belőlük, mennyit kell fixen havonta kiadnia.
Jellemzően hónapról hónapra, évről évre gondolkodik, ebben a ciklusban mozog. Jó érzéssel az tölti el, ha látja, mennyivel gyarapodott, már megint sikerült valami vágyott holmit megszereznie, és a biztonságérzete sem inog addig, amíg tud hajtani.

A stratégia előnye:
Nem igényel állandó önfejlesztést, pénzügyi tanulást. A stratégiára leginkább fogékony pénzügyi személyiségtípusok ezt a módszert élvezik is.

A stratégia hátránya:
Illúziókra épül. Az ilyen ember attól hiszi magát gazdagnak, hogy sok a felhalmozott tárgy az életében. Felhalmozott tartaléka azonban nagyon kevés, tehát baj esetén nem sok mindenhez tud nyúlni, a tartalékok hamar kimerülnek.
Mivel az illúziókhoz ragaszkodik, ezért egy hirtelen élethelyzet-változásban (pl. munkanélküliség vagy tartós munkaképtelenség esetén) is hajlamos ragaszkodni a felhalmozott tárgyakhoz, mert úgy gondolja, ezek biztosítják számára az életszínvonalat. Pedig csak annak látszatát adják.
Ez a stratégia kizárólag akkor működik, ha valamilyen oknál fogva már nem lesz több olyan tárgy, amit még akarna - ennek azonban a fogyasztói társadalom korában meglehetősen csekély esélye van.

A stratégia csapdái:
Iszonyú gyorsan el tud benne használódni az ember fia/lánya. Az örökös hajtás ugyan tűnhet ösztönzőnek, de a valódi motiváló erő nem valamilyen életérzés, vagy a kiteljesedés, az önmegvalósítás, hanem a birtoklási vágy. Ez ugyan eljuttathat egy bizonyos életszínvonalra, de tartós anyagi biztonságot nem képes vele teremteni az ember. Az állandó hajtás azonban fizikailag elkoptatja.

A másik csapda a kiüresedés. Ez a lelki, érzelmi kopás jele. Sokan hajlamosak ezt a stratégiát azért választani, mert úgy érzik, ezzel tesznek meg mindent azért, hogy minél magasabb színvonalat tudjanak biztosítani a családjuknak. (Ismerős a mondat, hogy "Kihajtom a belem a családomért."?) Ez egy idő után már nem a család iránti szeretet kifejezési formája lesz, hanem sokkal inkább a modernkori rabszolgaságé: ráadásul éppen szeretteit érzi ilyenkor a pénzvadász a leginkább rabszolgahajcsárnak.

A harmadik csapda az a közgazdasági alaptétel, hogy a magasabb bevételek - kontroll nélkül - magasabb kiadásokkal is járnak. Márpedig, ahogyan azt már fentebb írtam, a pénzvadásznak nem erőssége a kiadáskezelés. Vezeti ugyan ezekről is nyilvántartásait, de csak azért, hogy tudja, mennyi pénzt kell összelapátolnia ezek fedezésére. Természetesnek veszi, hogy az életszínvonaluk emelkedésével a kiadások is növekednek. Arra azonban nem fordít figyelmet, hogy a növekedés üteme és mértéke indokolt-e. Ezért a pénzvadászat ördögi körré alakul: minél többet keresek, annál többet költök - minél többet költök, annál többet kell keresnem.

A stratégiát jellemzően használó pénzügyi személyiségtípusok:
Elsődleges személyiségtípusként: a harácsoló (nem pénzt harácsol, hanem javakat), esetenként még a költekező típus is, ha másodlagos típusként átszínezi az aggodalmaskodó személyiségét.

Másodlagos személyiségtípusként: agresszor, álmodozó, dorbézoló.
 
A jövő héten a vagyonépítési stratégia, No. 3-mal folytatjuk, amely  vagyonépítési szempontból talán az aranyközépútnak nevezhető.

Foto: Stuart Miles - FreeDigitalPhotos.net

Vagyonépítési stratégiák - 1 rész

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja