14 szuper, húsvéti kirándulástipp gyerekekkel
Pákozd-Sukorói Arborétum és Vadaspark
Nem sok helyen találkozhatunk mostanában állatokkal, de ebben a vadasparkban igen, mert arborétumként is látogatható, így március elejétől nyitva van a kert. Csodálatos környezetben mindent megtalálunk, ami egy családi kiránduláson jól jöhet: tanösvény, kilátók, szép növények, állatok, játszótér és büfé vár mindenkit. A vadasparkban főleg hazai állatokkal, gímszarvassal, őzzel, vaddisznóval találkozhatunk.
Pákozdi ingókövek
A Vadaspark közelében gyönyörű, természetvédelmi környezetben találjuk meg az egymásra tornyozódó sziklatömböket. Nagyobb gyerekeknek is nagyon érdekes a látvány, így az arborétum látogatás után is érdemes útba ejteni a gránittömböket. Az ingóköveket Pákozd felől több jelzett turistaút és egy földtani tanösvény is összeköti.
Fotó: Pasztilla a Wikipédián
Új madármegfigyelő tornyok a Velencei-tónál
Két szép és biztonságos toronyból leshetjük a madarakat, szintén a Vadaspark közelében. A nagyobb, négy szintes torony a pákozdi kutatóháznál, a tókerülő bicikliút mellett újult meg. A kisebb, egyszintes építmény a Dinnyési-fertő mellett, a Madárdal-tanösvényen található. Sajnos a tanösvény, felújítási munkák miatt jelenleg nem körbejárható, az autópálya irányából, a vasúti átkelő utáni fakereszttől érdemes megközelíteni.
Fotó: Creative Commons a Wikipédián
Meseösvények
A következő felsorolásban, természetesen csak olyanokat ajánlunk Budapesten és vidéken, amelyek egész évben, szabadon látogathatók.
Budapest
Kis-svábhegyi meseösvény
A 12. kerületi ösvényen Mimo és Csipek az érzékszervein keresztül kalandozik a gyerekekkel, a madarakat távcsővel figyelhetik, van illat-láda és találkozhattok bogár szobrokkal is.
Érzékek ösvénye
Ugyancsak Mimó és Csipek várja a kicsiket a 2. kerületi Ferenc-hegyen, ahol a terület élővilágát egy letölthető mese segítségével ismerhetik meg a kisebbek.
Tükörben az élővilág ösvény
A Ferenc-hegy másik meseösvényén Mimó és Csipek egy képzeletbeli barlangkalandra viszi a gyerekeket. Mimóékhoz új barátok is kapcsolódnak: a süni, a róka, a bagoly és a béka is érdekességeket mesél a gyerekeknek.
Záporkerti meseösvény
Az Óbudai Közösségi Ház parkjában, szintén Mimóval és Csipekkel találkozhatnak a kicsik, akik a közösségi kert megművelését egy játékon keresztül ismerhetik meg.
Gyadai meseösvény, Katalinpuszta
A Katalinpusztai Látogatóközpont közelében húzódó ösvény elsősorban a kisiskolásoknak szól. Hangya Dani kíséri a kirándulókat az úton, a 13 állomásos táblákon az élővilággal ismerkedhetnek az iskolások, amihez az ipolyerdo.hu-ról tölthető le foglalkoztató füzet.
Boszorkány Meseösvény, Soproni Parkerdő
Nagyon izgalmas a soproni Károly-magaslaton a közel 1 km hosszú ösvény, ahol természetesen boszorkánytörténetek elevenednek meg. A 8 állomásos túrán egy helyi rejtélyes történet, a Kecske-patak boszorkánylegendája éled fel.
Pannonhalmi Lombkorona Tanösvény
A lombok között, a magasban sétálni igazán különleges érzés, a gyerekeknek pedig főleg vonzó lehet! A Bencés Főapátság közelében, a Boldog Mór kilátó és az erdei tanösvény mellett találjuk a magaslati sétányt. Akár egy napos kirándulásra is remek a helyszín, hiszen a halat formázó lombkorona sétány, a tanösvény és kilátó mellett, a közelben találjuk az Apátság Arborétumát és Gyógynövénykertjét, ami minden nap 9 és 17 óra között ingyenesen látogatható. A közeli Bisztróból pedig elvitelre kávét, teát, üdítőt, süteményt és meleg ételt is kaphatunk.
Barlang-túrák
Ha a kisebb vagy a nagyobb kamaszt nehéz rávenni a kirándulásra, akkor érdemes meglebegtetni egy barlang látogatást, hiszen az még a felnőtteknek is izgalmas helyszín! Hasznos keresgélni az útvonalak között, hiszen rengeteg szabadon látogatható barlangunk van, mi most kedvcsinálónak három helyszínt mutatunk meg.
Remete-barlang és szurdok
Tulajdonképpen ez egy fővárosi barlang, amit egy könnyed kis kirándulással, még egy vasárnap délután is bejárhatunk. A legjobb, ha a máriaremetei Kisboldogasszony-bazilikától indulunk és az országos kékjelzést követve, a szurdok gyönyörű, kanyargós sétaútján érünk el egy meredekebb úthoz, ami a barlanghoz visz. A barlang egy öblös teremből és az abból nyíló oldalteremből áll, nevét egy több mint 200 éve ott lakott Pálos szerzetesről kapta. Leérve a barlangból és tovább sétálva Remeteszőlősre érünk ki, ahol Örkény-egyperceseket hallgathatunk egy telefonfülkében, de atlálunk Vivaldit játszó zenélő ivókutat és egy mezítlábas tanösvényt is.
Fotó: Szenti Tamás a Wikipédián
János-hegyi-átjáróbarlang
Ez a barlang, ahogy a neve is mutatja átjárható, és legkönnyeben a budapesti János-hegyi kilátótól a turistajelzéseken érjük el. Jó 500 éve vasércet bányásztak a barlangból, később aranyat és ezüstöt is kerestek a környélen. A közelben több lehetőség is van kirándulni, például a közeli Béka-tó, a Normafa, a Libegőnél pedig egy szuper játszóteret is találunk.
Zsivány-barlang
Visszatérhetünk a pákozdi ingókövekhez, ugyanis a Zsivány-barlang az egyik ingókő rejteke. Pákozdról turistajelzésen juthatunk ki a Pandúr-kőig, amelynek egyik végében található a barlang. Különlegessége, hogy ez nem egy járatból, hanem végig járható üregek hálózatából álló, gyapjúzsák-barlang, érdemes felfedezni!
Sástó és környéke
Gyerekekkel egy nap alatt felfedezhető, nagyon változatos és izgalmas kirándulóhelyszín, a közelben remek játszóteret is találunk. A tó Mátrafüred és Mátraháza között bújik meg, a mellette lévő 53 m magas kilátótóból pedig csodálatos panoráma nyílik a környékre. A gyerekek egyik kedvence a Béka-tanösvény, ahol kiépített, erdei utakon sétálhatunk, előnye, hogy még babakocsival is bejárható. A közel 2 km-es ösvényen egészen Farkaskút-forrásig kirándulhatunk, megismerve közben a Sástó természeti környezetét, állat- és növényvilágát.
Nyitókép: Dietmar Rabich a Wikipédián
Közösségi hozzászólások: