SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Női agy-férfi agy

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-27
Vége az évszázados tévelygéseknek: tudományosan is bizonyított, hogy a nők agya kisebb mérete ellenére hasznosabban funkcionál mint az ellenkező nemé. Hamarosan eljöhet az idő, amikor már nem a szőke nős viccek, hanem a férfi agyról gyártott dogmák szórakoztatnak majd minket.

 

A férfiak (agyuk működéséből adódóan) képtelenek megérteni a nőket. Esetenként rossz az ízlésük, még egyszerű ruháról sem képesek megmondani jól áll-e párjuknak, vagy sem. De akkor miért van az, hogy néhány nő valóban a tudományos megállapítások ellenkezőjét mutatja? Miért is van olyan sok „buta” nő a világon? Mert a társadalmi normákhoz alkalmazkodva egyesek képtelenek kitörni az évszázados elnyomásból, tudatosan nem használják ki agykapacitásukat.

 

Kicsi a bors, de erős

 

A férfiak mint mindig, az agy esetében is csak a méret alapján tartanak valamit jónak vagy rossznak. A nők agyának térfogata kisebb, mint a férfiaké, de másfélszer annyi szürkeállománnyal rendelkezik. A kisebb méretnek köszönhetően vagyunk képesek egyszerre több dolgot is figyelemmel követni, s míg a férfiak egy időben csak az egyik agyféltekét képesek használni, addig a nők mindkettőt igénybe vehetik.

 

Nem vagyunk egyformák

 

Persze nem lehet általános konklúziót levonni a rendelkezésre álló adatokból. A két nem agya annyira különböző, hogy általánosságban inkább azt mondhatjuk: mindkét nem más-más részegységek hasznosításában jeleskedik. A nők sokkal inkább képesek az aprólékos megfigyelésre, a férfi agy viszont jobb teljesítményt nyújt a tájékozódás terén.

Az évezredes berögződések is fontos szerepet kapnak a nemek szükségleteinek kialakításában. A férfiak a családfenntartó szerepét játszották, az anyagi biztonság érdekében materiális gondolkodásmódot fejlesztettek ki. A nők szintén családfenntartók voltak, de szerepük másként alakult. Mivel gyermekeket neveltek, s a háztartást vezették, ezért sokkal több érzelemre és alaposságra volt szükségük. A több irányba koncentrálás képessége nélkül képtelenek lettek volna egyéb teendőik mellet gyermekeikre is vigyázni.

 

Szerelem és szexualitás két szemszögből

 

Ne felejtsük el a tényt, hogy nem létezik –vagy nagyon ritka- a tipikus nő, vagy tipikus férfi. Leginkább férfi-vagy női típusú agyról beszélhetünk, mely nem kötődik a nemi hovatartozáshoz. Említsük meg példaként Marie Curie-t, aki tudományos munkája érdemeként két Nobel-díjjal gazdagodott, ugyanakkor három gyermeket is felnevelt.

Talán a legnagyobb és leggyakoribb különbség a szerelem és a szexualitás terén mutatkozik meg. Mindenki tisztában van vele, hogy a nők érzelmekre vágynak, melyeket nem röstellnek kimutatni. Ugyanakkor a férfiak szerelme legtöbbször nem kívánja meg az érzelmi megnyilvánulást, számukra elég, ha ők tisztában vannak érzéseikkel.

Persze nem hagyhatjuk figyelmen kívül a gyermekkori tapasztalatokat sem. Agyunk alapvető típusa ellenére a neveltetés, a környezeti behatások is segítenek az alkalmazkodásban. Egy férfi, akit gyermekkora óta egyedül nevel édesanyja, -esetleg nővérei is vannak – sokkal romantikusabb, megértőbb lehet.

 

Érdekesség: rájöttek, hogy az agy típusait nem lehet egyértelműen meghatározni. Nőnek is lehet férfi-típusú agya, és fordítva.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja