Elvárt béremelés szabályai - 2012. év
A Korm.rendelet határozza meg a béremelés mértékét és végrehajtásának módját. A Rendelet hatálya nem terjed ki azokra a munkáltatókra, ahol a Kormány közvetlen munkavállalói kompenzációt biztosít (költségvetési szervek, egyházi fenntartású, közfeladatot ellátó egészségügyi, oktatási, szociális, közgyűjteményi és közművelődési szolgáltatást nyújtó intézményeknél foglalkoztatottak).
A társas és egyéni vállalkozások, valamint a non-profit szervezetek a munkavállalóik bruttó bérének a Korm.rendelet szerinti korrekciójával biztosíthatják 2012-ben a bérek nettó értékének megőrzését.
A Korm.rendelet előírásai értelmében, ha a munkáltató az érintett munkavállalók legalább 2/3-a esetében nem hajtja végre az elvárt béremelést, abban az esetben a foglalkoztató kénytelen hátrányos következményekkel számolni a közbeszerzési eljárásokban, valamint a költségvetési támogatások tekintetében.
A Korm.rendeletben foglaltak végrehajtása esetén a munkáltatók a SZOCHO-ból levonható adókedvezményt érvényesíthetnek, mégpedig a béremelések 5 % feletti teljes költségek levonása válik lehetővé.
A SZOCHO-ból igénybe vehető adókedvezmény igénybevételének és a szankciók alóli mentesítés feltételei:
-
adókedvezmény akkor vehető igénybe, ha valamennyi foglalkoztatott esetén az elvárt béremelés végrehajtásra kerül - a szankciók alóli mentesüléshez az érintett munkavállalók 2/3-a körében megvalósított elvárt béremelés elegendő
-
adókedvezmény akkor vehető igénybe, ha a folyamatosan foglalkoztatottak esetében teljes mértékben a Korm.rendelet 2-3. §-aiban foglaltak szerint valósul meg a béremelés - a szankciók elkerüléséhez elegendő az is, ha az elvárt béremelést részben a béren kívüli juttatások növelésével valósítja meg a munkáltató
- adókedvezmény igénybevételénél a folyamatos foglalkoztatásba beletartoznak a 2011. november 1-je és december 31-e közötti időszak napján a munkáltatóval vagy a belföldi kapcsolt vállalkozások körébe tartozó bármely munkáltatóval munkaviszonyban álló munkavállalók, ha az adókedvezményt igénybe vevő munkáltató 2012-ben munkaviszonyban foglalkoztatja őket - a szankciók elkerüléséhez a 2011. november 1-je és december 31-e közötti időszak bármely napján az adott munkáltatóval munkaviszonyban állók körében szükséges a munkavállalók legalább 2/3-a számára biztosítani az elvárt béremelést
Az előzőek értelmében tehát kompenzációs célú adókedvezmény igénybevételére jogosult az a munkáltató, aki a Korm.rendeletben meghatározott elvárt béremelést minden folyamatosan foglalkoztatott munkavállalója esetén végrehajtotta.
Az adókedvezmény a 2012-ben újonnan belépett dolgozók esetében is igénybe vehető, amennyiben a vállalkozás a feltételeket teljesítette. 2012-ben év közben visszamenőleges hatállyal végrehajtott elvárt béremelés esetén a kompenzáció visszamenőlegesen is érvényesíthető.
A kompenzáció összege a Korm.rendeletben meghatározott számítási képlet segítségével kerül meghatározásra, mértékét a Korm.rendelet 1. sz. melléklete tételesen tartalmazza.
A számítási képlet a következő:
ha X <= 75.000,- Ft: | X * 0,215 |
ha X >= 75.000,- Ft: | 16.125 – {(X-75.000) * 0,14} |
X: az adott hónapban kifizetett nettó munkabér összege
Ezen képlet alkalmazásával a munkáltató biztosítja, hogy a munkavállaló nettó jövedelme a 2011. évi szinten marad, miközben a munkáltató költségei 5 %-kal növekednek.
Rendszeres bérpótlékok esetén a Korm.rendelet a munkáltatók számára biztosítja annak lehetőségét, hogy ezesetben is a 2011. évi személyi alapbér alapján állapítsák meg és hajtsák végre az elvárt mértékű béremelést.
Kovács Andrea
Budapest, 2012. január 25.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: