SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

7 tanács a felhőtlen strandoláshoz

Családinet [cikkei] - 2021-07-06
Idén nyáron a koronavírus-járvánnyal járó korlátozások miatt talán a szokásosnál is jobban vágyunk a vízparti nyaralásra, legyen szó belföldi pihenésről vagy akár külföldi utazásról. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az olyan egyszerű tevékenységek, mint például a fürdőzés egyúttal biztonságosak is, azonban ez nem minden esetben van így. A pandémia hatására az élet több területén is elővigyázatosabbak lettünk, ám kikapcsolódás közben sokszor figyelmetlenné válunk, ami vízi balesetekhez vezethet. Ahhoz, hogy a strandolás biztonságos legyen, fontos észben tartanunk néhány alapvető szabályt. Ezeket gyűjtötték össze a Budai Egészségközpont szakértői.

A víz az egyik lételemünk, ezért a nyári hőségben a legtöbben alig várjuk, hogy megmártózhassunk a Balatonban vagy a hűs tengerben. A gyerekek pedig nemcsak a mólókról, hanem a nyaraló vagy a hotel medencepartjáról is imádnak a vízbe ugrálni. Azonban a nyaralás alatt is muszáj ébernek maradnunk, hiszen elég egy apró figyelmetlenség, és már meg is történt a baj. A szerencsétlen, akár életre szóló baleseteket azonban könnyebb megelőzni, mint gondolnánk.

Ésszel a vízbe!

 

1. Mindig hűtsük le magunkat fürdőzés előtt!

„Az egyik ökölszabály, hogy soha ne ugorjunk vízbe felhevült testtel. Vízbeugráskor a fokozott fizikai igénybevétel és a jelentős hőmérséklet-különbség miatt szívünk teljesítőképességének rövid idő alatt komoly mértékben kell megnövekednie: emelkedik a szívfrekvenciánk, a vérnyomásunk és a légzésszámunk is. Ezekre a folyamatokra pár másodperce van a testünknek az ugrást követően. Normál, egészséges szervezet esetén ezek a reakciók többnyire gond nélkül lezajlanak, ám előfordulhat, hogy valamilyen nehézség lép fel. Testünk reflexeit ráadásul jelentős mértékben csökkenthetik a beszedett vérnyomáscsökkentő és szívgyógyszerek, illetve az elfogyasztott alkohol is. A váratlan hideghatás az erek összehúzódását, keringésleállást okozhat, illetve a gége görcsös állapotát eredményező ún. Kratschmer-reflex légzésmegálláshoz is vezethet” – mondta Dr. Menyhárt Orsolya, a Budai Egészségközpont belgyógyász, kardiológus szakorvosa.

A baj megelőzéséhez hosszú ideig tartó napozás után mindig hűtsük le magunkat zuhanyzással, és csak ezután fürdőzzünk. Ha erre nincs lehetőség, akkor csak bokáig menjünk a vízbe és lassan locsolgassuk meg a testrészeinket, hogy a szervezetünk hozzászokjon a hőmérsékletkülönbséghez. Ám ezután is csak fokozatosan merüljünk el a vízben, különösen a hirtelen mélyülő bányatavaknál, ahol a vízfelszín hiába tűnik melegnek, a mélyebb rétegek sokkal hidegebbek lehetnek.

 

2. Soha ne ugorjunk ismeretlen és/vagy sekély vízbe!

„Sajnos egy nyár sem múlik el olyan baleset nélkül, amikor egy jókedvű fiatal társaság egy tagja ismeretlen mélységű vízbe ugrik fejest” – mondta Dr. Ferenc Mária, a Budai Egészségközpont reumatológus, fizioterápiás, mozgásszervi rehabilitációs főorvosa. „Ilyenkor a fej, illetve a nyaki gerincvelő idegpályáinak sérüléséhez nem szükséges a víz fenekéig érni, hanem (túl nagy magasságból, nem megfelelően kivitelezett ugrással) a víz felszínének felületi feszültsége is elegendő hozzá. Egyetlen felelőtlen tettünkért akár az életünkkel is fizethetünk, hiszen egy ilyen ugrás azonnali halálhoz, vagy olyan gerincvelői sérüléshez vezethet, amely teljes vagy részleges bénaságot okoz. Évente több száz ilyen strandbaleset történik, amikor valaki, általában ittasan vagy bátorságpróbából, a társak által felheccelve úgy ugrik fejest, hogy fogalma sincs arról, milyen mély a víz és milyen tárgyak vannak esetleg benne. Pedig az ilyen típusú szerencsétlenségek felelős viselkedéssel teljes mértékben elkerülhetőek lennének. Ne menjünk bele tehát a bátorságpróbákba, és ugrás előtt mindig ellenőrizzük a vízmélységet, akár tó, folyó, medence vagy tenger vizébe ugranánk.”

 

További tanácsok a vízi balesetek elkerüléséhez

 

3. Csak nappal és csak kijelölt fürdőhelyen fürödjünk, a bóján túl ne merészkedjünk. Tilos fürödni hidak környékén!

 

4. Strandolás előtt nézzük meg, milyen időjárás várható, és strandolás közben is mindig figyeljük a viharjelzést, aminek első jelzésére okvetlenül hagyjuk el a vizet!

Esős időben többek között azért tilos fürdeni, mert ekkor a víz felszínén és felette pára képződik, ez az ún. vízporzás, ami akár légszomjat is okozhat.

 

5. Ha csak bizonytalanul vagy egyáltalán nem úszunk, maradjunk a sekély vízben és mindig legyen társaságunk.

A mély vizet, a gumicsónakot és a matracozást is hagyjuk meg a jól úszóknak, akiknek szintén javasolt a párban úszás.

 

6. A gyerekeket lássuk el megfelelő úszófelszereléssel:

úszógumival, karúszókkal vagy mentőmellénnyel és sose hagyjuk őket egyedül.

 

7.  Alkoholfogyasztást követően és egyéb tudatmódosító szerekkel a szervezetünkben ne menjünk vízbe.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja