SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit csináljunk tv-nézés helyett?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-13
A WHO felmérése szerint a gyerekek harmada napi három órát vagy annál is többet tévézik világszerte. Rémisztő adat. A te csemetéd is állandóan a tévé előtt ül, ki se tudod robbantani a fotelból? Ha nincs ötleted, mivel csábíthatnád el őt a készülék elől, mi segítünk.

Nem hiszem, hogy bármelyik szülőt a tévénézés veszélyeire kellene figyelmeztetni. Akár bevalljuk, akár nem, pontosan tisztában vagyunk azzal, mennyire káros a gyerekre nézve a sok tévézés. Egy felmérés szerint egy átlag gyerek 15 éves koráig közel 10.000 erőszakos jelenetet lát a televízió különböző csatornáin, és ezrek halnak meg a „szeme láttára”. Válogatás nélkül néznek meg mindenféle programot, mert sajnálatos módon a szülők nagy része babysitter helyett alkalmazza a készüléket. Akár tetszik tehát, akár nem, abban, hogy gyerekeinket a televízió neveli fel, mi magunk vagyunk a hibásak.

Csakúgy, mint minden rossz beidegződés kijavításához, ahhoz is sok idő és türelem, főleg pedig kitartás szükségeltetik, hogy csemetéinket leszoktassuk a tévénézésről.
Ha nem sajnáljuk erre az időt és az energiát, látványos sikereket érhetünk el. Íme néhány program, amit tévémentes estére ajánlok:

1. Porold le a társasjátékokat
Biztosan több társasjátékotok is van otthon. Ha nagy nehezen eszedbe jutott, a lakás melyik pontjára száműzted a soha nem használt dobozokat, itt az idő, hogy lefújd róluk a port és nemes versengésbe kezdjetek: ki nyeri a partit?
2. Hívj meg néhány barátot
Saját tapasztalat – és nyilván nem én találom fel ezzel a spanyol viaszt -, hogy a gyerekek egymás társaságában sokkal szívesebben vannak, mint a felnőttekében. Hívj át egy héten egyszer-kétszer néhány ovis társat, osztálytársat, és hagyd, hogy kötetlenül együtt legyenek! Hidd el, tévé nélkül is remekül fogják magukat érezni.
3. Engedd meg a gyerekeknek, hogy levegyenek minden párnát a kanapéról és építsenek egy erődöt.
Nagyon fogják élvezni, és ha te magad is bemászol a sötét bunkerbe hozzájuk, egyszerűen imádni fognak!
4. Rendezzetek csiklandozós partit!
Ha még a párnák is előkerülnek, és heves párnacsatába torkollik a dolog, az sem baj. A fontos, hogy együtt nevessetek.
5. Fedezzétek fel lakóhelyetek múzeumait, látnivalóit.
Egy-egy délutáni múzeumlátogatás felkeltheti a gyerekek érdeklődését különböző témák iránt. Még az sem kizárt, hogy elkezd utána olvasni, és csodák csodájára könyvet látsz a kezében!
6. Írjatok közösen levelet a család távol élő tagjainak
Rendezz egy családi levélírás-partit. És nem, nem használó e-mail, csak  toll, papír – emlékszel még rájuk? Ha a gyerekeid túl kicsik ahhoz, hogy egyedül írjanak, legyél az íródeákjuk. És ne felejtsétek el postára adni a leveleket!
7. Süssetek valamit együtt.
Szórakoztató elfoglaltság, és észrevétlenül arra is neveled a gyereket, hogy kivegye részét a házimunkából (sütés utáni rendrakás, takarítás).
8. Táncparti a nappaliban. Miért is ne?
9. Nézegessetek régi fényképeket.
Meséld el a fotók keletkezésének  történetét a gyerekeidnek, idézd fel   pici koruat, imádni fogják! Minden gyerek szereti azokat a történeteket, melyek róla szólnak. 
10. Esti séta, biciklizés együtt.
Hidd el, neked is jót fog tenni, nemcsak a gyerekeknek. Közben lehet beszélgetni, mondókákat sorolni, nevetni.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja