SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Beszéljünk-e a halálról gyermekeinkkel?

Szabó Klára [cikkei] - 2011-10-28
A halottak napja kapcsán felmerül a kérdés, hogyan beszéljünk, beszéljünk-e a halálról gyermekeinkkel, vigyük-e őket magunkkal a temetőbe, vagy sem.

 

A kisgyereknek a halál megértése fontos téma. Különösen 5-6 éves korban gyakran kérdeznek a halálról, vagy a családban történt haláleset, vagy más gyerekektől hallott dolgok alapján.

A témáról való beszélgetésre a legjobb alkalom, ha megvárjuk, hogy a gyerek kérdezzen.  Ilyenkor is érdemes visszakérdezni, felmérni, mit gondol ő, és ehhez is igazítani magyarázatunkat.

temeto

A legjobb, ha  magunkban végiggondoljuk, mi az, amiben mi hiszünk, ami számunkra megnyugtató magyarázat,  és ezt próbáljuk a gyermek szintjéhez mérten megfogalmazni. A 3 - 4 éves gyerek még úgysem fogja megérteni, amit mondunk, vagy átfogalmazza a mondandónkat saját világképének megfelelően. A mi saját érzéseinket a témával kapcsolatban viszont nagyon pontosan átveszi, érzékeli.

Előfordul, hogy a gyerek észreveszi, hogy hozzátartozói nem szívesen beszélnek a halálról, emiatt ő sem mer kérdezni. Ehelyett óvodás társaitól, illetve tévéműsorokból szerez - nem éppen megnyugtató - információkat, amiket kiegészít saját elméleteivel.

angyalka

A gyerekeket tehát el lehet vinni a temetőbe halottak napja kapcsán, kérdéseire lehet őszintén válaszolni, ezzel nem megijeszteni, hanem megnyugtatni fogjuk.

Az extrém halálfélelemmel, erős szorongással küzdő gyerekek esetében általában a családban jelenlevő, a felnőttek lelkében fel nem dolgozott érzelmi problémák okozzák a szorongást. Emiatt nem az a lényeg, mit mondanak a gyereknek a halálról, hanem az, hogy a családtagok érzései milyenek ezzel a témával kapcsolatban.



Fotó: DaveKing: So viele...vergessen, foter.com
dorisalb: Die Sonne ging unter bevor es Abend wurde

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja